آگاهی نسبت به تربیت جنسی به عنوان موضوعی مهم و پاسخ دهنده سوالات بچه ها برای جلوگیری از انحراف آنها ضرورت دارد.

کارشناس ارشد پیشگیری از آسیب های اجتماعی روز پنجشنبه درکارگاه آموزش فرزند پروری با موضوع «تربیت جنسی» که با حضور بیش از 50 نفر از مادران و چند نفر از پدران در سالن اجتماعات اداره بهزیستی میبد برگزارشد ، با اشاره به ضرورت آگاهی نسبت به تربیت جنسی گفت: بچه ها درفرآیند رشد خود در دوره های مختلف سنی به شکلی طبیعی با مسائل جنسی درگیر شده و نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا می کنند.

سید محمدرضا قائم محمدی افزود: بسیاری ازبچه‌ها به دلیل عدم آگاهی والدین در زمینه مسائل جنسی با مشکلاتی مواجه می شوند که بعد ها زندگی آنها را دچار اختلال می کند.

وی با ارائه تعریفی از غریزه جنسی ، آن را یک میل فیزیولوژیک ، روانشناختی ، اجتماعی ، فرهنگی و معنوی و نیز یک موهبت الهی عنوان کرد که خدا برای تداوم نسل در وجود انسان نهاده است.

دنبال کردن آموزش های صحیح مرتبط با غریزه جنسی برای پیشگیری از آسیب ها ضرورت دارد

کارشناس ارشد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در ادامه تصریح کرد : غریزه جنسی به عنوان عامل تشکیل خانواده ، غریزه ای خدادادی است که با توجه به وجود نشانه های طبیعی میل به جنس مخالف در وجود همه انسان‌ها باید با آموزش های صحیح پیشگیری از آسیب ها را در این زمینه دنبال کرد.

وی ادامه داد : غریزه جنسی عامل ایجاد رابطه جنسی ، آرامش به دنبال تامین نیاز جنسی ، بقای نسل بشر ، پیوند گرایی و صمیمیت میان زن و شوهر است که عمدتا به عنوان یک تابو مطرح است.

تابو شدن مسائل جنسی عامل ایجاد مشکلاتی است که افراد از بیان آن طفره می روند

قائم محمدی یادآورشد: تابو شدن مسائل جنسی ایجاد کننده مشکلاتی است که عمدتا افراد از بیان علت آن مشکلات طفره می روند ، همچنین جواب سوالات بچه ها را به این دلیل نمی دهیم یا اصلا نمی دانیم چه جوابی دهیم.

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه ما نسبت به مسائل جنسی فهم ناقصی داریم ونسبت به مطرح شدن آن حالت مقابله کردن می گیریم در صورتی که تربیت جنسی یک مفهوم بسیار ارزشمند در فرآیند رشد که باید به درستی همه مراحل آن طی شود تا به پخته شدن و کامل شدن فرد منجر شده و او بتواند به خوبی از خود محافظت کند.

کارشناس ارشد پیشگیری از آسیب های اجتماعی همچنین به مرتبط کردن مفهوم جنسی به رفتارهای خارج از عرف جنسی، سوء تفاهم بین مسئله جنسی و آسیب های جنسی ، محدود کردن مسئله جنسی به یک بعد از لذت های شهوانی و…اشاره کرد.

تربیت جنسی فراهم کننده شرایط برای رشد غریزه جنسی است

وی در ادامه تربیت جنسی را فراهم کردن شرایطی برای رشد غریزه جنسی برشمرد تا به موقع بتوان از آن برای استفاده سالم و دور شدن از اسیب های اجتماعی بهره گرفته شود.

قائم محمدی ازمادران خواست تا نسبت به مسائل جنسی حساسیت نشان ندهند و با آگاهی به آن از بسیاری از اتفاقاتی که ممکن است برای بچه ها به دلیل تربیت غلط جنسی و مورد سوء استفاده شدن روی دهد پیشگیری کنند.

وی در ادامه توضیحاتی در ارتباط با روش های پاسخگویی به کودک در حوزه مسائل جنسی که بهتر است با سوال کردن به سوالات او پاسخ داده شود و… ارائه داد.

کارشناس ارشد پیشگیری از آسیب های اجتماعی همچنین گفت : باید با اعتماد سازی و ایجاد امنیت پرسشگری به گونه ای برخورد کنیم که بچه ها به خود اجازه دهند تا سوالات جنسی خود را از ما به عنوان پدر و مادر مطرح بپرسند چون در غیر این جواب های نادرست از دیگران خواهند شنید ، همچنین لازم است دریاد گرفتن مهارت ارتباط برقرار کردن با بچه ها کوشید و به بچه ها نیز مهارت‌های گوناگون را یاد داد تا بتوانند ابراز وجود کنند.

وی دوره های تربیت جنسی را نیز به ترتیب از تولد تا سه سالگی ، از سه سالگی تا بلوغ ، از بلوغ تا بزرگسالی و از بزرگسالی تا کهنسالیبرشمردو افزود:  مهمنرین دوره ، فرآیند از سه سالگی تا بلوغ است که باید آگاهی خود را نسبت به این دوره افزایش دهیم.

اداره بهزیستی میبد و مراکز مشاوره تحت نظارت آن در طول سال برگزار کننده کلاس ها و کارگاه آموزشی در حوزه خانواده و پیشگیری از آسیب های اجتماعی می باشند.