مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به 20 درصد افزایش مصرف آب در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: 110 منبع آبی روستایی استان یزد به دنبال خشکسالی ها ازمدار بهره برداری خارج شده و 180 منبع آبی نیز در حال خشک شدن است و امکان بهره برداری از آنها ممکن نیست.

محمد فاتحی در همایش بانوی آب برگزار شده در آموزشگاه میررکنی روستای مهرآباد با گرامیداشت هفته صرفه جویی آب افزود: خشکسالی هایی که استان یزد در مقایسه با سایر استان ها درگیر آن است باعث شده بسیاری از منابع آب شرب استان از دست برود تا جایی که در بخش روستایی از 486 بند آبی که از چاه و قنات و چشمه سارها سرچشمه گرفته و تامین کننده آب یک هزار و 200 روستا است در حال خشک شدن است.

وی در ادامه تصریح کرد:  آب باعث رشد و نمو وحیات تمام موجودات و رشد و توسعه هر منطقه و شهری است و خوشبختانه استان یزد با توجه به داشتن فرهنگ غنی و نیز و رفتار و خوی و قناعت  مردمان آن سرآمد صرفه جویی درمصرف آب است ، اما خشکسالی ها باعث ازبین رفتن منابع آبی روستایی در این استان شده و موجب گردیده در حال حاضر آب شرب حدود 330 روستا از منابع آب شرب سیار تامین شود و در بعضی از روستاها نیز به دلیل فقر سفره آبی ناچار جیره بندی آب انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به اینکه بیشترین مشکل آب در سطح استان مرتبط به برخی از روستاهای تفت و مهریز است یادآورشد : حدود 72 روستای واقع شده در دشت یزد از نعمت آب انتقالی بهره مند هستند که در این روستا ها نیز با توجه توسعه مصرف آبی آب انتقالی نزدیک به 40 درصد موجب شد تا آب انتقالی با آب چاه هایی منطقه مخلوط شود که این امر درکاهش کیفیت آب موثر است ولی درصد اختلاط آب بسته به مدیریت مصرف و بهینه کردن مصرف کردن آب کاهش می یابد.

وی همچنین مصرف 200 لیتر آب در روز توسط یک نفر را میزان مصرف استاندارد مصرف آب عنوان کرد و افزود : با این میزان مصرف استاندارد مصرف آب انتقالی برای حدود سه هزار نفر 70 تا 80 درصد است ، اما متاسفانه با مصرف بیش از اندازه توسط بعضی از مشترکین میزان مصرفی بالاتر از استاندارد را شاهد هستیم.

این مسئول افزود: مجزا کردن آب شرب از آب آبیاری فضای سبز در روستاهای میبد به همت دهیاران را ستودنی است.

فرماندار میبد نیزبا اشاره به اینکه مصرف بهینه آب به دنبال فرهنگ سازی و توجه به داشته هایی که قبلا داشته ایم انجام می گیرد گفت: اما متاسفانه گاهی چنان مصرف بی رویه آب داریم که عدم مدیریت آن ما به بحران دچار خواهد کرد.

حسین فلاح افزود: در کشاورزی با وجود تلاش های جهاد کشاورزی باز هم محصولات پرآبخواه کشت می شود ، در منازل نیز به مدیریت مصرف آب توجه شود مدیریتی که شاید با عوض کردن شیر آب خراب و نیز کم آب مصرف کردن در شستشوی ظروف و…می تواند انجام گیرد.

وی گفت : بانوان نقش تاثیر گذاری در بهینه مصرف کردن آب دارند و می توانند با مدیریت مصرف آب را کاهش دهند و همچنین پیام رسان بهینه مصرف کردن آب در کنار دیگر اقشارجامعه نظیر روحانیون ، معلمان ، پزشکان و… باشند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده نیز گفت: قطعا نام همایشی که برگزار شد می تواند بیانگر و پیام رسان نقش بانوان در مدیریت اقتصاد خانواده و بهینه مصرف کردن آب باشد.

فاطمه دانش یزدی افزود: بانوان با فرهنگ سازی مصرف بهینه آب با شروع ازاعضای خانواده و یاد دادن نحوه صحیح مصرف آب به آنها به طور یقین در یک جامعه پویا و سالم نقش مهمی خواهند داشت.

وی وظیفه و رسالت بانوان به عنوان یک رسالت ملی و خرد جمعی را مدیریت بهینه مصرف کردن آب و اقتصاد آب در کنار مدیریت منابع اقتصادی واقتصاد خانواده عنوان کرد ، نقش و وظیفه ای که می تواند محدودیت ها را تبدیل به فرصت کند.

به گفته رئیس اداره آبفای میبد روند مصرف آب در این شهرستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به علت گرمای هوا  20 درصد افزایش داشته است.

کمال بنا افزود: در سال گذشته در این موقع سال پیک مصرف آب 385 لیتر در ثانیه بوده است ولی با توجه به اینکه در حال حاضرحدود 360 لیتر آب در ثانیه مصرف می شود مطمئنا با این میزان مصرف پیک مصرف امسال نسبت به سال گذشته روند افزایشی خواهد داشت.

وی از مردم خواست با مصرف بهینه آب و درست و به موقع مصرف کردن آن به مقدار نیاز به مدیریت مصرف آب بپردازند.

از برنامه های جنبی همایش بانوی آب ، اجرای سرود و نیز برگزاری نمایشگاه توانمندی های بانوان در آموزشگاه میررکنی مهرآباد به مدت دو روز بود.

روستای مهرآباد از روستاهای بخش مرکزی میبد است.

تصاویر همایش و گوشه هایی از اجرای سرود توسط دانش آموزان