امام جمعه میبد گفت : باید با تلاش و رویکردی علمی و نیز دایر کردن رشته زیلو بافی در مدارس و مراکز فنی حرفه ای برند زیلو همیشه به نام میبد ماندگار بماند.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا اعرافی  در نشست خوشه زیلو افزود: در مقایسه با یک ربع قرن پیش راه زیادی در حوزه زیلو طی شده و زحمات زیادی کشیده شده است که جای قدردانی دارد.

وی اظهار داشت رفتن به سمت یک کار مطالعاتی درحوزه  زیلو کاری ارزشمند است و باید سند بلند مدت 10 تا 20 ساله نیز با این رویکرد تدوین شود و سند جامع بلند مدت تری نیز در دستور کار قرار گیرد.

امام جمعه میبد در ادامه گفت: نمی توان جلوی صنعت ماشینی را گرفت اما با مطالعه می توان رویکردی میانه بین صنعت دستی که همیشه جایگاه خاص خود را خواهد داشت و ماشینی کردن زیلو برگزید.

اعرافی یاد آور شد : مباحث آموزشی و مهارتی نیز با توجه به رویکرد ماشینی کردن صنعت  زیلو ، بیمه کارگران زیلو باف و پیدا کردن راهکاری برای بیمه کردن آنها و ارائه تسهیلات و نیز دردسترس بودن مواد اولیه مرغوب با قیمتی مناسب به طوری که زیلوبافان به راحتی بتوانند تهیه کنند باید مورد عنایت قرار گیرد.

وی با ستودن بسته بندی های ارائه شده برای زیلو ایجاد بازارمصرف  برای محصولات زیلو بافی ضروری عنوان کرد و افزود : باید  به گونه ای شرایطی فراهم شود تا با شناساندن محصول زیلو این محصول درسبد مراودات مسئولان کشوری ، دانشگاه ها ، ادارات و… قرار گیرد.


90 درصد از 41 مصوبه تصویب شده در کارگاه های برگزار شده زیلو اجرایی شده است

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار میبد در این نشست با ارائه گزارشی از فعالیت های کارگروه زیلو بافی گفت :  در سال گذشته با تشکیل 9 جلسه کارگروه اصلی و حدود 12 تا 19 زیر مجموعه کارگروه زیلو 41 مصوبه به تصویب رسیده که 90 درصد آنها اجرایی شده است.

علیرضا ابوالحسنی افزود : ثبت جهانی زیلو توسط این کارگروه مورد پیگیری قرار گرفت و با به نتیجه رسیدن آن تصمیم های مهمی تا به حال درراستای  بهینه کردن کیفیت بافت زیلو ، ثبت معنوی اقلام و نقوش زیلو ، ارائه طرح ها و نقوش روز در این حوزه ، بهره گیری از طراحان و نیز ایجاد خوشه زیلو با سه محور جهاد دانشگاهی ، شرکت شهرک های صنعتی و فرمانداری و همچنین مواردی چون شرکت د رنمایشگاه ها و… در قالب کارگروه زیلو گرفته شده است .

فعالیت های خوشه زیلو بر همکاری و اعتماد است

معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی استان یزد نیزدر این نشست توضیحاتی در مورد خوشه زیلو وفعالیت های آن بر مبنای همکاری بین واحد ها و اعتماد ارائه داد .

محمد رضا دهقانی گفت : ما درراستای بهبود فرآیند تولید زیلو  به دنبال آشنا کردن زیلو بافان و ایجاد شبکه هایی شغلی از زیلو بافان هستیم تا در زیر مجموعه هم قرار گیرند ، همچنین در مورد  دستگاه های زیلو بافی که در حال حاضر استاندارد نبوده  ، همچنین ایمنی کافی ندارند و سرعت و کیفیت بافت را پایین می آورند مقرر شده با مطالعه مشخصات دستگاه های بهتر را استخراج نموده و با آموزش آهنگران دستگاه هایی استاندارد برای زیلو بافان ساخته شود.

وی در ادامه به فعالیت های انجام شده دیگر نظیر بازاریابی ، صادرات ، ارتباط با تاجران و بازرگانان ، به کار گرفتن عکاسان برای تیلیغات در حوزه زیلو ، ارتباط برقرار کردن با مراکز علمی و دانشگاه ، گردآوری بانک اطلاعاتی از زیلوبافان و… اشاره کرد.

خوشه زیلو، طرحی است که با همکاری شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان جهاد‌ دانشگاهی استان یزد در حال اجراست و طی سه تا پنج سال توسعه کسب و کار زیلو را دنبال می‌کند .

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

قدیمی‌ترین و در عین حال نفیس‌ترین زیلوهای میبد، به قرن 12 هـ .ق تعلق دارد و بر روی آن بیست و چهار سجاده طراحی شده است.

منبع : ایرنا