نگاهی به برج کبوترخانه میبد

برج کبوتر خانه میبد از آثار تاریخی این شهر است و با داشتن هزاران لانه کبوتر در گذشته ها پناهگاهی برای کبوتران بود که در آن آرام می گرفتند.

یزد- ایرنا: برج کبوتر خانه میبد واقع در محوطه ساختمان مدیریت شهری شهرستان میبد با معماری بی نظیری که دارد و با داشتن آشیانه های 20 در 30، زمانی محلی امن و پناهگاهی قابل اتکا برای آنها بود که در دل آن آرام می گرفتند.

با توجه به معماری خاص آن پرندگانی مانند جغد، کلاغ و پرندگان شکارچی دیگر و نیز خزندگانی چون مار به آن راه نداشتند.

قدمت ساختمان این برج که به برج کفترخوان نیز معروف است به دوران قاجاریه باز می گردد، به نظر می رسد که برای حمایت پرندگان و جذب آنها جهت استفاده از کود در کشاورزی ساخته شده است.

ساختمان استوانه ای و مدور این برج از درون خود ستون هایی دارد که آن را در نظر هر بیننده ای به صورت 6 ضلعی مجسم می سازد ، ستون هایی که در هر طبقه از برج پشت آنها راهرو مانند به نظر می رسد.

از طریق پله های باریک و کوچک تعبیه شده در آن می توان از طبقه ای به طبقه دیگر و نیز بر فراز برج رفت و از بالای برج که چهار ستون روی آن دیده می شود و گویی چهار میل راهنما است ، تمام شهر تاریخی میبد که مکان های دیدنی و تاریخی دیگری را نیز مانند نارین قلعه ، کاروان سرای شاه عباسی ، یخچال ، چاپارخانه و… دارد، نظاره کرد.

در حال حاضر این برج به عنوان یک مکان تاریخی با مرمتی که در آن صورت گرفته و در سال 1364 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 1691 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ، مورد بازدید گردشگران است.

شهرستان تاریخی و 7 هزار ساله میبد با آثار تاریخی و کم نظیری که دارد هرساله به ویژه در ایام نوروز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است.