تلاش 16 ساله کارآفرین میبدی برای احیای کاربافی

کاربافی میبد ثبت شده به عنوان یک اثر ناملموس به شماره  ۱۱۰۹ در تاریخ 25 شهریور 94 قدمتی دیرینه و  بیش از 600 سال دارد و هم اکنون 750 بافنده میبدی به بافت پارچه‌های زیبا و با کاربریهای مختلف مشغول هستند.

کاربافی میبد ثبت شده به عنوان یک اثر ناملموس به شماره  ۱۱۰۹ در تاریخ 25 شهریور 94 قدمتی دیرینه و  بیش از 600 سال دارد و هم اکنون 750 بافنده میبدی به بافت پارچه‌های زیبا و با کاربریهای مختلف مشغول هستند.

زن و مرد میبدی و همچنین فرزندانشان از سالیان دور با داشتن پشتکار از همان سالهای کودکی برای درآمدزایی پای دارهای زیلو و کاربافی می نشستند و به بافت فرش و پارچه های کاربافی با ابعاد و کاربری‌های مختلف مشغول شده و تا سالها در این رشته فعالیت داشتند و همچنان فعالیت دارند.

یک زمانی هر 2 صنعت کاربافی و زیلوبافی رو به فراموشی بود و با تلاش و کوشش و همت کارآفرینان و دلسوختگان این هنرها احیا شد ، زیلوی میبد ثبت ملی و جهانی شد و کاربافی نیز بسیار رونق دارد و بانوان زیادی در این رشته فعال هستند و هنر دستان خود را در نمایشگاههای برگزار شده و در فضای مجازی به معرض نمایش و فروش می گذارند.

کارآفرین میبدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  گفت: سال 84 به فکر احیای کاربافی که در آن زمان تنها بانوان به صورت اندک شمار پارچه‌های سفید کرباس می بافتند ، افتادم و تلاش کردم این صنعت دستی را به شکل امروزی و نوین درآورم.

فاطمه شریف زاده افزود: تا قبل از سال 84  فروشگاه در کاروانسرای شاه عباسی فروشگاه سفال و سرامیک داشتم و مشکل حمل و نقل سفال برای گردشگران که می خواستند یک سوغاتی از میبد با خود به همراه ببرند من را به فکر روی آوردن به هنر کاربافی انداخت و پس از آن تلاش کردم تا آن را به شکل جدید درآوردم.

وی با تاکید بر این که کاربافی جزیی از فرهنگ و اصالت ما میبدی‌ها است ادامه داد: اولین دار کاربافی که به صورت چاله‌ای و چوبی بود را در خانه مادرم به پا کردم و مادرم شروع بافت پارچه کاربافی کرد ، زنده شدن خاطرات قدیم در ذهن  اولین خانمی که به خانه ما سر زد باعث شده که دار در خانه آنها نیز به پا کنم و کم کم تعداد دارها زیاد شد ، افراد زیادی آموزش دادم و اکنون 750 دار در میبد فعال است.  

کارآفرین میبدی همچنین با تاکید بر قدمت کاربافی در میبد اظهار کرد:  وجود چهار چاله کاربافی در خانه برونی محله بیده دارای 900 سال قدمت نشان می‌دهد که میبد مهد این صنعت دستی است و میبدی‌ها از سالیان دور به بافت انواع پارچه مشغول بودند ، همچنین تکه پارچه‌های قدیمی در خانه‌های بافنده‌ها که به چشم دیده‌ام نشان دهنده قدمت کاربافی است.

وی ادامه داد: از زمان روی آوردن به کاربافی تا کنون چهار دستگاه طراحی شد و اکنون دستگاهی داریم که تنها به یک متر در یک متر فضا نیاز دارد و یک خانم بافنده در خانه خود در کنار خانه داری  به این کار مشغول است و به نوعی مشاغل خانگی ایجاد شده‌است ، بانوان درآمد خوبی از این کار دارند و راضی هستند. 

شریف زاده تصریح کرد: در طول سالهای گذشته 16 کارگاه در روستاهای مندوشن ، مهرآباد ، جسن آباد ، رکن آباد میبد و همچنین در مزرعه نو اردکان و منوجان کرمان دایر شد و به افراد زیادی  زیادی به اقتضای کارآفرین بودن به عنوان وظیفه آموزش دادم و از این کار دریغ نکردم.

وی ادامه داد: هیچ وقت عقیده نداشتم که تنها در میبد  آموزش کاربافی داشته‌باشم ، شهرهای مختلفی که درخواست آموزش کردند ، آموزش دادم و برای شهرهایی مانند اصفهان و کاشان آموش مجازی دادم و برای آنها دستگاه فرستادم.

کارآفرین میبدی در ارتباط با کاربری های کاربافی گفت: در انی زمینه موفق بودیم ، برندهای مختلفی مانند شال ، کیف ، کفش ، زیرانداز ، روانداز از پاچه های کاربافی داریم ، همچنین برندهایی از ما پارچه کاربافی برای تولید مانتو می‌خرند.

وی از مسئولان خواست حمایت بیشتری از فعالان کاربافی داشته‌باشند کاربافان هیچکدام بیمه نیستند حتی خودم بیمه نشدم و از مسئولان میراث فرهنگی و شهرستان انتظار است که در رابطه با بیمه کردن کاربافان و اختصاص دادن مزایا برای آنها پیگیر شوند و همچنین در شناساندن کاربافی میبد در  سطح ملی و جهانی همت کنند.

وی همچنین به نمایشگاههای بین المللی که در تهران برگزار می شود ، اشاره و خاطرنشان کرد با وجود سختی‌های زیاد که یک زن باید متحمل شود سختی‌ها را به جان خریدم و  در نمایشگاههای زیادی تاکنون برای معرفی و آموزش کاربافی شرکت کردم و اکنون خوشحالم که یک گردشگر خارجی بازدید کننده از کاروانسرای شاه عباسی با شناختی که از کاربافی پیدا کرده‌است بدون حتی پرسیدن قیمت دست روی محصولات کاربافی می‌گذارد و آن را می‌خرد.

صنایع دستی  زیلوبافی ، سفال و سرامیک ، موتابی و کاربافی در میبد فعال است و هنرمندان زیادی  از طریق آنها درآمدزایی دارند .

مرکز شهرستان ۱۰7 هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.