ناهنجاری‌های اجتماعی محله به محله ریشه‌یابی شود

فرماندار میبد گفت: ناهنجاری‌های اجتماعی باید با تشکیل گروه‌هایی از روحانیون ، مشاوران و مسوولان به صورت ارتباط چهره به چهره و محله به محله مورد بررسی و ریشه یابی قرار گیرد.

حسین فلاح در نشست صیانت از خانواده میبد افزود: اعضای این گروه می‌توانند از میان پزشکان و صنعتگران  نیز انتخاب شوند و با سرکشی از خانواده‌ها هم آنها را مورد تکریم قرار داد و هم مشکلاتشان را با آسیب شناسی رفع کرد.

وی در ادامه اظهار کرد: با توجه به رصد مشکلات لازم است از ظرفیت روحانیت ، روانشناسان و پزشکان و صنعتگران استفاده کرد و با نقش آفرینی نهادهای فرهنگی و آموزشی مانند آموزش و پرورش زمینه ایجاد نشاط برای مردم را مورد توجه قرار داد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری میبد تحلیل آمارهای ارایه شده مرتبط با آسیب اجتماعی طلاق را مورد تاکید قرار داد و به تشکیل نیمی در ارتباط با مدیریت مهاجرت و نیز برنامه‌ریزی بهره‌گیری از 100 نفر از مشاوران شناسایی شده  که تعدادی از آنها  نیز با مراکز مشاوره همکاری دارند برای آموزش همگانی پیشگیری از آسیب‌های جتماعی اشاره کرد.

بلد نبودن زندگی علت اصلی اختلافات خانوادگی است

امام جمعه موقت میبد هم در این نشست اشتغال غیربومی‌ها در شهر و آسیب‌های ایجاد شده مرتبط به آنها و ازدواج‌های انجام شده در قالب آشنا شدن دختران و پسران در فضای و بدون شناخت و همچنین سست شدن عقاید و ریختن قبح گناهان و لغزش‌ها را یادآور شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین در ادامه بلد نبودن زندگی را علت اصلی اختلاف‌های خانوادگی عنوان کرد و گفت: باید به خانواده‌ها وظایف زن و مرد در زندگی آموزش داده‌شود.

رییس دادگستری میبد نیز با اشاره به اینکه آمار را به صورت 6 ماهه و یکساله باید مورد تحلیل قرار گیرد گفت: هم اکنون با توجه به بررسی‌ها روند طلاق به سمت طلاق در سنین بالا رفته و طلاق‌های عاطفی به دلیل صبر و حوصله نداشتن زوجین به طلاق واقعی تبدیل شده‌است.  

علیرضا حسین بیکی تصریح کرد: ارزش‌هایی که در گذشته خانواده‌ها به آن پایبند بودند ، کم رنگ شده و قبح انجام لغزش‌ها ریخته‌است.

علی باقرپور دادستان میبد هم به نظمی در ارایه آموزشهای پیشگیری از آسیب‌ها و مهارت افزایی‌ها اشاره کرد و نیز تعیین جامعه هدف در این ارتباط  را مهم عنوان کرد.

دبیر اجرایی بنیاد صیانت از خانواده استان یزد در این نشست ساماندهی دادن به ارایه آموزش‌های مهارت‌های زندگی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی و نیز بررسی آمار استقبال از کارگاه‌ها را درخواست کرد و از مسوولان بهزیستی و ورزش و جوانان و دیگر نهادهای متولی خواست همکاری کنند.

حجه‌الاسلام علیرضا آقایی در ادامه اجرای طرح ارمغان و نیز طرح «خوشبختی آموختنی است» و برگزاری دیگر کارگاه‌های آموزشی صیانت از خانواده  را یادآور شد که که باید با بررسی مشخص شود آموزش مهارتهای زندگی مرتبط با چه مقطعی از زندگی تا کنون داده‌نشده‌است.

وی همچنین درخواست کرد که درصدی از بودجه شهرداری‌ها به دهیاری‌ها در شروع کار شوراه‌های اسلامی شهر به آموزش در حوزه خانواده اختصاص داده شود.

آموزش مهارتهای زندگی از سنین کودکی  تا زمان سالمندی

رییس اداره بهزیستی نیز با تشریح فعالیت‌های این اداره فراگیر شدن آموزش مهارتهای زندگی به خصوص در سطح مدارس را مورد تاکید قرار داد و گفت: آموزش مهارتهای زندگی از سنین کودکی  تا زمان سالمندی ، آموزش و فرهنگ‌سازی و ترویج سبک زندگی و آموزش والدین نیاز است و باید مورد توجه قرار گیرد.

سید محسن فلاح درادامه اظهار کرد: سالم نگه داشتن روان نیز  نیاز به آموزش دارد و باید با استفاده از ظرفیت مشاوران ارایه آموزش‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد به عنوان اولین عامل طلاق در شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

در نشست برگزار شده گزارشی از نصب بنرها و تابلوهایی شامل نکات آموزشی پیشگیری از آسبهای اجتماعی به مناسبتهای مختلف در سطح شهر و نیز برگزاری کارگاه‌های «خوشبختی آموختنی است» با همکاری شهرداری و شورای شهر ارایه شد.