تعدادی از بازنشستگان آموزش و پرورش استان یزد اجرای کامل طرح همسان سازی و همترازی حقوق و مزایای خود را با شاغلان این مجموعه خواستار شدند.

تعدادی از بازنشستگان آموزش و پرورش استان یزد اجرای کامل طرح همسان سازی و همترازی حقوق و مزایای خود را با شاغلان این مجموعه خواستار شدند.

افزایش حقوق متناسب با تورم و تثبیت همسان‌سازی به عنوان مهم‌ترین مطالبات بازنشستگان است که بارها توسط جامعه هدف پیگیری شدهاست .

افزایش حقوق و مزایای بازنشستگان مطابق با تورم، دائمی شدن همسان سازی، بیمه درمان بازنشستگان، ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش طرح‌های خدمات محور و ابلاغ بودجه لازم برای اجرای طرح همسان سازی جزو مطالباتی که مکرر توسط جامعه هدف مطرح شده است .

در این خصوص تعدادی از بازنشستگان آموزش و پرورش و مسئولان مرتبط در استان یزد در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مشکلات اقتصادی زندگی را بر آنها سخت کرده ، رسیدگی و اجرای قانون همسان سازی حقوق را خواستار شدند.

حسین دهقان یکی از بازنشستگان آموزش و پرورش گفت: برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین آموزش و پرورش که جزو مطالبه مهم و حقوق طبیعی جامعه هدف است بارها طی سال‌های اخیر موضوع پیگیری و هنوز اقدامی برای اجرای آن صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: بازنشستگی یک معلم با ۳۰ سال خدمت مخلصانه همراه با سختی‌های خود است و زمانی که بیماری‌های مختلف به سراغ او و خانواده‌اش می‌آید و زمانی است که باید نسبت به ازدواج فرزندان خود و تهیه جهیزیه اقدام کند و قطعا با درآمد ناچیز بازنشستگی چگونه می‌تواند از عهده مخارج سنگین زندگی خود برآید.

فاطمه زارع دیگر بازنشسته با ابراز ناخرسندی از اینکه طرح همسازی حقوق با شاغلین و دائمی کردن لایحه آن هنوز در مجلس سرگردان است گفت: اجرای کامل طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان که بارها نمایندگان مجلس قول تحقق آن را داده‌اند حلال مشکلات است.

حسین ابویی که حدود ۱۰ سال است با حکم آموزگار بازنشسته شده گفت: یک معلم با ۳۰ سال خدمت به دانش آموزان و خانواده‌های این کشور چطور می‌تواند با حقوق ناچیز بازنشستگی هم برای دخترش که دم بخت است در این آشفته بازار جهیزیه تهیه خرید کند و هزینه درمان‌های خود را پرداخت کند.

زهرا کمالی دیگر فرهنگی نیز اظهار کرد: طرح همسازی‌سازی و همترازی حقوق بازنشستگان در مجلس است و باید با یک عزم جدی برای تصویب آن اقدام شود و همچنین باید فکر عاجلی برای ارتقای سطح بیمه به خصوص بیمه تکمیلی فرهنگیان شود که یک مطالبه مهم و ضروری است .

 

نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی به ایرنا گفت: طرح اساسی همسان‌سازی حقوق معلمان به عنوان یکی از اقشار موثر نظام آموزشی کشور در اولویت دستور کار نمایندگان قرار دارد و برای تحقق آن پیگیری می‌شود.

محمدرضا صباغیان به نقش و جایگاه فرهنگیان در نظام تعلیم و تربیت اشاره کرد و افزود: پیگیری و حمایت از حقوق معلمان و تحقق مطالبات بر حق آنها جزو امور مهمی است که تاکنون در مجلس بر حسب ضرورت و اهمیت موضوع پیگیری شده است .

ضرورت رسیدگی به مطالبات بازنشستگان

این نماینده استان یزد در مجلس یازدهم ادامه داد: همواره در این سال‌ها در دوره گذشته و اخیر در مجلس به عنوان یک فرهنگی وظیفه خود را در پیگیری و حمایت از معلمان برای دستیابی به حقوق آنها انجام داده و در این ارتباط اقداماتی هم با همکاری نمایندگان صورت گرفت و باید بیش از گذشته اقدام شود.

نماینده مردم مهریز، بافق، بهاباد، مروست، هرات و ابرکوه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این ارتباط مهم قبلا مجلس با همکاری و پیگیری نمایندگان، قانون تساوی حقوق و همسان‌سازی را مصوب کرد ولی در دولت گذشته اجرا نشد و امیدواریم در این دوره اقدام شود.

همچنین نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی گفت: اجرای کامل لایحه متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان از جمله برنامه های محوری و مطالبه مهم اجتماعی است که با جدیت تمام از سوی دولت و نمایندگان پیگیری و برای تحقق آن تلاش می‌شود.

محمد صالح جوکار در نشستی با نمایندگان بازنشستگان استان افزود: در دولت‌های گذشته با زیرپا گذاردن قانون مدیریت خدمات کشوری شاهد به وجود آمدن این همه تبعیض و ناعدالتی در حقوق دریافتی کارکنان دولت به خصوص بازنشستگان هستیم .

وی ادامه داد: لایحه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی مجلس برای اصلاحاتی به دولت برگشت داده شد و پس از انجام اصلاحات به مجلس تقدیم و در دستور کار نمایندگان قرار می‌گیرد و هم‌اکنون اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان موافق اجرای آن و خواستار رسیدگی به وضعیت نامطلوب معیشت بازنشستگان هستند .

محمد آقایی عضو و مشاور کانون‌های بازنشستگان کشور نیز گفت: اجرای طرح همسازی حقوق و همترازی حقوق بازنشستگان با شاغلین موضوع جدیدی نیست و طی چند سال اخیر بارها به گوش مسئولان و نمایندگان مجلس رسیده و انتظار داریم حل و فصل شود.

وی اظهار کرد: در این شرایط سخت اقتصادی جای سوال است که یک بازنشسته چگونه می‌تواند با حقوق ناچیز خود زندگی خود و اعضای خانواده به خصوص برای تامین هزینه دارو و حل مشکل بیماری و همچنین فرزندان را به خانه بخت بفرستد .

امیر حسین رادمنش افزود: تاکنون با نمایندگان مجلس و همچنین سایر مسئولان برای پیگیری مطالبات به خصوص دائمی کردن طرح همسان سازی حقوق، رفع ناکارآمدی بیمه تکمیلی درمان و ارتقای جایگاه بازنشستگان جلسات برگزار شده است .

وی اظهار کرد: توقع جامعه هدف این است که برای یک بار و برای همیشه مطالبات برحق و طبیعی بازنشستگان را دقیق بررسی و به وعده‌های طولانی خود برای حل مسایل و مشکلات و تحقق عدالت جامهه هدف عمل کنند.

استان یزد ۱۵ هزار بازنشسته فرهنگی و نزدیک به ۱۶ هزار فرهنگی شاغل دارد و این استان با یک ‌میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت حدود ۲۸۰ هزار دانش‌آموز و ۲ هزار و ۱۰۰ مدرسه دارد.

ایرنا