«چگونه همسر خود را انتخاب کنم » عنوان کارگاه آموزشی از کارگاه های طرح دانشنامه ازدواج بود که با وجود هماهنگی های انجام شده از طریق موسسه برگزار کننده و نیز اداره بهزیستی میبد به عنوان متولی طرح دانشنامه ازدواج به دلیل عدم وجود شرکت کننده برگزار نشد.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان میبد در این ارتباط به ایرنا گفت : با توجه به مشکلات ، آسیب ها و بحران ها به ویژه در حوزه مسائل مرتبط به خانواده و به عنایت به اینکه به نظر بهترین روش برای پیشگیری از روی دادن طلاق در جامعه آموزش پیش از ازدواج است و این آموزش باید از سنین 14 تا 15 سال برای هم برای دختران و هم برای پسران ارائه شود و این طیف جمعیت درنظارت آموزش و پرورش است مقرر شده کارگاه های آموزشی با همکاری این اداره برگزار شود.

سید محسن فلاح افزود: همچنین با توجه به آسیب های بالایی که از طریق اورژانس اجتماعی در چند  دبیرستان رصد شده قرار بوده آموزش و پرورش برای حضور دانش آموزان در کارگاه های آموزشی طرح دانشنامه ازدواج همکاری و همراهی  داشته باشد .

وی تصریح کرد : طرح دانشنامه ازدواج  در سال 95 رونمایی شده و مورد توجه شورای فرهنگی عمومی و شورای آموزش و پرورش ، امام جمعه و فرماندار قرار گرفته  و درکارگروه طلاق شهرستان بارها مصوب شده  اما متاسفانه همکاری آموزش و پرورش بسیار کم و در حدود صفر بوده است و امروز نیز یک برنامه به خاطر عدم همکاری ادارات و نهاد های مرتبط و نبود شرکت کننده لغو گردید.

از هر چهار ازدواج در استان یزد یک ازدواج به طلاق می انجامد

کارشناس مسئول سازمان بهزیستی استان یزد نیز گفت : در استان یزد از چهار ازدواج یک ازدواج به طلاق منجر می شود و در پژوهش های انجام شده یکی از دلایل طلاق اشتباه اولیه درانتخاب همسر است  که فرد در زمان انتخاب همسر به شاخص ها و معیارهایی که باید توجه نمی کند.

محمد رضا قائم محمدی افزود: جدا از موضوع اعتیاد ، خیانت ، دخالت والدین و…به عنوان دلایل اصلی ، اشتباه درانتخاب اولیه همسر دلیل پنهانی است که باید به آن توجه شود و در صورت توجه به آن 50 درصد طلاق ها کاهش می یابد.

وی تصریح کرد: درانتخاب همسر پسرها بیشتر به دنبال زیبایی همسرهستند و دخترها ها نیز معمولا به جایگاه اجتماعی و اقتصادی درانتخاب همسر توجه دارند ، همچنین بررسی ومشاوره قبل از ازدواج نیز انجام نمی شود و با تشکیل زندگی به دلیل نداشتن مهارت حل مسئله این ازدواج به طلاق می انجامد.

کارشناس مسئول سازمان بهزیستی استان یزد ادامه داد : 70 درصد طلاق ها در سه سال اول زندگی به دلیل نداشتن مهارت حل مسئله اتفاق می افتد چون ما به بچه های خود آموزش برای شروع  زندگی نمی دهیم ، پدربزرگ ها و مادر بزرگ ها هم از سیستم خانواده حذف شده و خانواده ها هسته ای شده اند و تجربه ای از بزرگترها به نسل پایین تر منتقل نمی شود و پدر و مادر نیز به دلیل دو سه شغله بودن وقت آموزش دادن  و مهارت آموزی به بچه ها را ندارند همچنین قبح طلاق نیز درجامعه  از بین رفته و یک امرعادی شده است .

خطای هاله ای در فرآیند آشنایی پیش از ازدواج

وی افزود: خطاهای هاله ای نیز در فرآیند آشنایی پیش می آید که به دنبال دیدن یک ویژگی مثبت از یک فرد در زمان برقراری رابطه ای عاطفی برای شناخت که نباید این رابطه برقرار شود منجر به وجود آمدن عشق به غلط و شروع زندگی مس شود که با شروع زندگی ویژگی های منفی که تا به حال ندیده است دیده می شود و ادامه زندگی را بعد از اندکی تحمل ناممکن می سازد.

قائم محمدی یادگیری مهارت زندگی را مهمتر از تحصیل علم و سختگیری هایی که خانواده ها درارتباط دارند عنوان کرد و گفت : سواد زندگی بسیار بیشتر از ریاضی و فارسی و املا و انشا به کار بچه های ما می آید چون آنها باید بتوانند که در انتخاب به ملاک ها ، معیارها و شاخص هایی توجه داشته باشند و بشناسند آن شاخص را که  اگر اشتباهی انتخاب کنند زندگی خود را نابود کرده خسارات بسیارجبران ناپذیری به آن وارد خواهد کرد و فرزندان طلاق نتیجه ازدواج آن ها خواهد بود.

وی تاکید کرد: همه باید به مسائل انسانی و روانشناختی پرداخته و ضروریات تشکیل زندگی را به بچه هایمان بیاموزیم همچنین مسئولین باید به وظایف خود در این ارتباط آگاه باشند.

کارشناس مسئول سازمان بهزیستی استان یزد مباحث ارائه شده در آموزش های ارائه شده از سوی بهزیستی را علمی و بر اساس اعتقادات دینی عنوان کرد و افزود : همانطور که اصرار بر تحصیل بچه های خود در مدارس شاخص داریم همانگونه باید به بچه های خود که زمانی که دانش آموز و دانشجو هستند آموزش های پیش از ازدواج را  منتقل کنیم تا بچه های ما با مهارت حل مسئله و مهارت انتخاب و تشخیص  بتوانند زندگی خود را مدیریت کنند.

هدف کارگاه های آموزشی تنها دانش آموزان نیستند

معاون پرورشی آموزش و پرورش میبد نیز در تماس تلفنی با خبرنگار ایرنا برگزاری این کارگاه آموزشی را همزمان با برگزاری آزمون در دبیرستان های میبد عنوان کرد و افزود : هدف این کارگاه آموزشی تنها  دانش آموزان نیستند و همچنین باید با هماهنگی قبلی زمینه حضور دانش آموزان را در کارگاه های آموزشی که در خارج از مدارس برگزار می شود فراهم کرد.

با توجه به اطلاع رسانی که در ارتباط با برگزاری چنین کارگاه های آموزشی درسطح شهرو نیز در فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی می شود چه خوب است مخاطبان این کارگاه ها یعنی خانواده ها و ارگان های مرتبط درزمان برگزاری کارگاه ها وقت گذاشته و در آن شرکت کنند و با آموختن آنچه در این کارگاه ها توسط  متخصصین بیان می شود و انتقال آموخته ها به فرزندان و همچنین افراد در جامعه در حفظ کانون خانواده ها و داشتن جامعه ای سالم و به دور از طلاق تلاش کنند.

شهرستان میبد سه مرکز مشاوره دارد که در برگزاری کارگاه های آموزشی همکاری می کنند.