لزوم شرکت اقشار مختلف جامعه در کلاسهای آموزشی طرح دانشنامه ازدواج

رئیس اداره بهزیستی میبد در جلسه آموزشی تحکیم بنیان خانواده جهت بانوان روستای نیوک بر شرکت کلیه اقشار جامعه در کلاسهای دانشنامه ی ازدواج تاکید نمود.

بام میبد : سید محسن فلاح رئیس اداره بهزیستی میبد در این جلسه آموزشی که در حسینه روستای نیوک برگزار شد ، به  تاریخچه ای از تشکیل سازمان بهزیستی ،اهداف و حوزه های فعالیت این سازمان را اشاره نمود.

وی تصریح کرد: طبق برنامه ی ششم سازمان بهزیستی تنها نهاد متولی سلامت اجتماعی می باشد و با توجه به اینکه خانواده ابتدایی ترین و مهم ترین نهاد تشکیل دهنده جامعه می باشد ، شرکت زوجین در دوره های آموزشی مهارتهای زندگی قبل و بعد از ازدواج،دوره آموزشی اختلالات ژنتیک و…. از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

فلاح بر شرکت کلیه اقشار جامعه در کلاسهای دانشنامه ی ازدواج که طراحی و راه اندازی آن برای اولین بار در شهرستان میبد انجام گرفته، تاکید نمود.

وی در ادامه ضمن اشاره به رشد آمار طلاق در استان و بویژه شهرستان میبد ، مهمترین عامل این آسیب اجتماعی را اهمیت ندادن به نظرات جوانان و ازدواج اجباری، برخورد تکانشی با پدیده ی ازدواج ،خواستگاری و عقد بدون هیچ گونه آموزش و.. بر شمرد.

رئیس اداره بهزیستی یکی از مهترین عوامل طلاق به خصوص طلاقهای ضربتی و کمتر از چند ماه و همچنین علت بسیاری از طلاقهای عاطفی را عدم آموزش مهارتهای زندگی در جوانان عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد که با شرکت موثر تمام افراد در دوره های مهارت های زندگی این آسیب اجتماعی کاهش یابد.

وی عنوان کرد : آموزش مهارتهای زندگی در تمامی مقاطع سنی از دوره مهدکودک و پیش دبستانی، دوره جوانی، دانشجویی، سالمندی توسط اداره بهزیستی در حال برگزاری می باشد و در هر دوره سنی آموزش مهارتهای زندگی خاصی تحت سرفصلهای آموزشی این سازمان صورت می گیرد.

فلاح از جمله این سرفصل ها را آموزش مهارت خودآگاهی, کنترل خشم و اضطراب، مهارت حل مساله ،تصمیم گیری خلاق و مهارت همدلی که در طول زندگی هر فردی مورد نیاز است و باعث کاهش آمار طلاق و تعامل بهتر افراد با یکدیگر می شود ، بیان کرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با گسترش آموزش دوره های مهارتهای زندگی میزان اختلافات و دعاوی غیر ضروری مردم خصوصا زوجین را کاهش و شاهد استحکام بنیان خانواده موفق در شهرستان باشیم.