تاثیر بودجه در روند پیشرفت یک شهر از دیدگاه کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد

 کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در خصوص تاثیر بودجه در کندی روند پیشرفت شهر و تخصصی شدن مدیریت چه می گویند؟  سوالات مناظره چهارم کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در توجیهِ روندِ کندِ پیشرفتِ شهر، اغلب به “بودجه پایین شهرداری” استناد می‌شود؛ به نظر شما این موضوع […]

 کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در خصوص تاثیر بودجه در کندی روند پیشرفت شهر و تخصصی شدن مدیریت چه می گویند؟ 

سوالات مناظره چهارم کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد

در توجیهِ روندِ کندِ پیشرفتِ شهر، اغلب به “بودجه پایین شهرداری” استناد می‌شود؛ به نظر شما این موضوع تا چند درصد بر روند کندِ پیشرفتِ شهر تاثیر گذار بوده است؟

برای کم کردن تاثیر منفی میزان بودجه ی شهر، بر خروجی ادارات و سازمانها به خصوص شهرداری میبد، راهکار شما چیست؟

در مبحث مدیریت شهری، باید بپذیریم که به ندرت شاهد کار تخصصی بوده ایم، آیا میتوانیم به شما برای تخصصی شدن مسائل مدیریت شهری اعتماد کنیم؟ اهمیت این موضوع را چقدر میدانید و برنامه ی شما برای آن چیست؟

در چند دوره عملکرد شهرداری و شورای شهر میبد؛ کمتر شاهد شفافیت مالی و شفافیت عملکرد هریک از اعضا وجود داشته است، و همه چیز پشت پرده و در هاله ای از ابهام انجام شده است، آیا توقع ضفافیت عملکرد و شفافیت مالی، را توقعی بیجا میدانید؟ آیا به عنوان عضو احتمالی شورای شهر دوره پنجم، حاضر به شفاف کردن مسائل مالی شهرداری و عملکرد سالیانه هریک از اعضای شورای شهر هستید؟

پیامهایی برای توجه به آلودگی هوای شهر، حمل و نقل عمومی، ترافیک شهر، پراکندگی گورستانهای شهر و … نیز وجود دارد، درصورت تمایل برنامه هایتان را برای این موارد  نیز اعلام کنید.

پاسخ  کاندیداهای شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد

مصطفی دهقانی فیروزآبادی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در مورد بودجه شهرداری بیان کرد : شهر میبد شهری است که در استان به واسطه داشتن کارخانه ها و سرمایه داران و در کل به لحاظ مالی زبانزد است و این که بگوئیم در شهر با کمبود بودجه مواجه هستیم قابل قبول نیست بلکه بیشتر مربوط به ضعف مدیریت در حوزه مالی می شود .

وی افزود : با برنامه های مدون یک تا چهار ساله و همچنین برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت و تعیین و تعریف بودجه برای این برنامه ونیز فراهم کردن منابع مالی از کانالهایی خاص با کمیود بودجه روبرو نخواهیم شد. برنامه ای که در شورا خواهیم داشت این است که بر اساس منطق ، عقلانیت و تعامل این موضوع را پیگیری کنیم .

این کاندید شورای شهر در ادامه اظهار نمود : ما نمی توانیم کار نکردن را با نداشتن بودجه توجیه نمائیم ،  زیرا می توانیم ما کمبود بودجه را از راه مشارکت مردمی و دعوت از سرمایه داران تامین کنیم . مسئله اصلی این است که کسی که در حوزه مدیریت شهری قرار می گیرد ، لازم است دید فرا شهری ، فرا کشوری و بین المللی داشته باشد تا بتواند با استفاده از راهکارهایی و تجربیاتی که در خارج از این شهر وجود دارد ، استفاده نماید .

وی در رابطه با مبحث مدیریت شهری گفت : لازم است تمام کارها براساس تخصص پیش برود ، در شورا هرکس با یک تخصصی باید وارد شود و در مجموع لازم است مشورت با متخصصین در زمینه های مختلف و همچنین استفاده از تجارب دیگران ملاک کار قرار گیرد.

