بچه‌ها می‌توانند بهترین راوی و قصه گو باشند/تصاویر

شهردار میبد گفت: کتاب‌ها و تاریخ گذشته ما همه سرشار از داستان‌ها و نشان دهنده ایرانی بودن وفرهنگ کهن ما است و همه و به خصوص بچه‌ها می توانیم بهنرین روای و قصه گوی زندگی خود باشیم.

علیرضا نقوی روزشنبه درجشنواره قصه‌گویی که درسالن فیروز آموزش و پرورش میبد برگزار شد ، افزود: قصه خوب ، قصه‌ای است که باعث بیداری ما شود و باید از قصه‌ها با هم بودن ، دوست داشتن و محبت کردن را آموخت و درس زندگی را فرا گرفت.

وی ادامه داد: قرآن کتاب آسمانی ما یک عنوان مخصوص به نام احسن القصص دارد چون ما با خواندن قرآن درهر بخش و سوره ای قصه‌ای را می‌خوانیم ، قصه‌هایی که بهترین آنها فصه یوسف پیامبراست.

نقوی همچنین گفت:کتاب‌های فارسی نظیر کلیله و دمنه ، منطق الطیر، شاهنامه و … همه سرشار ازقصه است.

میبد پرچم دار قصه گویی است

مسئول کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شماره 2 میبد معروف به کانون ملا سکینه نیز گفت: این جشنواره در سطح شهرستان در حال برگزاری است و به دنبال آن قصه گوهای منتخب در مهرماه درجشنواره استانی و سپس در سطح کشوری داوری شده و قصه گوهای برترانتخاب می‌شوند.

فرزانه قاسمی با اشاره به این که مرحله شهرستانی بیست و دومین جشنواره قصه گویی درحال برگزاری است ، افزود: مرحله شهرستانی قصه‌گویی به مدت چند سال است که با هدف شناسایی و جذب قصه گویی های بومی برگزارمی‌شود.

وی ادامه داد: امروز 20 قصه گو درچهاربخش قصه گویان کودک و نوجوان، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ، زنان و مردان و مربیان قصه هایی را روایت کردند که بعدا با دعوت از انها وبا سطح بندی قصه گوها در جشنواره استانی شرکت می‌کنند.

وی میبد را پرچم‌دارقصه‌گویی از حدود بیست سال پیش عنوان کرد و اظهارداشت: هرساله قصه گوهای میبدی رتبه های برتررا در سطح استان و کشور به دست می‌آورند.

به گفته قصه‌گوی میبدی که حدود چهاراست که به علت علاقه‌ای دارد به قصه گویی و اجرای نمایش روی آورده‌است ، با قصه‌گویی می توان هم به آرام کردن بچه‌ها پرداخت وهم به آنها درس زندگی داد.

حاجی محمد کارگرشورکی که سه فرزند و چندین نوه دارد و تا پنجم ابتدایی درس خوانده‌است ، دو سال پیش با شرکت در جشنواره قصه‌گویی رتبه برتر را در سطح شهرستان ، استان و کشور به دست آورده‌است.

شهرستان میبد 30 قصه گو دارد.

ایرنا