فرماندار میبد گفت: ثبت این شهر بعنوان شهر جهانی زیلو اتفاق میمون و مبارکی است که در نتیجه تلاش و کوشش مردم ، زیلوبافان و مسئولین روی داده است.

یزد- ایرنا : حسین فلاح دوشنبه شب با حضور در چایخانه سنتی ساباط بشنیغان برای تبریک به مردم این محله و خواندن پیام آیت الله اعرافی امام جمعه میبد به همین مناسبت افزود : این رویداد را به مردم شریف میبد ، استان یزد و کشور عزیز ایران تبریک می گویم ، مردمی که در کنار هم قرار گرفتند و با همدلی، روی دادن این اتفاق مبارک را موجب شدند.
فرماندار میبد تصریح نمود : این اتفاق مبارک را در سالهای قبل آیت الله اعرافی ، مرحوم یحیی زاده نماینده اسبق میبد در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران پیشین پیگیر بودند و در حال حاضر نیز مسئولین شهرستان ، نماینده میبد و مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد تلاش نمودند زحمات زیلوبافان میبدی این نتیجه مطلوب را به همراه داشته باشد.
وی برگزاری جشنی در خور مردم شهرستان را با هماهنگی هایی که انجام خواهد شد ، نوید داد.
محله بشنیغان میبد مهد زیلو است ، فرشینه ای که تار و پود آن ریشه در خانه های این محله دارد ، روزگاری نقش و نگار زیلو با پنجه زدن صاحبان خانه های این محله آفریده می شد ، در و دیوار خانه های این محله برای هر بیننده ای سخن از زیلو بافی داشت .
در خانه های محله بشنیغان میبد به روی افرادی که از محلات دیگر می آمدند تا زیلوبافی را بیاموزند باز بود، هرخانه ای حریمی داشت و حریم خانه زیلو بافان ، حیا و نجابت زنان آن خانه ها بود که هم پای فرزندان و شوهران هم خانه داری می کردند و هم چرخ ماسوره ورکنی را در کنار چخکون که ابزار کارشان بود به حرکت در می آورند و ماسوره برای استفاده در زیلو بافی می پیچیدند .
زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.
قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 هـ .ق تعلق دارد و بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.