آیین گرامیداشت عصای سفید و روز جهانی معلولان با همکاری جامعه نابینایان میبد و شهرداری این شهرستان در باغ تالار این شهر برگزار شد.

یزد- ایرنا: رئیس اداره بهزیستی میبد در این مراسم که با حضور معلولان شهرستان و خانواده های آنها و جمع کثیری از مردم برگزار شد با اشاره به اینکه در حال حاضر نام سه هزار معلول شهرستان میبد در سامانه بهزیستی کشورثبت شده افزود: از این تعداد حدود 400 نفر معلولین نابینا و نیمه بینا از بین پنج گروه نابینا ، ناشنوا ، جسمی حرکتی ، ذهنی و روانی تحت پوشش جامعه نابینایان هستند.
سید محسن فلاح با بیان اینکه برگزاری این برنامه را تشکل نابینایان عهده دار شده گفت : در شهرستان میبد دو تشکل مردمی معلولین و نابینایان شهرستان شکل گرفته است که به صورت انجوی معلولین با انجام برنامه های مختلفی فعالیت می کنند.
وی درادامه به مشکلات معلولین که مهمترین آنها اشتغال و مناسب سازی فضاهای عمومی و اماکن برای تردد آنها در سطح شهر است اشاره نمود.
رئیس اداره بهزیستی میبد تصریح نمود : با پیگیری های انجام شده موضوع اشتغال معلولین تا حدودی رفع شده است ، اما باید توجه داشت بهترین شغلی که به خصوص نابینان مطلق می توانند داشته باشند اپراتوری کارخانجات و ادارات می باشد و در این مسیر توجه مسئولین و مدیران در کمک به معلولین می تواند بسیار موثر باشد.
وی خاطرنشان کرد : توجه به تردد معلولین و نابینایان در سطح شهر اهمیت زیادی دارد به خصوص در شهرستان میبد که به شدت در خیابان ها ، مراکز عمومی و مکان های عمومی مانند پارک ها ، مساجد و تکایا مشکل مناسب سازی به چشم دیده می شود و برای بهتر دیدن آن باید روزی بر روی ویلچر نشست یا چشم بسته در شهر راه رفت تا عدم وجود مناسب سازی را به درستی درک نمود.