۳۲ داوطلب انتخابات شورای شهر در یزد رد صلاحیت شدند

رییس ستاد انتخابات یزد گفت: صلاحیت ۳۲ نفر از مجموع ۸۱۵ داوطلب که در انتخابات شوراهای شهر ثبت نام کردند از سوی هیات های اجرایی استان احراز نشد.

احمد ترحمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از مجموع شرکت کنندگان ۸۷ درصد مرد و ۱۳ درصد زن هستند و بیشترین ثبت نام با  ۳۴۴ نفر مربوط به شهر یزد است.

یزد ۲۴ شهر دارد که ۸۷ درصد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان، در آن ساکن هستند.

ثبت نام انتخابات شورای شهر همزمان با سراسر کشور به مدت یک هفته ادامه داست و ۲۶ اسفند ماه سال ۹۹ پایان یافت.

سه هزار و ۲۷۶ نفر داوطلب انتخابات شوراهای روستایی

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استانداری یزد در ادامه با اشاره به ثبت نام داوطلبان انتخابات شوراهای روستایی گفت: در مجموع سه هزار و ۲۷۶ نفر  در این دوره ثبت نام کردندکه از این تعداد ۲ هزار و  ۸۳۹ نفر( ۹۰ درصد )مرد و ۳۱۷ نفر( ۱۰ درصد) زن هستند.

وی با بیان اینکه بیشترین ثبت نام مربوط به شهرستان تفت با توجه به تعداد روستاست، افزود: داوطلبان این دوره به لحاظ پراکندگی شغلی شامل ۱۰۴ نفر فرهنگی، پنج پزشک، ۱۶۵ کشاورز، ۵۹۴ کارمند، ۵۴۴ بازنشسته ، هفت عضو هیات علمی دانشگاه، ۵۵ بیکار، سه نظامی، هزار و ۲۳۶ نفر دارای مشاغل آزاد، ۱۸ روحانی، شش وکیل و قاضی و ۴۱۳ نفر هم سایر شغل هاست.

وی به افزایش میانگین سطح تحصیلات نامزدهای این دوره نسبت به دوره‌های قبل اشاره کرد و گفت : در این دوره ۱۰ نفر دارای تحصیلات دکتری، ۱۶۰ نفر فوق لیسانس، ۵۷۱ نفر لیسانس، ۲۱۱ تن فوق دیپلم، ۶۹۰ نفر دیپلم، ۲۳ نفر حوزی، ۱۳۱ نفر متوسطه، ۳۲۰ نفر راهنمایی و هزار و ۴۰ نفر دارای تحصیلات ابتدایی هستند.

ترحمی با اشاره به این که ۱۲ نفر از داوطلبان بالای ۷۵ سال دارند،گفت: ۲۰۱ نفر زیر ۳۰ سال، ۴۷۴ نفر ۳۰ تا ۳۵ سال، ۵۹۴ نفر ۳۶ تا ۴۰ سال، ۵۳۲ نفر ۴۱ تا ۴۵ سال، ۴۳۵ نفر ۴۶ تا ۵۰ سال، ۳۴۳ نفر ۵۱ تا ۵۵ سال، ۲۴۰ نفر ۵۶ تا ۶۰ سال، ۲۰۳ نفر ۶۱ تا ۶۵ سال، ۹۳ نفر ۶۶ تا ۷۰ و ۲۹ نفر هم ۷۱ تا ۷۵ سال دارند.

ثبت نام داوطلبان شوراهای روستایی نیز به مدت یک هفته همزمان با سراسر کشور در استان ادامه داشت و ۲۲ فروردین ماه جاری پایان یافت.

برگزاری انتخابات در ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰

ترحمی در ادامه با اشاره به شیوع ویروس کرونا و چگونگی برگزاری انتخابات در ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ گفت: پیش بینی‌های لازم برای برگزاری این پروسه ملی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نظر گرفته شد .

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به طور همزمان، ۲۸ خردادماه جاری برگزار می‌شود.

ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۴ شهر و ۳۹۷ روستای استان یزد برگزار می‌شود.

در استان یزد ۳۹۷ شورای روستایی وجود دارد که ۲۳ شورای آن پنج عضو دارد و در هریک از ۳۷۴ شورا هم سه  نفر عضو هستند.