سعید مشایخ رئیس اداره بهزیستی میبد به مناسبت هفته گرامیداشت نابینایان از خدماتی که اداره بهزیستی به این قشر از جامعه ارائه می نماید ، سخن گفت و مهمترین مشکل آنها را ، اشتغال و نبودن کار مناسب و نامناسب بودن بعضی از معابر دانست .

بام میبد : به نقل از روابط عمومی بهزیستی ، سعید مشایخ رئیس اداره بهزیستی میبد با بیان اینکه  200 نفر کم بینا و نابینا در شهرستان میبد تحت پوشش بهزیستی می باشند ، افزود : پرداخت کمک هزینه خدمات توانبخشی و حمایتی از خدمات مستمر این حوزه می باشد. همینطور خدمات توان پزشکی از قبیل فیزیوتراپی ، کاردرمانی،بینایی سنجی ، گفتاردرمانی ، امور مناسب سازی ، آمورسی بی آر ، معافیت سربازی و…از جمله خدمات به معلولین تحت پوشش می باشد.

وی در ادامه گفت :  خدمات دیگر بهزیستی شامل : کمک هزینه تحصیلی ، کمک هزینه پرستاری معلولین نخاعی ،کمک ایاب و ذهاب معلولین ، ویزیت در منزل و طرح مراقبین است .

مشایخ همچنین اظهار کرد : تاسیس کتابخانه نابینایان واقع در کتابخانه مرکزی از دیگر خدمات ارائه شده به نابینایان می باشد.

وی گفت: سطح سواد نابینایان در شهرستان میبد نسبتا خوب است . ما در حال حاضر نابینایان از مقطع تحصیلی ابتدایی تا دکتری تحت پوشش داریم که چند نفر از آنها در رشته ترتیل ، حفظ و قرائت قرآن کریم حائز رتبه برتر کشوری گردیده اند.

سعید مشایخ ازجمله مسائل و مشکلات معلولین را مساله اشتغال و توانمند سازی ، عدم باور کردن معلولین توسط آحاد جامعه وبی توجهی یا کم توجهی ادارات ، نهادها ، کارخانجات و شرکتها در به کارگیری آنها برشمرد و  مهمترین مشکلات نابینایان زا اشتغال و نبودن کار مناسب و نامناسب بودن بعضی از معابر و خیابان ها جهت تردد آنها ذکر نمود.

وی از مهمترین موفقیتهای نابینایان شهرستان را راهیابی تئاتر نابینایان با عنوان سکوت روشن به جشنواره بین المللی امیدآفرین که در اصفهان گردیده بود ، عنوان کرد که در این جشنواره در طراحی لباس موفق به رتبه اول و در متن تئاتر موفق به رتبه سوم گردیدند و درحال حاضر نیز تئاتر آش پس پایی درحال تمرین برای جشنواره استان های شرق کشور که در شهرستان بیرجند برگزار می گردد  ، می باشد.

در ادامه رئیس بهزیستی میبد افزود : مردم جامعه ما باید مساله مشاوره ژنتیک و در کنار آن مسائلی که باعث معلولیت می شود از جمله عدم رعایت نکات ایمنی (نبستن کمربند،کلاه ایمنی و مباحث ترافیکی) را جدی بگیرند.

مشایخ خاطر نشان نمود : مسئولین این باور را داشته باشند که معلولین نیاز به ترحم ندارند ، همچنین معلولیت محدودیت نیست و انتظار آن می رود که در امر اشتغال این عزیزان همه مسئولین همکاری لازم داشته باشند.

وی در پایان گفت : به مناسبت هفته گرامیداشت نابینایان (روز عصای سفید) 19لغایت 25مهرماه خدمات بینا سنجی در مرکز توانبخشی آیت الله حائری جهت کلیه همشهریان  رایگان می باشد ، برنامه هایی دیگری نیز به مناسبت این هفته ، نظیر همایش کتابخوانی جهت نابینایان در کتابخانه  نابینایان و برگزاری همایش تقدیر از نابینایان موفق و همایش نابینایان نیز اجرا خواهد گردید.