مصطفی دهقانی در ارتباط با بحث شفافیت مالی اظهار داشت : با تشکیل کمیسیون بازرسی می توان همه مباحث مربوط به بیلان مالی شهرداری و شورای شهر را بررسی نموده ،  نحوه عملکرد آنها را در حوزه های مختلف تشخیص داد.

وی در ادامه افزود : در زمینه حمل و نقل عمومی باید نسبت تعویض مینی بوس های فرسوده اقدام کرد ، همچنین کارخانه ها جهت کاهش آلودگی باید استاندارد های لازم را رعایت کنند ، کارخانجات موظف هستند در فضای سبز شهری شرکت کرده ، در محدوده کارخانه خودشان فضای سبز ایجاد کنند ، همچنین با توجه به اینکه در مرکز شهر در حوالی پارک فلسطین با یک عملکرد اشتباه شاهد ترافیک زیادی هستیم ، لازم است در رفع آن پیگیری شود و نیز با استفاده از نظر متخصصین راه چاره ای برای ترافیک خیابان امام از محدوده سه راه هفت تیر تا سه راه یخدان اندیشید.

سیدحبیب‌الله دهقانی فیروزآبادی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در ارتباط با درصد کمبود بودجه در روند کندی پیشرفت شهر بیان کرد: حدود 30 درصد ، با توجه به اختصاص ارزش افزوده نسبت به آمار جمعیتی شهر میبد و توزیع آن بین شهرداری مرکزی، بفروئیه و ندوشن و بخشی از ان به دهیاریها به عنوان در آمد پایدار شهری ، برنامه ریزی های بهبود محیط شهری امکان پذیر می باشد ، ضمن اینکه لازم است شهرداری الگوی پایدار درآمدی با استفاده از تشکیل کار گروه های اقتصادی و شناسایی طرحهای زود بازده و اثر گذار را در دستور کار خود قرار دهد. به عنوان نمونه ایجاد مرکز بازیافت زباله شهری که می تواند بخشی از درآمد پایدار شهرداری را تامین کند.

وی افزود : باید مشاوره شرکتها و فعالان اقتصادی و ایده شهروندان به عنوان بانک اطلاعاتی ایده های پویا در سامانه ای که توسط شهرداری ایجاد می گردد، نهادینه شود.

این کاندید شورای شهر در ادامه عنوان نمود: استفاده از طرحهای پایلوتی که از طرف شهروندان و نخبگان علمی در چارچوب برنامه های عمومی شهر با استفاده از کمیسیون بررسی پیشنهادات اثر گذار و کاربردی که به تصویب کمیسیون مربوطه در شورای اسلامی شهر می رسد به عنوان سند راهبردی می توان استفاده کرد.

وی در خصوص شفافیت مالی گفت : طبق قانون اعضای محترم شورای شهر می بایست مصوبات شورا و بودجه مصوب را همراه با هزینه کرد ردیفهای بودجه ای در سایت شورای شهر جهت شفافیت در معرض دید عموم قرار دهند.

سیدحبیب‌الله دهقانی در ادامه افزود : جهت بهینه سازی فضای سبز شهری ، استفاده از گونه های گیاهی کم آب خواه و سازگار با شرایط اقلیمی میبد و استفاده از شیوه های نوین آبیاری می توان برنامه ریزی نمود . همچنین با توجه به اینکه هر هکتار فضای سبز نیاز به 2/5 لیتر در ثانیه آب آبیاری نیاز دارد و چاه اختصاصی جهت فضای سبز هم اکنون حدود 30 لیتر در ثانیه می باشد جهت تامین آب مورد نیاز فضای سبز نیاز به حدود 10 حلقه چاه با دبی آب آبیاری 30 لیتر در ثانیه الزامی است به طوری که با این روش جدا سازی آب فضای سبز از آب شرب و بهداشت نیز امکان پذیر می گردد.

وی در خصوص تجمیع گورستانهای شهر عنوان نمود : با توجه به اطلاعات اینجانب طرح تجمیع گورستانهای شهر در شهرداری تهیه گردیده است ولی تحقق این امر مهم با استفاده از نظرات فرهنگی مبلغین حوزه و دانشگاه و معتمدین محلی و همراهی شهروندان امکان پذیر خواهد بود.

