نارین قلعه میبد قدمتی هزاران ساله دارد

نارین قلعه میبد به عنوان یکی از بنا‌های تاریخی و باشکوه ایران کهن و دارای قدمتی هزاران ساله در سال 1354 در فهرست آثار ملی به شماره ۳۴۹۰ ثبت شده‌است.

این قلعه باستانی  هر ساله تا پیش از شیوع ویروس کرونا مورد بازدید گردشگران زیادی قرار داشت و هم اکنون هم در گذر از خیابان ورود گردشگران از استانهای دیگر به این مکان تاریخی به چشم می خورد.

این مکان تاریخی چنان عظمت دارد که بر فراز آن می توان تمام شهر را دید ، خانه های قدیمی پیرامون اطراف آن آداب و رسوم سالهای نه چندان دور را در ذهن ها تداعی می کنند ، زمانی که مردم در این شهر تاریخی به کشاورزی و باغداری مشغول بودند.

در گشت و گذار از این مکان تاریخی صحبتهای آقایی یکی از لیدرهای این مکان تاریخ در معرفی این بنا به گردشگران به گوش می رسد که نارین قلعه را بنا شده در پنج طبقه توصیف می‌کند و همچنین از خندق اطراف و اینکه این مکان کانون یکجا نشینی در زمانهای قدیم بوده و بعد از زیاد شدن جمعیت در قلعه که خود شهری بود ، مردم از قلعه خارج شده و در بیرون از آن سکونت گزیده و شهر را که اکنون میبد نام دارد ، گسترش دادند.

یکی از گردشگران که برای اولین بار با راهنمایی های لیدر میبدی از نارین قلعه میبد  بازدید داشت ، اماکن تاریخی میبد به خصوص نارین قلعه را بسیار جذاب و جذابیت آن را دور از انتظار توصیف کرد.

رضا کردی در ادامه به چاپارخانه ، برج کبوترخانه ، کوچه های قدیمی شهر و شاخص آنها «ساباط» و همچنین صنایع دستی میبد از جمله زیلو و سفال که ره توشه گردشگران نورزوی است ، اشاره کرد.