دادستان شهرستان میبد با اشاره به لزوم همکاری مردم در اجاره ندادن خانه های خود در سطح شهر به اتباع بیگانه ، ریشه بیشتر جرائم را ، حضور اتباع بیگانه به خصوص افغانی ها در سطح شهر عنوان نمود .

بام میبد : حمید رضا جعفری دادستان شهرستان میبد ؛در جمع نمازگزاران در مصلی آیت الله اعرافی محل اقامه نماز جمعه این شهرستان ، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضائیه و نیز شهادت آیت الله بهشتی و یارانش با ارائه توضیحاتی در خصوص جرائمی که در سطح شهرستان میبد رخ می دهد ، به پنج جرم که در راس جرائم مرتکب شده در سطح شهرستان میبد به وقوع پیوسته و بیشترین آمار پرونده ها را به خود اختصاص داده است ، اشاره نمود.

وی افزود : اولین جرم که بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است ، جرم توهین یا فحاشی می باشد ، ارتکاب این جرم متاسفانه در سال 1396 نسبت به سال 95 ، با 760 پرونده که در ارتباط با آن رسیدگی شده است ، 22 درصد روند افزایشی داشته است.

دادستان شهرستان میبد تصریح نمود : ارتکاب این جرم زمینه ساز جرائم دیگری هست ، زیرا اگر در جایی توهین پیش آمد و به عبارتی حرمت شکنی شد ، ممکن است جرائم دیگری نیز چون ایراد ضرب و جرح ، افترا و در دادگاه های خانواده مطالبه مهریه و …در کنار آن شکل بگیرد و مهم است که ما بتوانیم از این جرم پیشگیری کنیم ، چون با پیشگیری از آن خود به خود از جرائم دیگر نیز پیشگیری و ریشه کن خواهد شد.

وی در ادامه اظهار داشت : بسیار اهمیت دارد که توسط نهادهایی که متولی امر فرهنگی هستند به ویژه آموزش و پرورش شهرستان ، ارائه آموزش های لازم و فرهنگ سازی در راستای تربیت بهتر و صحیح تر فرزندان صورت گیرد که در این صورت ،  قطعا ما در آینده شاهد کاهش این جرم خواهیم بود.

این مسئول همچنین به سازمان تبلیغات اسلامی و روحانیت که در مساجد و حسینیه ها تریبون در اختیار دارند ، اشاره نمود و گفت : اگر روحانیت در این خصوص مبحثی ویژه درسخنرانی های خود در توضیح عواقب این جرم برای مردم ارائه نمایند ، ما شاهد کاهش آمار این جرم و پیشگیری موفقی در این زمینه خواهیم بود.

وی از دیگر جرائم مرتکب شده در سطح شهرستان میبد که بیشترین آمار را دارد به سرقت تعزیری اشاره نمود که در سال گذشته 735 مورد این جرم را داشته ایم .

جعفری افزود: در ارتباط با سرقتهای باندی و شبکه ای ، نیروی انتظامی اقدامات بسیار خوبی را با هماهنگی دستگاه های قضایی انجام داده است که طی آن بسیاری از اعضای این باندها دستگیر شدند ، باندهایی که هیچ کدام بومی شهرستان میبد نبودند ، همانطور که بیشتر سرقتهای ساده را نیز افراد غیر بومی و مهاجرین انجام می دهند که جا دارد در کنار اقدامات نیروی انتظامی ، مردم نیز همکاری کرده ، اقدامات لازم را در جهت پیشگیری به کار بندند.

وی ضمن یاد از طرح هزار چشم بیدار که مورد مطالعه قرار گرفته ، اما هنوز عملیاتی نشده و طی آن کلیه خیابان ها ، معابر و کوچه های شهرستان به دوربین مدار بسته مجهز خواهد شد ، از مردم درخواست همکاری در این امر برای جلوگیری از ارتکاب جرائم در سطح شهرستان نمود.

دادستان میبد بیان کرد : بارها از مردم خواسته شده ، خانه های خود را به اتباع بیگانه اجاره ندهند ، اما یا سرپیچی مردم از این خواسته ، اتباع بیگانه به خانه های مردم نفوذ کرده و از اموال و اسرار محرمانه آنها مطلع شده و بعدا نقشه ای برای سرقت از خانه های آنها کشیدند.

این مسئول حاطرنشان نمود : اتباع بیگانه در مهمانشهر که محلی در نظر گرفته شده برای آنها است ، باید سکونت داشته باشند ، چون در پی اسکان آنها در سطح شهر ، امنیت و آسایش در میان مردم از بین خواهد رفت.

وی از جرائم دیگر به تصادفات رانندگی به علت توجه نکردن به نکات ایمنی و قوانین راهنمایی و رانندگی و نیز پلیس را در مقابل خود دانستن و توجه نداشتن به این که اقدامات پلیس برای تامین امنیت است ، اشاره کرد و افزود : سازمانهای اجرایی راه و شهرسازی و شهرداری نیز با رفع نواقص راه های می توانند در کاهش تصادفات همراهی داشته باشند و نیز در جایگزین نمودن موتورهای برقی به جای موتورهای بنزینی که طرح آن جهت کم نمودن آلودگی و خسارات جانی و مالی ناشی از تصادفات به شورای شهر ارائه شده است.

جعفری ضمن اشاره به جرائم ایراد ضرب و جرح عمدی و تهدید که بیشترین آمار را در شهرستان دارد به کلاهبرداری اینترنتی نیز اشاره نمود که متاسفانه افرادی هم که از دانش بالایی برخوردار هستند فریب اینگونه کلاهبرداری ها را می خورند .

وی اظهار امیدواری نمود با نصب تراکت ها و بنرهایی که مرتبط با جرائم رایانه و اینترنت هست ، پیشگیری لازم در این خصوص صورت گیرد.

این مسئول در خصوص جرائم مرتبط با میراث فرهنگی که افراد به دنبال تغییرو تحول در ملک خود که در بافت تاریخی هست و نباید آن را تغییر دهند ، مرتکب می شوند ، از میراث فرهنگی خواست هر چه سریعتر نقاطی که واجد راعایت قانون میراث فرهنگی است ، شناسایی نموده ، پلاکارد نصب نمایند تا مردم از سردرگمی بیرون آیند و با هماهنگی که با اداره میراث می کنند ، بر اساس ضوابط و نقشه های مصوب و تعیین شده آن اداره به ساخت و ساز در ملک خود بپردازند.

دادستان شهرستان میبد همچنین در ارتباط با صیانت از اراضی دولتی گفت : ما هرجا لازم بوده بر اساس شکایت اداره راه و شهرسازی و منابع طبیعی اقدامات لازم را انجام داده ، به شدت با مجرمین برخورد کرده ایم و اگر موردی هم مردم در جریان تعرض به اراضی دولتی هستند ، اطلاع دهند تا اقدامات لازم در جهت صیانت از آن اراضی صورت گیرد.