محمدرضا اشرفی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد بیان کرد : در خصوص مشکل مالی پیشنهاد می کنم اولا طرحهای عمرانی کارشناسی و اساسی باشد تا از دوباره کاری جلوگیری شود مانند انچه در خصوص میدان بدر آباد ، جدول گذاریها میدان نماز و غیره شاهد بودیم ، ثانیا برای افزایش درآمد شهرداری پیشنهاد می شود با احداث میدان میوه و تربار، احداث شهر بازی ، قسطی کردن و تخفیف عوارض ساختمان سازی و وسیله نقلیه و اجاره کيوسکهاي موجود در پارک و غیره درآمد رایی را اقزایش دهند.

وی در زمینه بحث تخصص افزود : برنامه من دادن امور به پیمانکاران معتبر و نظارت دقیق بر اجرا می باشد ، تخصصی کردن کارشناسان شهرداری از دیگر اقدامات در این زمینه است.

این کاندید شورای شهر میبد در خصوص شفافیت مالی شورای شهر و شهرداری عنوان نمود : برای عملکرد مالی اولا گزارش سالیانه منتشر شود ، ثانیا مراحل و اقدامات خدمات شهری همانند امور بانک و سازمان تامین اجتماعی در یک سالن و پست شیشه شفاف بترتیب اجرا و از تکنولوژی الکترونیکی جهت خدمات شهری استفاده شود.

وی افزود :حل مشکل بهداشت شهری با طرح تفکیک زباله از منزل ، استفاده از زباله در بازیافت و کمپوست ، تفکیک سطلهای زباله به زباله تر و خشک امکان پذیر است ودر ارتباط با تجمیع گورستانها ، تجهیز کردن آرامستان روضه رضوان به تکنولوژی روز و قطعه بندی به 20 قطعه و قطعات خانوادگی ، استخدام نیروی انسانی مورد نیاز جهت انتقال سنگتراشی ها به محل و سرویس حمل و نقل برای بازماندگان ، حصارکشی مزارهاي محلات مانند مزار بارجين و شروع خاکسپاری در آرامستان مرکزی با اعلان زمان قطعی برای افتتاح آرامستان پیشنهاد می گردد.

محمدرضا اشرفی در ارتباط با آلودگی هوا ، جمع آوری کلیه موتورسیکلت های دو زمانه و خودروهای فاقد معاینه فنی همچنین انتقال کارگاه های مزاحم شهری به شهرک تلاشگران پیشنهاد نموده است .

مهندس هدایی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در پاسخ به سوالات مناظره چنین عنوان نمود: روند کند پیشرفت شهر تنها به درامد پایین شهرداری مربوط نیست و پیشرفت شهر به عواملی چون مدیریت صحیح بودجه ، هزینه کردن بودجه در توسعه و پیشرفت شهر، استفاده از متخصصین شهرسازی و داشتن شهردار کارامد و متخصص بستگی دارد .


وی در ارتباط با مدیریت شهری گفت : بنده اعتقاد راسخ دارم که مدیریت شهر باید تخصصی شود و هر گونه پیشرفت و ترقی شهر را در آن می بینم و برنامه ام در این زمینه استفاده از متخصصین معماری و شهرسازی ، مدیریت صحیح منابع مالی و انسانی و مدیریت زمان و تجربه است .

این کاندید شورای شهر در خصوص شفافیت مالی عنوان نمود: توقع بیجایی نیست . حاضر به شفاف کردن مسائل مالی هستم .

وی افزود : گورستان ها در حال حاضر امکان تجمیع ندارد ، ولی باید آنرا محدود کرد و سپس با فرهنگ سازی آنرا تجمیع نمود ، حمل و نقل عمومی یکی از معضلات دیگر شهر می باشد و باید آنرا نو کرد و از حالت زیان به سود تبدیل کرد، همچنین ترافیک شهر را در کوتاه مدت با یک طرفه کردن بعضی از خیابان ها و همچنین انتقال مراکز درمانی و داروخانه ها به خیابان های دیگر می توان حل کرد ، ولی در دراز مدت باید طرح تفصیلی شهر را مصوب و اجرا نمود.

