سالمندان تجربه‌های خود را بازگو کنند

فرماندار میبد گفت: امروزه بچه ها فانتزی و تا اندازه ای لوس تربیت شده اند و می خواهند به سرعت پله های زندگی را بالا بروند ، سالمندان با بازگو کردن تجربه‌های خود برای آنها می‌توانند در تربیت فرزندان نقش بسیار موثری داشته‌باشند.

حسین فلاح در همایش سالمندان به مناسبت هفته سالمند با شعار «فرصت‌های برابر برای تمام سنین» افزود: بچه‌ها برای بهتر زندگی کردن باید بدانند بزرگترهایشان درزمان گذشته در طول روز از ساعت چهار صبح تا 12 شب کارهای زیادی مانند کاربافی ، تیمار گوسفندان ، زیلوبافی ، مقنی‌گری ، علف چینی ، انارچینی و… انجام می دادند ودراین میان بانوان درعین حال که کار می‌کردند بچه‌داری هم می‌کردند و با این حال گاهی نیزمورد بازخواست شوهران خود قرارمی‌گرفتند.

وی یادآورشد: ایجاد پاتوق‌هایی که بانوان با دورهم‌نشینی درکوچه‌ها داشتند در رفع مشکلات زندگی اطرافیان تاثیر بسیاری داشت ومی‌تواند در حال حاضر هم این سنت در بین بانوان برقرار باشد.

فرماندارمیبد در ادامه از سالمندان خواست قناعت کردن را به بچه‌های خود بیاموزند چون قانع بودن اصل مهمی در زندگی است و با آن می‌توان زندگی بسیار خوبی داشت.

رئیس اداره بهزیستی میبد نیزبا برشمردن خدمات بهزیستی میبد درحوزه سالمندان ومعرفی مراکزتحت نظارت بهزیستی  در این حوزه گفت: آنچه مهم است نمی‌توان از پیر شدن جلوگیری کرد ، شعار بهزیستی این است که چگونه می‌توان سالم پیر شد.

سید محسن فلاح از سالمندان خواست مرتب خود را با انجام دادن آزمایشات پزشکی چکاب کنند ، همچنین مناسب‌سازی شهر و اماکن عمومی برای سالمندان را از مسئولین خواستارشد.

متخصص طب کارهم گفت: یک سری بیماری‌ها مانند پیرچشمی مرتبط به دوران پیری است بیماری هایی هم هست که مربوط به دوران پیری نیست و می‌توان پیر شد و این بیماری‌ها را نداشت.

دکتر سید جلیل میرمحمدی افزود:بسیاری از بیماری‌هایی که سالمندان به آن دچار می‌شوند توسط خودشان و مسئولین قابل پیشگیری است و باید به این موضوع با برنامه‌ریزی ازسنین میانسالی توجه داشت.

وی در ادامه اظهار داشت : اگر سابقه بیماری دیابت و فشارخون در بین خانواده‌ای باشد امکان دچارشدن افراد آن خانواده به این بیماری‌ها بالا است وباید با دوری از استرس و تحرک بدنی و تغذیه مناسب به این بیماری‌ها مبتلا نشد.

متخصص طب کارآب درمانی و راه رفتن در آب به صورتی که آب تا زیر گردن بیاید را به عنوان راه درمان آرتروز ،  سوختن چربی‌ها و راهی برای لاغر شدن یاد کرد.

وی تصریح کرد: عدم تحرک ، تنبلی و نشستن و ساعت‌ها مشغول بودن بچه‌ها به فضای مجازی می‌تواند آنها را در سنین 40 تا 45 سالگی  به بیماری های  قلبی و عروقی و فشار خون دچار کند.

میرمحمدی پرهیز از خوردن غذاهای پرنمک برای دوری از بیماری های قلبی عروقی وتغییر روش زندگی و استفاده از توالت فرنگی ، دوری از زانو زدن‌های مکرر، یکی یکی پله‌ها را پایین آمدن ، استفاده از عصا و کم کردن وزن را نیز درمان و پیشگیری بیماری آرتروز برشمرد.

وی همچنین مطالعه کردن ، قرآن خواندن و به فعالیت وادار کردن مغزرا راه هایی برای درمان آلزایمر ذکرکرد.

این همایش همراه با سخنرانی آقای انصاری شهردار سابق میبد بود که در صحبت های خود به دوران سالمندی و اجرای قوانین مرتبط به سالمندان ، اینکه سالمندان خود را دست کم نگیرند ، لزومورجود شور و نشاط در جمع های شکل یافته از سالمندان ، ایجاد صندوق بازنشستگی سالمندان که خودشان در آن سهیم باشند و نیز نقش آفرینی آنها در جامعه اشاره کرد.

در پایان همایش نیز به رعایت کنندگان سد معبر و مجریان برنامه های اجرا شده در راستای خدمت به سالمندان جوایزی اهدا گردید.