چهارمین کنگره بین المللی شعر توحیدی در 2 نوبت صبح و بعداز ظهر روز پنجشنبه 5 خرداد 1401 در سالن خواجه رشید الدین دانشگاه آزاد اسلامی میبد و با حضور کمرنگ خبرنگاران محلی در پوشش خبری این رویداد فرهنگی برگزار شد.

چهارمین کنگره بین المللی شعر توحیدی در 2 نوبت صبح و بعداز ظهر روز پنجشنبه 5 خرداد 1401 در سالن خواجه رشید الدین دانشگاه آزاد اسلامی میبد و با حضور کمرنگ خبرنگاران محلی در پوشش خبری این رویداد فرهنگی برگزار شد.

این رویداد مهم فرهنگی با پشتوانه ، حمایت و پیگیریهای آیت الله اعرافی امام جمعه میبد و مدیر حوزه های علمیه کشور و با تلاش دست اندرکاران برای چهارمین بار بعد از سپری شدن دوران اوج شیوع ویروس کرونا با حضور207 شاعر و 580 اثر دریافت شده برگزار شد.

اولین کنگره بین المللی شعرتوحیدی در اردیبهشت سال 93 با شرکت ۲۵۴ نفر و با ارایه  ۷۱۴ اثر و در خرداد ماه سال 95 نیز این رویداد فرهنگی با حضور ٢٢٧ شاعر از برجسته ترین شاعران ازسراسر کشور و با ٦٠٠ اثر برگزار شد.

سومین کنگره بین المللی شعر توحیدی هم در اردیبهشت سال 97 با حضور 259 شاعر ملی و بین ‎‎ المللی از 56 شهر و 11کشور جهان در سالن آمفی ‎‎ تئاتر خواجه رشیدالدین میبدی دانشکاه آزاد میبد برگزار شد.

روز پنجشنبه نیز شهر میبد به عنوان برگزار کننده این رویداد بین المللی میزبان شاعران از شهرهای مختلف کشور و خارج از کشوربود.

رویدادهای فرهنگی فرصتی برای آشنایی مردم با صاحبان فکر و اندیشه و هنر است و با توجه به اینکه که همه مردم امکان حضور در این گونه مراسم ها ندارند و با این حال بسیار علاقمند هستند تا در جریان رویدادهای برگزار شده با حضور هنرمندان و صاحبان اندیشه در قالب خبر و فیلم قرار گیرند لازم است مراسم‌ها با حضور خبرنگاران و رسانه‌ها پوشش خبری داده شود.

علی رغم این موضوع با وجود تلاش در خور تحسین برگزار کنندگان گاهی بسیاری از خبرنگاران و رسانه ها در جریان کامل برگزاری رویدادهای به ویژه فرهنگی و اجتماعی قرار نمی گیرند و نیاز به بررسی دارد که چرا باید چنین اتفاقی روی دهد و از یک مراسم که برای برگزاری آن هزینه هم شده است ،  خبرنگاران و رسانه های علاقمند نتوانند پوشش خبری خودشان را داشته باشند .

برگزاری یک رویداد به خصوص رویدادهای مهم با تلاش بسیار دست اندرکاران و با صرف هزینه از منابع مختلف خیری و دولتی و بیت المال برگزار می شود و هر هنرمند و صاحب اندیشه ای نیاز به شناخته شدن دارد ، رسانه ها و خبرنگاران نیز نیاز به ارتباط با هنرمندان برای معرفی آنها به جوامع مختلف ایرانی و خارجی در سطوح مختلف دارند و متاسفانه همه این موارد مورد بی توجهی قرار می گیرد.

روز پنجشنبه حضور خبرنگاران و رسانه های به خصوص محلی در برگزاری چهارمین کنگره شعر توحیدی کمرنگ بود ، خبرنگاران صدا و سیما و شرکتهای تبلیغاتی حضور داشتند که البته شرکتهای تبلیغاتی گاهی به عنوان اسپانسر برنامه حضور دارند.

