پیشنهاد ویدئویی: دو لینک زیر با حجم کم قابل دانلود هستند: دانلود آموزش دوخت پیراهن مبل دانلود آموزش دوخت کوسن و روبالشتی چطور رومبلی یا پیراهن مبل (کاور مبل) بدوزیم؟ در این پست یک روش آسان را به شما آموزش میدهیم. طبق این روش شما نیازی به اندازه گیری مبل ندارید. مبل یا صندلی را […]

پیشنهاد ویدئویی:

دو لینک زیر با حجم کم قابل دانلود هستند:

دانلود آموزش دوخت پیراهن مبل

دانلود آموزش دوخت کوسن و روبالشتی

چطور رومبلی یا پیراهن مبل (کاور مبل) بدوزیم؟

در این پست یک روش آسان را به شما آموزش میدهیم. طبق این روش شما نیازی به اندازه گیری مبل ندارید. مبل یا صندلی را که میخواهید برای آن پیراهن مبلی بدوزید، را مثل یک مانکن جلوی خودتان قرار دهید.

همانطور که در تصویر بالا و پایین می بینید، ابتدا خطوط جدا کننده ی قسمت های مختلف مبل را در نظر بگیرید. و با صبر و حوصله، پارچه را روی آن قسمت ها قرار داده و دقیقا به اندازه ی آن قسمت ها روی خود مبل برش بزنید البته باید کمی هم برای درز دوخت در نظر بگیرید، پس حدود یک یا دو سانت اضافه تر قیچی کنید.

اما قبل از قیچی کردن، حتما مطمئن شوید پارچه کاملا روی مبل خوابیده است. و جایی از پارچه کشیده نشده و یا چین نخورده باشد. بعد با در نظر گرفتن یک الی دو سانت برای درز دوخت، پارچه را به شکل آن قسمت از مبل روی خود مبل برش بزنید.

برای سهولت در ایستادن پارچه روی مبل، آن را روی مبل پهن کنیدو با سوزن ته گرد، پارچه را روی مبل ثابت کنید. تا پارچه حرکت نکند.

موقع پهن کردن پارچه روی مبل ، سمت روی پارچه به سمت مبل باشد. یعنی پشت پارچه به سمت بیرون ( سمت خودتان ) قرار داشته باشد. این کار کمک میکند که بعد از برش قسمت های مختلف مبل روی خود مبل، همان جا روی مبل، تکه های برش خورده را دقیقا روی همان خطوط فرضی (تصویر بالا) کوک بزنید.  این کار روی خود مبل خیلی راحت و ساده است.

حتی اگر با اولتان است که رومبلی می دوزید، نگران نباشید. فقط باید با آرامش و اطمینا خاطر از کاملا پهن شدن پارچه روی مبل مطمئن شوید. اگر بنا بر جنس پارچه یا عدم توانایی تان در برش تکه های روی مبلی روی خود مبل، نتوانستید تکه ها را با درز دوخت مساوی و منظم برش بزنید، باز هم نگران نباشید. در این صورت در موقع دوخت تکه ها به همدیگر، ابتدا دو طرف پارچه را با سنجاق روی مبل ثابت قرار دهید و بعد قسمت های اضافی را به سمت هم گرفته و اگر خواستید اول با سنجاق به هم و صل کنید تا از درست بودن محل درز دوخت مطمئن شوید، بعد محل سنجاق شده را کوک بزنید، و سپس درز دوخت اضافی را قیچی کنید.

برای قسمت پایین مبل معمولا از چین، پلیسه و تزئیناتی از این دست استفاده میکنند. پس قد رومبلی را دور تا دور مبل، منهای اندازه ای که میخواهید چین و یا پلیسه بدوزید، در نظر بگیرید. قسمت باقیمانده ی پایین را هم در پایان بعد از کوک زدن تمام قسمت های بالایی، خواهید دوخت.

برای چین یا پلیسه پایین مبل، ابتدا دور تا دور لبه ی پایین مبل را اندازه بگیرید و بعد مستطیلی به طول= دو برابر (یا بیشتر) دور لبه ی پایین مبل و عرض= ارتفاع باقیمانده ی قد مبل، برش بزنید.

لبه ی بالایی این مستطیل را چین بدهید و به لبه ی رومبلی بدوزید. و یا این مستطیل را بصورت پلیسه اتو بزنید. محل پلیسه ها را سنجاق یا کوک بزنید و بعد به لبه ی پایین دور رو مبلی بدوزید.

می توانید چند طیقه چین خوردگی پایین مبل قرار بدهید:

برای این که چند طبقه چین داشته باشید، ابتدا دور لبه ی پایین مبل را اندازه بگیرید. سپس قد باقیمانده که قرار از طبقات چین به آن دوخته شود را هم اندازه بگیرید.

بعد مثلا اگر خواستید طبقات چین خوردگی ۴ تا باشد، قد باقیمانده را تقسیم بر ۴ کنید. عدد به دست آمده میشود قد هر طبقه چین خوردگی.

وبعد  ۴ مستطیل به طول= دو برابر دور لبه ی پایین مبل و عرض= قد هر طبقه چین خوردگی+۲ (به اضافه ی ۲ برای پسدوزی لبه ی پایین هر طبقه و دوخت لبه ی بالایی طبقات یک سایت زیر طبقه ی بالایی است ) برش بزنید.