علی اصغر دهقانی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در پاسخ به سوالات مناظره گفت : بودجه پایین شهرداری نباید در روند پیشرفت شهر تأثير بگذارد بلکه می توان از طرق مختلف منبع درآمد برای شهرداری ایجاد کرد ، یکی از این موارد بحث مشارکت بخش خصوصی و نیز دولتی با اتحاد مسئولين شهر است که به صورت مشارکت و واگذاری و توافقنامه به نفع طرفین و در کل به نفع شهر تأمین مالی و خودکفایی شهرداری در بخش تولید مصالح مورد نیاز و تاسیس سازمان عمران برای پیشبرد اهداف عمرانی شهرداری ، کسری بودجه شهرداری را از طریق شهرمان تامین داده شود و استفاده گردد.

وی افزود : قابل ذکر است که با توجه به ترکیب تخصصها در شورا بحث وظایف 33 در صد عمران ، شهرسازی و 22 درصد حقوقی هست و هر دو مورد دارا بوده و بنا براین 55 درصد وظایف را دارا هستم و با توجه به سابقه 19 ساله خدمت در بخش عمرانی و شهرسازی در جهاد نصر و شهرداری که دارا می باشم و کارشناس رسمی دادگستری در امور ثبتی و ارزیابی نیز می باشم و اکثر اختلافات شهرداری نیز جهت بررسی و ارائه نظریه کارشناسی به اینجانب ارجاع داده می شود لذا به طور کلی با مسائل و مشکلات شهری در گیر بوده و لازم به ذکر است در موارد خواص با مشورت با متخصصین و مشاوران و نخبگان می توان شهری آباد را رقم زد.

این کاندید شورای شهر میبد در ارتباط با مبحث شفافیت مالی عنوان نمود : شفافیت در عملکرد و نیز مالی امری است که از موارد حقوق شهر وندی همه مردم است و از وظایف اصلی شورا است که گزارش دهند و باید به جهت شفاف سازی و ارائه گزارش دوره ای از واحد بازرسی حسابداری دارای مجوز صلاحیت از قوه قضائيه به منظور جلوگیری از هر گونه تخطی بعدی استفاده می شود.

وی افزود : در بخش آلودگی هوای شهر به علت صنعتی بودن شهر با مشارکت بخش صنعتی درنظافت شهر و ایجاد فضا های سبز و کاشت درختانی که آب کمتر نیاز دارند وتشویق مغازه داران برای کاشت یک درخت و نگهداری از آن در جلوی مغازه و در بحث حمل و نقل عمومی با نوسازی ناوگان عمومی و اضافه نمودن تعداد آن برای اکثر نقاط شهر در زمان کمتری و ایجاد ایستگاه اتوبوس خط واحد به صورت شکیل و سنتی ، دریافت کرایه کم و انجام قرعه کشی و دادن هدایایی جهت تشویق مردم به استفاده از ناوگان عمومی، همچنین در بحث ترافیک : ایجاد پارک باند در خيابانهاي پر تردد و نیز ایجاد پارکینگ طبقاتی با مشارکت بخش خصوصی ، الکترونیکی کردن شهر با نصب دوربین در خیابانها ،تعریض نمودن خیابانها با مشارکت بخش خصوصی ، همینطور احداث ارامستاني وسیع ، مجهز و مطلوب پیشنهاد می گردد.

سید علی محمد میرحسینی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد بیان کرد : پایین بودن بودجه شهرداری قطعا بر روند فعالیتهای شهرداری تاثیر مستقیم دارد ولی این تاثیر شاید 50درصد قضیه باشد ولی اگر شهردار یک مدیر قوی باشد و با سایر ادارات یا مرکز استان تعامل خوبی داشته باسد 50 درصد بقیه کار که خیلی مهم هست را پوشش می دهد دقیقا این همان موردی هست که در مقطعی از شورای چهارم به شهرداری و شهر ضربه زد. و با تجربه چهارساله شورا عرض می کنم که یک شهردار قوی بحث کمبود بودجه را توجیه و با تعامل و رایزنی می تواند این قضیه را جبران کند.

وی افزود : در بحث مدیریت شهری استفاده از مشاورین قوی اجتناب ناپذیر هست و یک مدیر و شهردار خوب کسی هست که بپذیرد که باید از فکر مشاورین خوب در زمینه های مختلف استفاده کند ، اگر شهردار و شورا به این باور رسیدند که باید از فکر نو و کارشناسی استفاده کرد مطمئن باشید شهری زیبا و در شان نام میبد خواهیم داشت .

