انجام واکسیناسیون مهمترین عامل قطع زنجیره ویروس کرونا است

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: انجام واکسیناسیون به تنهایی برای کاهش شیوع ویروس کرونا کافی نیست ، تزریق واکسن مهمترین عامل قطع شدن زنجیره انتقال بیماری است و باید همراه با آن پروتکلهای بهداشتی را نیز برای رعایت کرد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: انجام واکسیناسیون به تنهایی برای کاهش شیوع ویروس کرونا کافی نیست ، تزریق واکسن مهمترین عامل قطع شدن زنجیره انتقال بیماری است و باید همراه با آن پروتکلهای بهداشتی را نیز برای رعایت کرد.

سید جلیل میرمحمدی در نشست برخط «واکسن کرونا؛ ازشایعه تا واقعیت» که از سوی نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی (نسرا) استان یزد برگزار شد ، افزود: همه مجامع علمی دنیا بهترین مسیر برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا را انجام واکسیناسیون می‌دانند و  بر اساس نتیجه آخرین مطالعه انجام شده ارسالی به کمیسیون بهداشت و درمان و فرهنگستان علوم پزشکی در ارتباط با 370 هزار نفر از افراد واکسن زده در استان فارس هم میزان مرگ و میر و هم زمان بستری شدن افراد واکسن زده در بیمارستان کاهش یافته‌است.

وی با اشاره به اینکه کشورهایی که محدودیتها را برداشته‌اند نسبت به تزریق اقدام کرده‌اند از مردم خواست برای برداشتن محدودیتها و بازگشایی مدارس نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند و همچنین شیوه‌نامه‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک ، رعایت فاصله اجتماعی و شستشوی مرتب دستها را نیز رعایت کنند.

عضو نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به گره نزدن بازگشایی مدارس در بسیاری از  کشورها با تزریق واکسیناسیون و افزایش مختصری شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: در کشور ما با توجه به تجربه ناموفق مرتبط به سال گذشته که در جلوی چشم داریم و بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا مدارس بازگشایی نشد.

وی با ضروری خواندن بازگشایی مدارس افزود:  برای جلوگیری از تبعات عدم بازگشایی مدارس از جمله افت کیفیت حتما باید تزریق واکسن دانش آموزان انجام شود ، پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود و دانش آموزان دچار شده به تب ، سردرد ، دارای علایم سرماخوردگی و آنفولانزا ، آبریزش بینی ، بدن درد و تب قرنطینه شوند.

میرمحمدی  بر واکسینه کردن کردن دانش آموزان دارای بیماریهای زمینه ای مانند ریوی ، دیابتی ، سرطانی ، مصرف کننده داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از دچار شدن به ویروس کرونا تاکید کرد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین عوارض تزریق  واکسن را شامل خستگی ، درد مفاصل ، درد عضلانی ، تب و درد در محل واکسن عنوان کرد و گفت: این علایم با  با استراحت 24 ساعته و مصرف استامینوفن رفع می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: بسیاری از کشورها تزریق واکسیناسیون را برای کودکان بالای 12 آغاز کرده‌اند و بر اساس مطالعه آمار به دست آمده در کشور  فرانسه 68 درصد ، ایتالیا 62.4 درصد ، اسپانیا 79 درصد  و آلمان 32.7 درصد واکسیناسیون کودکان بالای 12 سال انجام شده‌است.

نماینده مردم تفت و میبددر مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: درکشور ایرلند 92 درصد تزریق دز اول واکسن بزرگسالان انجام شده و 90.2 درصد هر 2 دز را دریافت کرده‌اند و هم اکنون انجام واکسیناسیون کودکان را آغاز کرده‌اند.

وی یادآور شد : در فضای مجازی که به صورت افسارگسیخته پیامها منتشر می‌شود ، افرادی بدون داشتن مطالعه و تخصص مواردی را به صورت غیر علمی در ارتباط با واکسیناسیون و عوارض واکسنها بیان می کنند و این در حالی است که همه واکسن‌ها هم خارجی و هم ایرانی در کاهش مرگ و میرها تاثیر بسیاری داشته‌اند.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای در پاسخ به سوالهای مطرح شده گفت: کسانی که 2 دز را دریافت کرده اند تا یکسال احتمال مبتلا شدن آنها به ویروس کرونا در صورت رعایت پروتکلهای بهداشتی بسایر کم است و بهتر است هر 2 دز واکسن از یک نوع تزریق شود.

وی خاطرنشان کرد: بیماری کرونا به هیچ عنوان با توجه به آنچه در فضای مجازی مطرح کرده اند سوء تفاهم نیست ، کرونا یک بیماری جدی در سطح دنیا است ،  بسیاری از بزرگان دین واکسن دریافت کرده‌اند و تزریق آن را واجب اعلام کرده‌اند و همه باید نهایت تلاش خود را در پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا داشته باشیم.

در نشست برگزار سوال‌های دیگری در ارتباط با حجامت و  تاثیر داروهای گیاهی در پیشگیری در ابتلا به ویروس کرونا مطرح شد که از سوی نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای پاسخ داده شد علمی نیست ، علی رغم اینکه موثر بودن بعضی از داروهای گیاهی تایید شده و با این وجود کاملا علمی نیست.

نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی از اواخر سال 97 آغاز به کار کرده و تلاش دارد با استفاده از ظرفیت مردم و بسیجیان سراسر کشور، شبکه‌ای نخبگانی، کارا و فعال را شکل دهد.