سخنگوی شورای شهر میبد بر پرداخت حق و حقوق شهرداری که بر عهده ادارات و سازمانها است و حق مردم می باشد ، تاکید نمود.

بام میبد : حسینعلی فلاح سخنگوی شورای اسلامی شهر میبد و عضو كميسيون فرهنگی شورای اسلامی شهر ميبد در نشست خبری برگزار شده با رسانه های شهرستان میبد با اشاره به اینکه درآمد شهرداری ها متکی به بودجه خودشان است ، افزود : درآمد شهرداری ها در دو بخش ارزش افزوده و درآمد کوششی که با کوشش و زحمت کارکنان شهرداری امر وصول درآمد صورت می گیرد ، از مردم دریافت می شود.

وی افزود : ارزش افزوده ای که شهرستان میبد امسال تا کنون داشته حدود 12میلیارد تومان است و 13 میلیارد تومان هم از محل درآمد کوششی وصول شده که با این حساب تا پایان بهمن شهرداری بیشتر از 26 میلیارد تومان درآمد نداشته است و تلاش می شود به بودجه مصوب شهرستان در سال جاری که 32 میلیلرد تومان هست ، برسیم .

این عضو شورای شهر در ادامه گفت : ما از ماه شهریور که کار خود را در شورا شروع کردیم ، درآمد شهرداری چه از محل ارزش افزوده و چه از محل کوششی زیر 10 میلیارد تومان بود و ما به نتیجه رسیدیم برای اینکه شورا واقعا بتواند حامی شهرداری باشد و بتوانیم درآمد آن را محقق کنیم ، کمیسیونی تشکیل دهیم  به نام درآمد و بودجه که هر صبح چهارشنبه جلسات آن در شهرداری تشکیل می شود و با پیگیری هایی که شد ، توانستیم درآمد شهرداری را به این میزان برسانیم و قطعا نیز به میزان مصوب شده نیز خواهد رسید.

وی در ادامه درآمد شهرداری های شهرستان های استان را به نسبت جمعیتشان با میبد مقایسه نمود و اظهار نمود : در آمد شهر میبد نسبت به شهرهای دیگر استان پایین تر است ، اما وسعت شهر میبد نسبت به شهرهای دیگر بیشتر است.

فلاح خاطرنشان نمود : اگر بخواهیم به تناسب شهرهای دیگر کار کنیم باید در آمد شهرداری میبد به  100 میلیارد تومان برسد و این کار شدنی است.

وی تصریح نمود : متاسفانه در میبد ادارات حق و حقوق شهرداری را پرداخت نمی کردند و اولین کار شورا وصول حق و حقوق شهرداری از ادارات به خاطر ساختمان سازی هایی که نموده بودند و هزینه پروانه ساختمان سازی ها ، بود .

عضو كميسيون فرهنگی شورای اسلامی شهر ميبد افزود : معادل کل بودجه امسال را ما از ادارات طلب داریم که انشالله در سال آینده وصول خواهیم نمود و مسئولین ادارات در این زمینه باید کمک نمایند و حق و حقوق شهرداری از ادارات کل خود وصول کنند.

وی گفت : از ابتدای انقلاب ، مسکن و شهرسازی و بنیاد مسکن و دستگاههای دیگر زمین هایی را تفکیک نموده و با خانه سازی در اختیار افراد قرار داده اند که بر طبق قانون تا قبل از سال 90 ، ضمن آماده سازی خانه ها باید 10 درصد از این زمین ها را برای کارهای خدماتی به شهرداری می دادند که از سال 90 به این طرف ، این میزان به 25 درصد افزایش یافته است که متاسفانه به شهرداری نداده اند و این از مواردی است که شهرداری در دوره جدید مصر  بر پیگیری آن است ، زیرا  حق قانونی مردم است.

فلاح در ادامه به تشکیل کمیسون املاک و آزاد سازی جهت آزاد سازی خیابانها و گرفتن سند برای املاک ، اشاره نمود و افزود : البته اینها به معنی این نیست که شورا های قبلی کم کاری نموده اند ، موارد اشاره شده کارهای در جریان بوده که به ما منتقل گردیده است .

وی بیان داشت : تا کنون در کمیسیون آزاد سازی حدود 10 میلیارد تومان پول نقد ، خدمات و زمین معوض داده ایم تا بتوانیم در آمد شهرداری را وصول کنیم .

سخنگوی شورا در ادامه به سرمایه گذاری با تشکیل کمیسیون سرمایه گذاری اشاره نمود که یک جلسه آن هم با حضور کارآفرینان میبدی برگزار شده و قرار بر تصویب اساسنامه ای برای ایجاد موسسه ای اقتصادی شده است که رئیس آن ، همیشه رئیس شورای وقت و شهردار می باشند و در محلی که در نظر گرفته می شود با حضور کارآفرینان و بخش خصوصی کار اقتصادی را راه اندازی می نمائیم .

وی بودجه مصوب سال آینده را 37 میلیارد تومان عنوان نمود و افزود : اگر بتوانیم بیشتر از آن وصول کنیم ، متمم بودجه گذاشته خواهد شد.

فلاح به عدم تناسب اختیار و مسئولیت شورا اشاره نمود و افزود : هدف از گنجاندن فصل شورا در قانون اساسی بسیار فراتر از آنچه الان هست ، می باشد و آن سپردن اداره یک شهر ، روستا و منطقه به نمایندگان مردم است ، اما هر روز با آمدن یک بخشنامه ، اختیارات شورا محدودتر می شود و به نظر باید اصلاح قانون شرح وظایف و اختیارات شوراها از طریق شورای عالی استانها پیگیری شود که سعی می شود با توجه به تجربه با پیگیری بخشی از اختیارات شورا افزایش یابد .