رئیس اداره صنعت، معدن وتجارت میبد از انجام گرفتن طرح پایش واحدهای صنعتی با عنوان پروژه شناسایی ظرفیتهای تولیدِ ملی خبر داد .

حجت الله خلیلی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این اداره در پنج ماهه آغاز سال 97 افزود : در واحد صنایع با توجه به اینکه ، بزرگترین طرح پایش واحدهای صنعتی با عنوان پروژه شناسایی ظرفیتهای تولیدِ ملی که با سرعت ودقتِ خاص وبا مدیریت سازمان صمت یزد وهمزمان با سراسر کشور اجرا شد ، در میبد نیز به عنوان دومین شهرِ صنعتی استان در دو بخش جداگانه ، در داخل شهرکهای صنعتی مانند جهان آباد و شمس آباد توسط شرکت شهرکها و خارج از شهرکها توسط ادارهَ صمت میبد انجام گرفت .

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد گفت : براین اساس از مجموع ۲۷۸ مورد واحد صنعتی که شناسایی و در سابت هماهنگ ثبت شده است ، تعداد پروانه بهره برداری ۱۸۹ مورد می باشد ، همچنین تعداد ۸۹ واحد ، تعطیل و یا شناسایی نشده است ، تعداد جوازهای تاسیس نیز ۸۹ مورد است که از این تعداد ، ۱۶ مورد غیرفعال می باشد.

وی همچنین در واحد صنعت ، تشکیل ۲ جلسه کلینیک صنعت با حضور صنعتگران و با همکاری فرمانداری و شرکت شهرکها را نیز ذکر نمود.

خلیلی با اشاره به اینکه در واحد بازرسی ، تعداد کل بازرسی ها ، ۶۳۷ مورد و تعداد پرونده تشکیل شده نیز ۳۵ مورد است ، عنوان نمود : بزرگترین پرونده از میان پرونده های تشکیل شده مربوط به یک شرکت تولیدی کاشی و سرامیک به ارزش ریالی ۳۰۰ میلیون ریال وبا عناوینِ تقلب و گرانفروشی بوده است.

این مسئول ، ارزش ریالی پرونده ها را 34 میلیارد و 934 میلیون و 412 هزار و 458 ریال ، تعداد پرونده قاچاق را ۴ مورد ، ارزش ریالی قاچاق را 1 میلیون و 470 هزار ریال ، بازرسی از انبارها را ۱۵ مورد عنوان نمود.

وی در ادامه پرونده متشکله در ارتباط با انبارها را پرونده ای به ارزش ریالی تقریبی 3۵ میلیارد ریال مربوط به سه انبار کشف شده ذکر کرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد ، برگزاری ۳ جلسه کمیسیون نظارت با بیش از ۲۵ مصوبه که از مهمترین آنها تصویب حدود ۱۵شغل جدید بوده است را هم در واحد اصناف و بازرگانان عنوان نمود و افزود : یک سری اقدامات قانونی نیز در زمینه انتقال سه شغل آهنگری ، آلومینیوم سازی و کابینت سازی مربوط به واحدهای صنفی مستقر در خیابان امام و خیابانهای منتهی به خیابان امام به شهرک صنفی تلاشگران صورت گرفته است.

وی با ذکر این مطلب که دو جلسه کمیته بازرسی کمیسیون نظارت نیز تشکیل شده است که بر عملکرد اتاق اصناف نظارت دارد و همچنین شکایات مربوطه را رسیدگی می کند ، به برگزاری انتخابات هیات مدیره اتحادیه فروشندگان پارچه و پوشاک، کیف و کفش و لوازم آرایشی بهداشتی ، برگزاری انتخابات هیات رییسه اتاق اصناف میبد همزمان با سراسر کشور در اواخر اردیبهشت ماه ، بازرسی از عملکرد اتحادیه های شهرستان میبد و صدور و تمدید ۱۳ فقره پروانه کسب ایثارگری اشاره نمود .

خلیلی تصریح نمود : مرجع صدور پروانه های ایثارگری بر حلاف پروانه های معمولی که از اتاق اصناف صادر می شود، ادارات صمت می باشد.

وی در خصوص واحد آرد ونان به برگزاری دو جلسه کار گروه آرد و نان که در ارتباط با آن ، ۲7 مورد به صورت مصوبه ، اجرایی شده است ، اشاره نمود و بیان داشت : تعداد ۶۵ مورد بازرسی از نانواییها صورت گرفته است که منجر به تشکیل ۹فقره پرونده تعزیراتی به ارزش 2 میلیون و 621 هزار ریال شده است .

این مسئول با ذکر این نکته که ، با توجه به وضعیت نانواییها ، بیشتر هدف این بازرسی ها ، تنبیه تعزیراتی بوده است، اظهار داشت : این بازرسی فقط مربوط به بازرسین اداره صمت بوده است وبا توجه به بازرسی های صنفی بیشترین بازرسی مربوط به بازرسین اتاق اصناف می باشد.

وی ادامه متذکر شد : با توجه به نُرمِ معمولِ تعداد نانواییها در کشور ، میبد با داشتن حدود ۱۷۰ نانوایی یارانه ای وآزاد پز موقعیتِ ممتازی را دارا است.

رئیس اداره صمت در واحد تنظیم بازار نیز به برگزاری ۳ جلسه تنظیم بازار در محل فرمانداری با شرکت دستگاههای اقتصادی و امنیتی و یک جلسه تنظیم بازارِ داخلی ، دو مورد گزارش رصد و پایش بازار ، توزیع 2 هزار و 430 کیلو گرم گوشت گرم ، 3 هزار و 700 کیلو گرم گوشت گوساله ، 32 هزار و 800 کیلو گرم گوشت ‌مرغ منجمد اشاره نمود و در ادامه گفت : در ارتباط نمایشگاه نیز ، ۲ جلسه کمیته برگزاری نمایشگاه داشته ایم که در هر دو مورد مقرر شده است ، اتاق اصناف با کمک اتحادیه ها و اطلاع رسانی قوی ، فروش فوق العاده را با مشخص کردن واحدهای خاص برگزار کند.

صدور تعداد ۱۲۳کارت قالیبافی ، معرفی ۴ نفر به بیمه و ۱ نفر به سازمان فنی حرفه ای و تعداد ۳۵۵ مورد بازرسی قالیبافی در حوزه  فرش و قالیبافی ، همچنین برگزاری ۲ کلاس آموزشی ، صدور 62 گواهی  برای واحدهای صنفی و چاپ ۶۵ تراکت چاپ شده در این خصوص در ارتباط با پولشویی از دیگر اقدامات انجام شده توسط  اداره صمت میبد بود که مسئول  این اداره برشمرد.

وی در ادامه افزود : در حوزه  نرخ گذاری هم با بازگشت نرخ گذاری به شگل دستور العمل سالهای گذشته ، ۶ مورد درخواست نرخ گذاری داریم که با توجه به دستورالعملهای سازمانی مبنی بر عدم افزایش بیش از ۱۰ درصد ، فعلا نرخ گذاری انجام نشده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت میبد با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش اشتغال فراگیر و روستایی و صدور کارت بازرگانی ، اظهار نمود : بیش از ۳۰ واحد تولیدی جهت اخذ نسهیلات به کمیته اشتغال شهرستان معرفی شده اند ، همچنین تعداد ۱۰ مورد بازدید و پاسخ استعلام به اتاق بازرگانی مرکز استان داده شده است .

وی در پایان توضیح داد : بازدید و تایید صحت موارد به عهده ادارات صمت شهرستانها می باشد .