نارین قلعه میبد یکی از مهمترین آثار تاریخی پیش از اسلام ، کهن دژی است که بر فراز تپه گلی و مشرف بر شهر میبد احداث شده است و هر ساله با جذابیتی که دارد ، مورد بازدید گردشگران و توریست هایی در طول سال و به خصوص ایام نوروز قرار می گیرد.

بام میبد : بر فراز این قلعه با شکوه تمام شهر را می توان دید ، شهری که هنوز هم یادی از روزگاران گذشته دارد و کمتر آثار و بناهای تاریخی آن مورد تخریب قرار گرفته است.

با وجود گرایش نسل جدید به ساخت بناهایی از جنس سنگ و کاشی و برگرفته از سبکهای نوین معماری در داخل و خارج از کشور ، خانه های خشت و گلی هنوز هم از بالای این کهن دژ به چشم می خورد و خاطره هایی را از دوران نزدیکی ، دوستی و در کنار هم بودن مردمان این شهر به هم ، به خاطر می آورد.

روزگارانی که یک دیگ شولی می توانست بهانه ای باشد ، برای جمع کردن همه اعضای خانواده بر گرد پدر بزرگها و مادر بزرگها که حال با گذشت زمان ، گاهی از یادمان می رود ، این تجارب انسانها در دوران گذشته است که گاهی می تواند در زندگی گره گشای ناملایماتی باشد که خود پیرامون خود ، سبب آن می شویم .

به نقل از سایت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ، گفته شده قدمت این بنای عظیم که تمامی آن از خشت و گل و به شکل مطبق و تقریباً در پنج مرحله ساخته شده است ، در زمان سلیمان نبی ساخته شده است ولی اهمیت آن مربوط به عهد آل مظفر می باشد.

قدیمی ترین و پایین ترین بخش بنا فضاهایی هستند که در دل زمین کنده شده اند و در گویش محلی به آنها بوکن گفته می شود.

این طور نیز به نظر می رسد طبقات فوقانی بنا بیشتر بازسازی شده دوره اسلامی باشد.