سپس طبقات را چین بدهید.

حالا باید یک مستطیل به طول= دور لبه ی پایین مبل و عرض= قد باقیمانده برش بزنید. و طبقات را روی آن بدوزید و بعد مستطیل اصلی را به لبه ی پایین مبل وصل کنید.

دوخت روکش یا کاور برای میز:

همانطور که در تصویر بالا  مشاهده کردید، برای میز هم میتوانید روکش بدوزید.

در تصویر بالا قسمت طبقات چین خورده که توضیح داده شد، قسمت بالای میز هم مثل خود رومبلی ، پارجه را روی میز پهن کنید و پارچه ای به اندازه ی سطح میز که دور تا دور آن یک الی دو سانت برای درز دوخت بزرگ تر باشد برش بزنید.

سپس مستیطی به طول= دور میز و عرض= ارتفاع دلخواه از لبه ی میز تا زمین ( ۵- ۱۰ – یا نصف قد میز- یا تا پایین قد میز) برش بزنید. سپس مستیلی را دور میز قرارداده و به لبه های تکه ی پهن شده روی سطح میز بدوزید( لبه ها را به لبه ها بدوزید)

آموزش دوخت رومبلی

اگر میخواهید رومبلی تان در قسمت پشت مبل، مثل تصویر زیر زیپ یا دکمه داشته باشد، کافی است، موقع برش قسمت های مختلف رومبلی روی خود مبل، مستطیلی به طول(B) = قد مبل و عرض(A) = پهنای پشت مبل (پهت ترین قسمت پشت مبل) +۱۰ سانت برش بزنید. ۱۰ سانت اضافی برای دوخت زیر و درز پهلوها است.

سپس مثل تصویر زیر، آن را تا بزنید:

محلی را که نوشته است دولای بسته باید قیچی کنید و با تهیه ی زیپ های متر از لوازم خیاطی ها، در این محل زیپ بدوزید. یا یک الی دو سانت لبه ها را به داخل تا بزنید و دکمه با بندینک بدوزید و یا اگر میخواهید دکمه روی همگرد بدوزید، کمی عرض مستطیل را بزرگ تردر نظر بگیرید.

بعد از دوخت زیپ، این قسمت را در حالی که روی پارچه به سمت مبل باشد، به مبل سنجاق کنید و شکل پشت مبل را روی آن پیاده کنید.

در مدل بالاهم بجای زیپ پشت صندلی پیلی دوخته شده است. که به همین روش میتوانید پیلی درست کنید.

چطور بین درزهای دوخت رومبلی، مغزی بدوزیم؟

برای دوخت مغزی بین درزهای دوخت رومبلی، مغزیرا مثل تصویر بالا به درز برش خورده ی هر تکه از روی مبلی روی خود مبل سنجاق کنید بعد کوک بزنید. البته در تصویر بالا برای اینکه شما مغزی را ببینید مغزی در روی پارچه قرار گرفته است. در واقع مغزی به همین شکل دقیقا پشت این لبه در تصویر باید قرار بگیرد. در آنجا سنجاق شود. و بعد وقتی تکه ی دیگررومبلی یعنی محلی از مبل که در تصویر بالا معلوم است(قرمز) برش خورد، و خواستید لبه ی آن تکه را به لبه ی این تکه که الان روی مبل است بدوزید، دقیقت مغزی بین دو تکه قرار میگیرد و دوخته میشود.

صندلی بالا هم یک مدل ساده است که قسمت پشت جدا برش خورده. قسمت پشتی صندلی و محل نشستن با هم برش میخورند بصورت یک تکه. و لبه های کناری صندلی هم مستطیل ساده است که به قسمت های دیگر دوخته میشود. لبه ی پایین هم پلیسه های درشت و یک اندازه روی یک مستطیل درسته اند و به لبه ی پایین روکش صندلی دوخته شده اند.

تمامی مراحل را سعی کنید با آرامش و دقت و حوصله انجام دهید. سپس رومبلی را که روی تن خود مبل کوک زده اید، بردارید. برعکس کنیدو یک با تن مبل تان بکنید تا مطمئن شوید همه چیز درست است.

سپس با حوصله تکه های کوک خورده شده را چرخ‌کاری کنید:

در انتها یک مدل اسموک دوزی به شما آموزش میدهیم برای دوخت کوسن. حتی شما میتوانید از این نوع اسموک دوزی روی خود تنه ی رومبلی هم استفاده کنید و رومبلی تان را مدل بدهید:

طبق مراحل در تصویر زیر عمل کنید:

ابتدا نقاطی را پشت پارچه با صابون خیاطی علامت بزنید. نقاط از هم فاصله هاییی منظم یا غیر منظم به دلخواه خود شما داشته باشند. دور هر نقطه به اندازه ی دلخواه برای بزرگی برجستگی توپی شکل روی پارچه که در انتها بدست می آید را یک دایره رسم کنید. مثلا دایره ای با قطع ۵ سانتی متر.

می توانید ابتدا روی یک پارچه ی معمولی یک عدد بدوزید تا اندازه ی دلخواه را بدست بیاورید.

بعد دور دایره را کوک بزنید. سپس یک گلوله از پنبه یا پشم شیشه داخل آن قرار دهید و محل کوک زده شده را جمع کنید و محکم بدوزید.

منبع : بدوز