به عنوان خبرنگاری که در پوشش خبری برنامه چهارمین کنگره بین المللی شعر توحیدی حضور داشتم از برنامه نوبت صبح این رویداد اطلاع نداشتم  و اتفاقی از طریق گروه مجازی خانه مطبوعات یزد اطلاع یافتم و با توجه به اینکه سال 97 این رویداد در دانشگاه آزاد اسلامی میبد برگزار می‌شد صبح روز پنجشنبه به طرف دانشگاه آزاد اسلامی حرکت کردم و در مکان برگزاری فقط بنر کنگره بود و از برگزارکنندگان و شرکت کنندگان خبری نبود.

برنامه ساعت 8 و نیم آغاز می‌شد و با توجه به اینکه زودتر از موعد رفته بودم با خودم گفتم کسی سحرخیزتر از من نیست هنوز دیر نشده بالاخره می آیند ، نشستم و پیش خبری آماده کردم سرم را که از روی گوشی برداشتم دیدم اصلا در سالن هم باز نشده خیلی مشکوک است.

شروع به گرفتن شماره تلفن های مختلف برای آگاهی از برگزاری برنامه کردم تا اینکه با خبر شدم نوبت صبح برنامه در هتل سنتی گلشن برگزار می‌شود.

افکار مختلفی در مسیر رفتن به هتل گلشن از ذهنم گذشت ، ناخودآگاه خواستم به راننده آژانس بگویم تغییر مسیر دهد چون از رفتن به محل برگزاری مراسم منصرف شده بودم ولی به خودم نهیب زدم بالاخره پیش می آید شاید فراموش کردند اطلاع دهند.

هنگام رسیدن در ابتدا دلخوریم را بیان کرده و گفتم من شروع برنامه را پوشش خبری می دهم و می‌روم ولی وقتی تلاش کارمندان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی را دیدم و با عذرخواهی آنها مواجه شدم ماندن را ترجیح دادم.

دیدن بعضی از چهره‌های آشنای قدیمی و همچنین آشنا شدن با شاعران توانمند استان یزد و کشور و خارج از کشور حاصل این ماندن بود.

شاعران با خوانده شدن نامشان پشت تریبون قرار می گرفتند و اشعار خود می خواندند اشعاری که از سویدای دل آنها سرچشمه داشت، آنها به کلمات با هنر خود نظم داده و در قالب شعر سخن خود را بیان می کنند و همچنین اشعار خود را با نگاه توحیدی و الهی می‌سرایند.

شعر خوانی شاعران در نوبت بعداز ظهر نیز همراه با سخنرانی آیت الله اعرافی امام جمعه میبد ، سید جلیل میر محمدی نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی ، مجید بهارستانی شهردار میبد و احسان عابدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد و با اجرای سعید بیابانکی یکی از شاعران به نام کشور برگزار شد.

در پایان مراسم نیز کتاب « آیینه های شهود» شامل اشعار سه دوره برگزاری کنگره و ویژه نامه نفحات به برگزیدگان جشنواره همراه با لوح تقدیر اهدا شد.

چهارمین کنگره بین المللی شعر توحیدی به پایان رسید و همانند برنامه‌های دیگر برگزاری این برنامه فرهنگی تکرار می‌شود و بر این اساس از دست اندرکاران و مسئولان برگزاری برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر به خصوص برنامه‌هایی که حضور بانوان پررنگ تر است و یا دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی دست آوردهای هنری و حاصل اندیشه خلاق خود را به نمایش می گذارند ، انتظار می‌رود زمان برگزاری برنامه‌ها و رویدادها را به فعالان حوزه رسانه شهر به ویژه بانوان رسانه اطلاع دهند.

بهره‌گرفتن و تجربه‌اندوزی از خلاقیت‌ها و ابتکارهای ارایه شده در جشنواره‌ها از سوی مردم به ویژه دانش آموزان و جوانان کمک کننده برای توسعه این فعالیت‌های ارزشمند در سطحی وسیع‌تری است و باید مورد توجه ویژه مسئولان و دست اندرکاران قرار گیرد.