وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران گفت: مردمان سخت کوش استان یزد و شهر میبد مصداق بارز الگوی بارز مدیریت داشته‌ها هستند ، آنها  محصولات و آثار هنری و صنایع دستیارزشمندی را با استفاده از ساده ترین ابزار و کمترین امکانات  تولید می‌کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران گفت: مردمان سخت کوش استان یزد و شهر میبد مصداق بارز الگوی بارز مدیریت داشته‌ها هستند ، آنها  محصولات و آثار هنری و صنایع دستی ارزشمندی را با استفاده از ساده ترین ابزار و کمترین امکانات  تولید می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بام میبد سید عزت الله ضرغامی در آیین گرامیداشت چهارمین سالگرد ثبت جهانی شهر میبد به نام زیلو افزود: شهر تاریخی میبد دارای صنایع دستی زیادی از جمله زیلو بافی ، کاربافی و سفال و سرامیک  است ،  تنوع سفال میبد ارزشمند است و در عین حال اشکالاتی قابل رفع  از جمله نداشتن بسته بندی مناسب دارد و همچنین کیفیت کار بعضی از محصولات سفال میبد به اندازه کیفیت محصولات بعضی از تولید کنندگان دیگر نیست .

وی تصریح کرد: انشاء‌الله با مورد توجه قرار دادن رفع اشکالات و برندسازی صنایع دستی میبد در سالهای آینده شاهد تفاوت چشمگیر در این حوزه باشیم و آینده خوب و بهتری برای صنایع دستی این شهرستان رقم بخورد.

وی همچنین با قدردانی از هنرمندان صنایع دستی که بستر جهانی شدن زیلو را فراهم کردند ، اظهار کرد: وقتی یک شهر جهانی می شود ، آن شهر متعلق به همه دنیا می شود و نشانه تمدن و هنر و مهارت بشری است که دنیا در مقابل آن سر تعظیم فرو می آورد و اینجا جمع شدیم تا سر تعظیم در برابر صاحبان هنر و صنایع دستی سر تعظیم فرو آوریم.

وی با تحسین جایگاه برجسته علم و دانش نوجوانان و جوانان میبدی ، عامل آن را اهمیت دادن خانواده های میبدی به تعلیم و تربیت فرزندان و توجه به علم و دانش است و همین ارزش‌ها و اصالت‌ها زیلوی میبد را هم جهانی کرد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: انتظار مردم و هنرمندان سخت کوش صنایع دستی شهرهای میبد عملی شدن وعده های داده شده  مرتبط به بیمه زیلوبافان ، ایجاد شهرک برای سفالگران ، جهانی شدن شهر میبد و موارد متعدد نامه‌نگاری شده درسفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران به این شهرستان است.

سید جلیل میرمحمدی افزود: انشاءالله ماحصل این سفر برای مردم و هنرمندان صنایع دستی خیر و برکت برای شهرهای تفت و میبد باشد.

رییس شورای اسلامی شهر میبد نیز با تبریک پنج آذر به هنرمندان صنایع دستی و با ارایه گزارش دومین نشست شهرداران شهرها و فرمانداران روستاهای صنایع دستی جهانی ایران در میبد گفت: تخصیص اعتبار و بودجه سالیانه برای صنایع دستی و برجسته کردن برندهای صنایع دستی از جمله مصوبات نشست برگزار شده بود.

جواد فیاضی برنامه و رویکرد شورای اسلامی شهر میبد را برداشتن قدمهای موثر در بهتر شدن و تقویت پتانسیل صنایع دستی بیان کرد.

آیین گرامیداشت چهارمین سالگرد ثبت جهانی شهر میبد به نام زیلو با مجری گری حامد سلطانی همراه با اجرای موسیقی و آهنگ توسط گروه باربد و خوانندگی توسط خواننده یزدی صادق آتشی و تجلیل از زیلوبافان پیشکسوت بود.