آیین روز خردادگان در فضای مجازی برگزار شد

شیوع ویروس کرونا برگزاری جشن‌های زرتشتان در مناسبت‌هایی مانند روزهای خردادگان را نیز دستخوش تغییر کرد و دورهمی اجرای این آیین‌ها از مکان‌های مذهبی به فضای مجازی منتقل شد.

ایرانیان از زمان‌های پیش از تمدن برگزار کننده آیین‌های گوناگونی بودند و اجرای بسیاری از این مراسم‌ها با گذر زمان و گرفتن رنگ دینی به خود همچنان ادامه دارد.

آیین‌هایی مانند عید نوروز ، جشن سده ، جشن‌های تیرگان و مردادگان ، خردادگان و نظایر آنها ریشه در فرهنگ و آداب و رسوم ایرانیان باستان دارد.

یکی از این مراسم‌ها آیین خردادگان یا جشن رسايي و تندرستي و سرسبزي است که در ششمین روز از ماه خرداد برگزار می‌شود.

به گفته یکی از زرتشتیان خورداد ششمین روز ماه خورداد در گاه شمارزرتشتی برابر چهارم خورداد در گاه شمار امروزی است.

منوچهر ارغواني  در ادامه متن خود در فضای مجازی آورده‌است : خورداد در اوستا «هـَئوروَتات» و در پهلوی «خُردات» یا «هُردات» به معنی رسایی و کمال است.

خورداد، امشاسپند بانویی است که نگهداری از آب‌ها در این جهان خویشکاری اوست و کسان را در چیرگی بر تشنگی یاری می‌کند.

خورداد (خرداد) امشاسپند نگاهبان آب‌ها، نهرها و دریاها و مظهری از مفهوم نجات بشر است و زرتشتیان از زمانهای خیلی قدیم  در این روز به کنار چشمه‌سارها، رودها و دریاچه‌ها رفته و همراه با نیایش با اهورامزدا و جشن و شادمانی تن خود را نیز با آب می‌شستند..

هم اکنون اجرای مراسم‌های یاد شده مخصوص این روز به دلیل شیوع کرونا از رونق افتاده‌است.

مراسم‌های روز خردادگان

همچنین یکی از موبدان زرتشتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در ارتباط با روز خردادگان گفت: هر روز از ماه‌های زرتشتی یک نام دارد و هر روزی که نام آن روز با نام آن ماه یکی می‌شود را زرتشتیان جشن می گیرند.

بمان کیانی با اشاره به نام اورمزد که نام اولین روز هر ماه است افزود: روز دوم نیز بهمن نام دارد و به این گونه هر روز ماه نامی دارد و البته روز ششم نیز به نام خرداد روز نامیده می‌شود و خرداد درمعنی اوستایی کمال و رسایی و روز آن هم روز تمیزی آبهای روان است.

وی در ادامه اظهار کرد : مردم در این روز به اوستا خوانی و نیایش گروهی  می‌پرداختند و از قبل برنامه ریزی می‌کردند تا این روز را با اجرای نمایش و مراسم‌های شادی بخش به خوشی و خرمی بگذارنند.

وی گفت: همچنین در این روز همچنان که در اسطوره‌ها آمده مردم گل نیلوفر را به یگدیگر اهدا و پیشکش می‌کردند و آن را نشانه شادی در این می‌دانستند و البته هم اکنون این آیین به دلیل شیوع کرونا و لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت یک دورهمی کوچک و مختصرخانگی برگزار می شد.

موبد زرتشتی در ادامه خوراکی‌های سنتی مخصوص این روز و روزهای مانند آن را آش رشته ، نان سوروک ، پشمک ، چای و شیرینی و گلاب عنوان کرد.

دهیار روستای مزرعه کلانتر میبد هم گفت: تا پیش از شیوع ویروس کرونا مردم برای گرامیداشت روزهایی که نام آن با ماه برابر است با دور هم جمع شدن به اجرای مراسم اوستاخوانی و نیایش و بعد از آن به دادن خیرات و خوردن چایی و شربت در آتشکده و در زیر ساباط می‌پرداختند.

دلنواز جوانمردی جعفرآباد افزود: از آنجا که بیشتر ساکنان روستا سنی از آنها گذشته ، محدودیت‌ها رعایت می‌شود تا مشکلی برای اهالی پیش نیاید.

۱۵۰ هزار اقلیت زرتشتی در جهان زندگی می کنند که ۳۰ هزار نفر آنان در ایران و حدود ۶ هزار نفر هم در شهرهای یزد، تفت و اردکان و میبد در استان یزد سکونت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۶ هزار نفری در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.