بیت العباس شهرستان میبد محفل برپایی بسیاری از مراسم های مذهبی

بیت العباس شهرستان میبد محفل برپایی بسیاری از مراسم های مذهبی در طول ایام سال پذیرای جمع کثیری از عزاداران حسینی در ایام دهه محرم می باشد.

بیت العباس شهرستان میبد که محفل برپایی بسیاری از مراسم های مذهبی در طول سال می باشد ، حدود 35 سال پیش ، محمد علی دهقانی معروف به مندل نیت در بنا نمودن آن نمود و گلنگ آن در زمینی به مساحت 6000 متر مربع زمین زده شد و با همراهی اشخاصی چون علی دهقانی و حاج محمود صفایی و همچنین دیگر دوستداران و محبان حضرت امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل عباس (ع) بنا گردید و سال به سال با کمک های مردمی که دوستدار و محب اهل بیت هستند بر رونق این مکان معنوی افزوده شد .

در هر هفته از ایام سال در روز یکشنبه جلسه قرآن و فرائت زیارت عاشورا یا دعای توسل  در این مکان برگزار می شود و همچنین گفتن مسائل احکام و روضه خوانی توسط پیش نماز بیت العباس صورت می گیرد .

در روز دوشنبه نیز با حضور 5 روحانی و 4 مداح از ساعت 1 بعد از ظهر تا نماز مغرب و عشا مراسم روضه خوانی و مداحی برپا است .

همچنین در روزهای چهارشنبه ، مراسم ختم انعام همراه با کلاس بسیج با آموزش هایی در زمینه تفسیر قران ، طب سنتی ،مسائل بهداشتی و سخنرانی در ارتباط با موضوعات روز و به دنبال آن نیز مجلس روضه خوانی توسط روحانی بیت العباس برگزار می شود.

در برپا نمودن مراسم دهه محرم در بیت العباس شهرستان میبد که همراه با شور وحال خاصی است ، 200 نفر از خادمین مرد و 10 نفر از خادمین زن تدارک برگزاری مراسمها را به عهده دارند که از این افراد ، کسانی هستند که به طور مرتب در انجام فعالیتهای مربوط به این ایام حضور دارند ، افرادی چون محسن دهقانی ، مهدی دهقانی، علیرضا آزادمنش ، محمد صفایی ، مرتضی صفایی ، مجید صفایی ، محمد رضا صفایی ، سید محمد دهقانی ، حبیب الله دهقانی ، حاجی محمود خادمی از سران هیئت و….

از بین بانوان که آنها نیز با مشارکت خود در برگزاری مراسم ها نقش بارزی دارند ، خانمها حاجی منیژه صفایی خواهر شهید صفایی ، طاهره دهقانی خواهر شهید محمد رضا دهقانی ، اشرف دهقانی که وی جزء هیئت امنا نیز می باشد و طاهره دهقانی فرزند عباس هر روز به طور مرتب به عنوان خادمان اصلی مراسم با حضور خود در مکان بیت العباس به انجام کارهای مربوط به آماده سازی غذا می پردازند. البته بانوان دیگری نیز در انجام این امور نظیر نظافت ، آماده سازی مواد غذایی ، چایی دادن در مراسم های زنانه و…. کمک می نمایند.

یک ماه مانده به محرم در سه مرحله و در هر مرحله ای حدود 1 و نیم تن سبزی توسط بانوان تمیز و بسته بندی می گردد.

مراسم مخصوص شبهای محرم در این دهه بعد از نماز مغرب و عشا با خواندن زیارت عاشورا شروع می گردد و بعد از آن شیخ علی تولایی پیش نماز بیت العباس نیم ساعتی سخنرانی دارد و پس از آن در حدود یک ساعت مراسم با سخنرانی حجه الاسلام حاج مجتبی کافی ادامه پیدا می کند و در پایان نیز حاج مجتبی رمضانی در این مجلس معنوی و با شکوه مداحی دارد .

جمعیت شرکت کننده در این مراسم ، بالغ بر 3000 نفر است که در پایان برنامه هر شب دهه محرم مردان در حسینیه و زنان در خود بیت العباس پذیرایی می گردند .

برای هر روز پخت و پز روزانه در ایام دهه محرم جهت 5000 نفر چهارصد و پنجاه  کیلو برنج و 350 کیلو گوشت مصرف می گردد که این آمار برای روز تاسوعا برای 15000 نفر 2 تن برنج و 800 تا 900 کیلو گوشت است و در شب عاشورا 5000 الی 6000 نفر پذیرایی می گردند.

گفتنی است در روز اربعین شهیدان کربلا نیز در محل بیت العباس مراسم مداحی همراه با پذیرایی از عزاداران برگزار می شود که غذای مخصوص آن روز آش رشته می باشد و تدارک و آماده سازی مواد آن از دو سه روز قبل توسط بانوان انجام می گیرد.

قابل ذکر است که بیت العباس شهرستان میبد سه باب خانه جهت اسکان زائران امام رصا (ع) در طول سال در مشهد مقدس خریداری نموده است که اولین خانه توسط کمک های خیرین از جمله حاج سید حسن میر دهقان خریداری شده است و خرید دو خانه دیگر نیز با درآمد های حاصله از آن و با کمک های مردمی صورت گرفته است .

در پایان ضمن تشکر از خادمین بیت العباس ، خانمها اشرف دهقانی که ایشان از هیئت امنا نیز می باشد و طاهره دهقانی خواهر شهید رضا دهقانی و همچنین محمد علی دهقانی معروف به مندل که افتخارش خادمی اباعبدالله الحسین است و این اطلاعات را در اختیار سایت بام میبد قرار دادند ، از تمام کسانی که در تدارک برنامه ها و مراسم عزاداری در بیت العباس به نحوی نقش داشته و قصوری در از قلم افتادن نامشان صورت گرفته ، عذر خواهی می شود.

اجر همگی با سالار شهیدان اباعبدالله الحسین …

تصاویری از آشپزخانه بیت العباس شهرستان میبد و حضور بانوان در تدارک غذا برای  عزاداران امام حسین (ع)