رییس اداره بهزیستی میبد با قدردانی از خیران بخش صنعت در توسعه زیرساختهای مرتبط به حمایت یکی از موسسه‌های شبانه روزی نگهداری معلولان گفت: اکنون نیز اورژنس اجتماعی شهرستان نیازمند صاحبان صنایع برای ساخت فضای اداری و مجموعه‌های مراقبت از افراد اسیب پذیر است.

رییس اداره بهزیستی میبد با قدردانی از خیران بخش صنعت در توسعه زیرساختهای مرتبط به حمایت یکی از موسسه‌های شبانه روزی نگهداری معلولان گفت: اکنون نیز اورژنس اجتماعی شهرستان نیازمند صاحبان صنایع برای ساخت فضای اداری و مجموعه‌های مراقبت از افراد اسیب پذیر است.

سید محسن فلاح در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت هفته گرامیداشت بهزیستی (۲۵ تا ۳۱ تیرماه با شعار ” شروعی دوباره برای بهتر زیستن”) افزود: ساختمان اورژانس اجتماعی میبد نیاز به نقل مکان به ساختمان جدید و فضای بزرگتر برای مجموعه اداری و نگهداری از کودکان کارو خیابانی  و زنان بی سرپرست دارد .

وی اضافه کرد : متاسفانه علی رغم اینکه خیرین میبد در حمایت از معلولان برای تهیه بسته های معیشتی و کمکهای موردی پای کار هستند ، در ارتباط با توسعه فضای اورژانس اجتماعی و ساخت مکان نگهداری افراد آسیب پذیر تاکنون پای کار نیامده‌اند و به اجبار چهار اتاق در مجموعه اداره به بهزیستی به اورژانس اجتماعی اختصاص داده شده‌است.

سازمان بهزیستی عهدار مسئولیت سلامت اجتماعی جامعه است

رییس اداره بهزیستی میبد با اشاره به انجام 159 فعالیت توسط اداره بهزیستی که 90 درصد این فعالیتها تخصصی هستند ، اظهار کرد: اداره بهزیستی تنها دستگاهی است  که مسئولیت سلامت اجتماعی جامعه را دارد و با همکاری مجموعه ها و موسسه های زیر مجموعه انواع خدمات آموزشی و توانبخشی و پیشگیری از معلولیت و آسیبهای اجتماعی را ارایه می کند.

فلاح در ادامه افزود: هم اکنون اداره بهزیستی میبد در قالب چهار مرکز دولتی شامل اداره بهزیستی  با 17 نفر کارمند ، اورژانس اجتماعی با هشت نفر کارمند ، مرکز توانبخشی حائری با هشت نفر پرسنل و مرکز تحقیقات ژنتیک با یک نفر کارمند دولتی فعالیت دارد.

وی اضافه کرد: همچنین 46 مرکز و موسسه غیر دولتی زیر مجموعه اداره بهزیستی فعال هستند که از این تعداد 20 مورد موسسه و 26 مرکز در حوزه‌های محتلف  پیشگیری ، توانبخشی ، اجتماعی ، شبه خانواده و اشتغال فعالیت دارند.

فعالیت چهار مرکز مثبت زندگی در میبد

وی از میان مرکزها و موسسه‌های  یاد شده هم سو با بهزیستی به فعالیت چهار مرکز مثبت زندگی در میبد اشاره کرد و افزود: این مراکز به عنوان یک اداره بهزیستی کوچک در محله های شهر فعالیت دارند و بخشی از پرونده‌های مددجویان به هر یک از این مراکز ارجاع داده شده‌است.

این مسئول تصریح کرد: یارانه ای که از سوی دولت ارایه می شود کفاف بعضی از مرکزها و موسسه ها را می دهد و تعدای نیز علاوه بر یارانه نیاز به کمک خیران دارند.

وی ورودی اداره بهزیستی را معلولیت‌های ژنتتیک و مادرزادی ، حوادث رانندگی و حوادث محیط کار بر شمرد و خروجی را توانبخشی و توانمندسازی معلولان عنوان کرد.

رییس اداره بهزیستی میبدعدم مناسب سازی معابر و مکانهای عمومی شهر به ویژه داروخانه ها و  سد معبر را یکی از مشکلات و دغدغه‌های معلولان عنوان کرد که با وجود برگزاری نشستهای بسیار و تذکر توجه لازم به رفع سد معبر و مناسب سازی مکان‌ها نمی شود.

برنامه‌های هفته بهزیستی در میبد

وی از جمله برنامه‌های هفته بهزیستی در میبد را افتتاح مرکز مشاوره مرکز تحقیقات ژنتیک و همچنین مرکز مشاوره و خدمات اجتماعی روانشناختی دولتی بهزیستی ، اجرای طرح آگاه سازی یشگیری از معلولیت‌ها ویژه زنان سرپرست خانوار برگزاری میز خدمت در محل نماز جمعه برشمرد.

هم اکنون از چهار هزار و ۵۰۰ نفر دریافت کننده خدمت از اداره بهزیستی میبد ، تعداد سه هزار و ۵۰۰ نفر مستمری بگیر ماهیانه و یک هزار نفر نیز مستری بگیر ماهیانه هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۷ نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد قرار دارد.