مراجعه مردم به اورژانس خدمات اجتماعی میبد از جمله موضوعاتی است که نیاز است از سوی ارگانهای مختلف شهر ، استان و کشور مورد توجه و کنکاش قرار گیرد و براین اساس آمار تحلیلی از عملكرد مداخله دربحرانهاي فردي ، خانوادگي ، اجتماعي در سال 1400 میبد ارایه می گردد.

امام جمعه یزد با اشاره به برخی بدعت‌گذاری‌ها که عده ای در مراسم عقد و ازدواج انجام می‌دهند از سردفتران خواست از این بدعت‌گذاری‌ها جلوگیری کنند.

به گزارش چهارشنبه دفتر امام جمعه یزد آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با سردفتران استان یزد با اشاره به اهمیت مسئله عقد و ازدواج اظهار داشت: سنت های خوب در امر ازدواج باید رواج پیدا کند و سنت های نادرست باید از بین برود.

وی با بیان اینکه مراسم عقد همواره یکی از مراسم مقدس برای مسلمانان بوده و بر اساس برخی روایات، این مراسم فضایی برای اجابت دعاست، افزود: مراسم عقد یک مراسم معنوی است و باید حرمت آن نگه داشته شود.

ناصری تاکید کرد: لازم است برنامه ریزی شود تا در دفترخانه ها، مراسم عقد با معنویت برگزار و جنبه های اعتقادی حفظ شود.

وی با اشاره به جایگاه عاقد بیان کرد: این افراد می توانند سبک زندگی را به زوج های جوان آموزش دهند و لازمه این داشتن معنویت بالا و برنامه ریزی مناسب است.

ناصری با اشاره به برخی بدعت هایی که در برخی مراسم عقد گذاشته شده است، افزود: سردفتران مراقب باشند و اجازه ندهند عده ای با بدعت گذاری های خود، سنت پیامبر را تحت تاثیر قرار دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) هر گاه خطبه عقدی می خواند، توصیه ای به زوج های جوان داشت و می گفت که «با هم بسازید» تصریح کرد: اما امروز شاهدیم که برخی قوانین و بدعت گذاری‌ها، مشوقی برای طلاق زوج هاست و این شرایط باید تغییر کند.

ناصری بیان کرد: سردفتران با برنامه ریزی مناسب، شرایط معنوی عقد را حفظ کنند، از بدعت ها جلوگیری کنند و به زوج های جوان سبک زندگی ارائه دهند.

مدیرکل ثبت اسناد استان یزد نیز در این نشست اظهار داشت: در استان یزد ۷۴ دفتر ازدواج فعال است که ۳۹ مورد از این تعداد در شهرستان یزد مستقر هستند.

شهرام تقدم بیان کرد: در حال حاضر ۳۲ دفتر طلاق نیز در استان یزد فعال است که ۱۹ مورد از آنها در شهرستان یزد مستقر هستند.

وی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ در مجموع در شهرستان یزد ۴۲۲۲ ازدواج و ۱۷۱۰ مورد طلاق ثبت شده است.

تقدم ادامه داد: در دو ماهه سال جاری در شهرستان یزد ۶۷۱ ازدواج و ۲۲۴ واقعه طلاق ثبت شد که در مقایسه با دو ماهه ۱۴۰۰، با کاهش ازدواج و افزایش طلاق مواجه بوده ایم.

وی افزود: باید عواملی که سبب افزایش آمار طلاق شده باید بررسی شود که برخی از این موارد به فراموشی برخی سنت های خوب و فرهنگ های اصیل باز می گردد.