این کاندید شورای اسلامی شهر میبد در ادامه عنوان نمود : طبق بند31 ( الحاقی 6/7/1382 ) ماده 71 قانون تشکیلات ، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و ماده 71 قانون شهرداریها عملکرد مالی شورا و شهرداری باید اطلاع رسانی گردد که بر طبق این بند و با توجه به اینکه بنده خزانه دار شورا بودم در سه سال گذشته به اطلاع عموم رسید و به این مهم معتقدم که مردم باید از بودجه و هزینه کرد آن اطلاع کامل داشته باشند که این خود باعث همکاری و تعامل بین مردم و شورا و شهرداری می گردد.

سیدسعید موسوی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد عنوان نمود : شهرداری به غیر از بودجه به نیروها و پرسنل فعال و کارامد نیاز دارد ، همچنین از دیگر کارها در زمینه پیشرفت و آبادانی استفاده از بخش خصوصی مانند قرار دادهای بیوتی میباشد، که با مشارکت شهرداری می توان بازار ، شهربازی ، سینما و مراکز تفریحی احداث کرد.


وی افزود : باید قبل از اجرای هر برنامه و پروژه در مورد آن ، طرح تهیه شود و مطالعات تخصصی صورت گیرد. بعد پروژه انجام شود حتی اگر تهیه طرح ماهها طول بکشد.

این کاندید شورای شهر در خصوص تخصص در امر شورا و شهرداری گفت : این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد و از آنجا که روی طرح همه چیز قابل برگشت است ولی کار انجام شده برگشت ناپذیر پس باید حتما توسط گروه های متخصص طرح پروژه تهیه و تنظیم گردد.

وی افزود : شفافیت مالی از اصول حاکمیت اسلامی است.طلایی که پاک است چه منتش به خاک است. باید تمام سوابق مالی شورا طی دوره هایی گزارش شود. ضمن اینکه اگر فردی هم برای شهر زحمت میکشد اجرش خراب نشود و حقش ادا شود.

سیدسعید موسوی در ادامه بیان کرد : گورستان میبد با توجه به اینکه مردم میبد محل گرا هستند ، ابتدا باید فرهنگ سازی شود. باید امکانات رفاهی محل احداث شود. مراسمات مذهبی مختلف در آنجا گرفته شود تا رونق بگیرد ، همچنین  هزینه دفن میت ابتدا در آن کم گرفته شود.

وی افزود : اتوبوسهای شهرداری باید به روز شده و متحد الشکل شوند ، لازم است زمان بندی منظم داشته باشند. همچنین در نقاط شلوغ شهر به عنوان مثال کنار بانک ها پارکینگ زیر زمینی زده شود .

سید ناصر امامی کاندید شورای اسلامی شهر و روستا در شهرستان میبد در خصوص تاثیر بودجه پایین شهرداری در روند کند پیشرفت شهر بیان نمود : قطعا بودجه پایین شهرداری می تواند باعث کندی پیشرفت شهر شود اما باید دید ، چرا باید بودجه شهرداری پایین بسته شود، در این زمینه نیاز به یک کار تخصصی و کارشناسی است و همچنین نیاز به این که مسئولین در جذب بودجه از منابع دولتی تلاش بیشتری بنمایند.

وی افزود : باید هرکاری را به متخصص واگذار کنیم و از تخصصی شدن نترسیم و به این درک برسیم که یک متخصص در یک رشته بیشتر می فهمد .

این کاندید شورای اسلامی شهر میبد عنوان نمود : لازم است که شاهد شفافیت عملکرد و مالی اعضای شورا باشیم ، در مورد شفافیت مالی که طبق قانون ، شورای شهر و شهرداری موظف هستند عملکردهای مالی شامل صورت هزینه ها ، دریافت ها و پرداخت ها را در آخر هر سال منتشر نمایند. همجنین مردم باید در جریان عملکرد اعضای شورا نیز باشند.

منبع : کانال مناظره کاندیداهای شورای شهر – https://t.me/joinchat/AAAAAD_tOuK36jV9F0TWVA