مجموعه خان

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]یزد با تاریخی ریشه دار و قدمتی چندین هزار ساله ، همچون نگینی گرانبها بر تارک کویر مرکزی ایران می درخشد [/box] یزد شهر بزرگی است که از نظر جهانگرد معروف « مارکوپولو» از لحاظ تجارت و رفت و آمد نقطه مهمی به شمار می رود .یک نوع پارچه ابریشمی و […]

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]یزد با تاریخی ریشه دار و قدمتی چندین هزار ساله ، همچون نگینی گرانبها بر تارک کویر مرکزی ایران می درخشد [/box]
یزد شهر بزرگی است که از نظر جهانگرد معروف « مارکوپولو» از لحاظ تجارت و رفت و آمد نقطه مهمی به شمار می رود .یک نوع پارچه ابریشمی و طلایی در آنجا یافت می شود که موسوم است به «پارچه یزدی » و به همه جای دنیا صادر می شود .
یزد گنجینه هنر است و به هر جای آن قدم نهی به گفته :« دکتر محمد پیرنیا » ویرانه ای را می بینی که چون دفتری زیبا در مقابل چشم شیفتگان هنر گشاده است .
به مناسبت عید سعید باستانی نوروز و ایام مسافرت و گشت و گذار قصد داریم که در بخش گردشگری سایه بونک به معرفی این خطه زیبای کویری بپردازیم ، از جاهای دیدنی ، آداب و رسوم ، خوراکی های خوشمزه و شیرینی های بی نظیر و معروفش و همینطور صنایع دستی آن بگوییم .
از مهمان نوازی مردمان این دارالعباده که هر چه بگوییم کم است ، پس با ما همراه باشید.

مجموعه خان

این مجموعه در میدان خان شهر یزد قرار دارد که میدانی وسیع و خوش طرح از مکان های بسیار زیبا و دیدنی و یکی از آثار «محمد تقی خان بافقی » است .میدان خان با مغازه های اطراف خود راهی به بازار قیصریه ، بازار مسجد ملا اسماعیل ، بازار مسکری ، مسجد ریک و مسجد ملا اسماعیل دارد .مدرسه شفیعیه در زاویه شمال شرقی آن قرار دارد .این مجموعه شامل مدرسه ، بازار و حمام است

مدرسه خان

این مدرسه که در ردیف حوزه های علمیه به شمار می رود در بازار چه « پنجه علی » قرار دارد و بنای آن مربوط به دوره زندیه است . بانی این مدرسه « محمد تقی خان بن میرزا محمد بافقی » معروف به خان بزرگ است .

سبک معماری آن چشم هر بیننده ای را به تماشا وا می دارد و مجذوب خود می کند . این مدرسه  در سه حیاط که دو حیاط آن به صورت قرینه و یک حیاط مرکزی بزرگ در میان مدرسه، با دو طبقه بنا شده است.

هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این مکان دیدن می کنند.

حمام خان

حمام خان که به « گرمخانه نور » نیز معروف است در سال 1212 هجری قمری به وسیله خوانین یزد در جنوب میدان خان ساخته شده و در سال 1242 هجری قمری مورد تجدید بنا قرار گرفته است .

بر دیواره های آن نقاشی های به جای مانده از دوره قاجاریه چشم هر بیننده ای را به خود مجذوب می کند .مساحت این حمام 1170 متر مربع و زیر بنای آن 900 متر مربع است .
حمام خان از سال 1375 هجری شمسی به عنوان « چای خانه سنتی» مورد استفاده قرار می گیرد و تزئینات زیبا و شکل هندسی آن برای انسان های اسیر زندگی امروز ، بسیار جذاب و دل انگیز است .

بازار خان

بازاری است که در عصر ناصرالدین شاه و در اوج حکومت خوانین بر یزد ساخته شد . وسعت بازار خان اهمیت بازرگانی آن دوره را در شهر کویری یزد نشان می دهد .
مجموعه زیبا و قدیمی بازار خان و حسینیه و آب انبار و حمام جنب آن معرف معماری گذشته این دیار است . این بازار یکی از جاهای دیدنی و تاریخی شهر یزد به شمار می آید و در مرکز شهر یزد و محله « لب خندق » در خیابان قیام واقع شده است . این بازار همچنان دایر و پا برجاست .

ساختار متفاوت و عرض متباین این بازار، حکایت از ساخت تدریجی‌اش دارد. بازار خان 274 متر طول دارد و ارتفاع آن بین 4 تا 6 متر متغیّر است
بازار خان در حقیقت طویل‌ترین و همچنین عریض‌ترین بازار شهر یزد به حساب می‌آید. مصالح به کار رفته در این بنا عمدتا خشت و گل و آجر و گچ می‌باشد

ابن بازار دارای 2 بخش شمالی – جنوبی و شرقی – غربی است. بخش شمالی جنوبی این بازار 78 متر طول دارد و دارای 53 باب مغازه است. بخش شرقی- غربی نیز 180 متر طول دارد و دارای 100 باب مغازه است

مجموعه بازار خان در سال 1382 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۸۵۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

[divider style=”solid” top=”20″ bottom=”20″]

منابع

همشهری

کتب : یزد نگین کویر ،  پردیس کویر ، سرزمین من ایران