رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد گفت : طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان ،طرحی است که طی آن دانش آموزان خود به ارائه راه حل های مقابله با آسیب های اجتماعی می پردازند.

بام میبد :  محمد علی شایق  در حاشیه برگزاری کارگاه تربیت مربی طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان استان یزد (ماد) که برای اولین بار دراستان در شهرستان میبد بعد از شهر یزد برگزار می شود ، به خبرنگار بام میبد گفت : این طرح درواقع تفاهم نامه ای بین دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش و معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با هدف جلب حمایت و توانمند سازی مخاطبان که فعلا دانش آموزان پایه هشتم هستد ، می باشد.
وی افزود : دانش آموزان هشتم با توجه به اینکه در دوره اول نوجوانی و بلوغ به سر می برند وممکن است با گرایش هایی که به نوجوانان و هم سن و سالان خود دارند ، با یک سری خطرات و مشکلات مواجه باشند ، دراین طرح مورد توجه می گیرند.
رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش استان یزد تصریح نمود : با اجرای این طرح به راه حل هایی خلاقانه و جدید و نویی که تراوش ذهن خود بچه ها است با تسهیل گری معلمان دروس مطالعات اجتماعی ، تفکر و سبک زندگی و نیز مشاوران مدارس پرداخته می شود.
وی گفت : دانش آموزان هشتم که در سنین 12 تا 15 سال به سر می برند، به خاطر بودن در دوران بلوغ و مواجه شدن با تغییرات هورمونی ، شناختی ، روانی ، همچنین استقلال طلبی ، هیجانات ، ریسک پذیری و بحران های هویتی که در وجود آنها شکل می گیرد ، به سمت پروژه های کوچکی سوق داده می شوند تا بتوانند از طریق مشارکت اجتماعی و کارگروهی آسیب ها را با توجه به بافت و فرهنگی که در آن زندگی می کنند ، رصد نمایند.
وی افزود : با اجرا شدن این طرح با همراهی ذی نفعان محلی در جامعه و با یک کار اجتماعی محور پروژه هایی انجام می شود که دانش آموزان در آن نقش دارند و این امر در آینده دانش آموزان و در روند انجام شغل هایی که در آینده خواهند داشت ، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
شایق در ادامه با اشاره به اینکه طرح ماد در تمام مدارس متوسطه دوره اول و در پایه هشتم شروع خواهد شد ، اظهار کرد: با تامین اعتباری که توسط بهزیستی و آموزش و پرورش شده است ، در اواخر فروردین ماه سال آینده از پروژه هایی که عملی شده است ، به صورت ویژه تقدیر خواهد شد.
رئیس آموزش و پرورش میبد در کارگاه برگزار شده ، طی سخنانی با ذکر ارتباط تنگاتنگی بین اداره های شهرستان میبد و اداره آموزش و پرورش وجود دارد ، اظهار امیدواری نمود ، زحماتی که دراین راستا برای دانش آموزان کشیده می شود ، نتایج خوبی را برای دانش آموزان رقم بزند.
رئیس اداره بهزیستی میبد نیز با ارائه توضیحاتی در باره طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان گفت : حضور معلمان دراین برنامه در خارج از وقت اداری نشان دهنده علاقه و مسئولیت پذیری آنها است.
وی افزود : اجرای این طرح که درراستای مهارت آموزی فردی و گروهی به دانش آموزان است ، مطمئنا در صورت خوب انجام شدن ، بسیاری ازمشکلاتی که در آینده پیش خواهد آمد را کاهش خواهد داد.