مردم شهر تاریخی و صنعتی میبد همانند شهرهای دیگر استان یزد آماده استقبال از رییس جمهور و هیات دولت هستند و مطالبات و درخواستهایی از جمله رفع مشکلات مسکن ، کم آبی و کاهش آلایندگی صنعتی در شهر خودشان را از رییس جمهور دارند.

مردم شهر تاریخی و صنعتی میبد همانند شهرهای دیگر استان یزد آماده استقبال از رییس جمهور و هیات دولت هستند و مطالبات و درخواستهایی از جمله رفع مشکلات مسکن ، کم آبی و کاهش آلایندگی صنعتی در شهر خودشان را از رییس جمهور دارند.

میبد یک شهر تاریخی و دارای پیشینه هفت هزار ساله است و وجود تک بناهای کم نظیر از جمله نارین قلعه ، کاراوانسرای شاه عباسی ، یخچال خشتی ، چاپارخانه ، قلعه مهرجرد ، برج کبوتر خانه و بناهای ارزشمند دیگر در این شهرستان موجب شده که مردم مهمان نواز این شهر در طول سال میزبان مسافران و گردشگران زیادی شوند.

میبد شهر جهانی زیلو و شهر صنایع دستی کاربافی ، سفال ، موتابی است ، این شهر با دارا بودن نزدیک به ۴۰ کارخانه کاشی و سرامیک و صنایع وابسته آن قطب کاشی و سرامیک کشور و یک شهر صنعتی نیز محسوب می شود.

مردمان این شهر نیز مردمی قناعت پیشه و سخت کوش هستند و در مسیر تحقق اهداف انقلاب اسلامی تاکنون همواره پای کار پای کار بوده‌اند ، آنها در آستانه سفر ریاست جمهوری و هیات دولت به استان یزد درخواستها و مطالباتی دارند که بعضی از این مطالبات از جمله آلایندگی صنایع و مشکلات مسکن بارها مطرح شده و هنوز رفع آنها آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

مشکل مسکن جوانان

یکی از بانوان میبد گفت: جوانان ما در ارتباط با مسکن با مشکلات روبرو هستند و برای خانه دار شدن در طرحهای ملی مسکن نیاز به ارایه سند ازدواج دارند پسر من در مقطع فوق لیسانس در حال تحصیل و مجرد است و تا بعد از تمام شدن تحصیلاتش و خدمت سربازی نمی خواهد ازدواج کند و بعد از آن به دلیل خانه نداشتن در سن بالا به مشکل برمی‌خورد.

وی افزود: اولین شرط خانواده‌ها در زمان خواستگاری این است که داماد خانه‌ای مستقل از خودش داشته باشد ، همچنین برای ازدواج دختران نیز نیاز به تامین جهیزیه است و این در صورتی است که مبلغ تسهیلات کنونی ازدواج جوابگوی خرید کالاهای اساسی آن گونه که باید نیست.

رفع مشکلات اقتصادی و گرانی‌ها

خانم دهقانی نیز گفت:مردم چه در زمان پیروزی انقلاب و بیرون راندن شاه از کشور و چه در زمان جنگ هشت ساله و دفاع از کشور پای کار همواره پای کار بوده‌اند و اکنون نیز پشتیبانی خود را از نظام جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری و رییس جمهور اعلام کرده‌اند و پای کار هستند ، مسئولان هم با توجه به پای کار بودن مردم تدابیری برای رفع مشکلات مردم بیاندیشند .

وی تصریح کرد: مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و با وجود تلاش بسیار برای تامین مایحتاج زندگی در مضیقه هستند و دستشان حتی به سفره خودشان نیز نمی‌رسد و باید مسئولان یک فکری به حال این گرانی بکنند.

وی از دولت سوال کرد که این بالا رفتن نرخ دلار و تورم دست چه کسی است که این گونه افزایش پیدا می‌کند و از دلار ۳ تومان گفتند واقعی نیست اکنون هم که دلار ۴۰ تومان هست می‌گویند ، واقعی نیست ؟

وی خاطرنشان کرد: درست است که عده‌ای بعد از انقلاب ثروتمند شده‌اند اما عده‌ای نیز با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند و کارد به استخوانشان رسیده‌است و با این حال با توجه به شرف و غیرت خود پای انقلاب ایستاده‌اند.

حمایت از مردم اجاره نشین و نیازمند

یکی از شهروندان نیز درخواست کرد: مسئولان به شرایط سخت زندگی مردم توجه کنند و به آنها که اجاره نشین و نیازمند هستند ، کمک کنند.

رفع مشکلات کم آبی و آلایندگی هوا

رجبی یکی دیگر از شهروندان نیز از رییس  جمهور و هیات دولت درخواست که فکری برای مشکلات مسکن ، کم آبی و آلودگی هوای استان یزد بیاندیشند.

کاسب خیابان طالقانی نیز گفت: در میبد از نظر ساختار شهری و خیابان‌ها و همچنین آب شرب  و در ارتباط با امکانات ورزشی ، پزشکی با مشکلاتی مواجه هستیم و از نظر کسب و کار نیز با توجه به گرانی اجناس و تورم انجام کسب و کارها  مقرون به صرف نیست.

مجتبی اسلامی در مورد مشکلات آلایندگی نیز گفت: این موضوع در زمان دولتهای قبل هم مطرح شده و درخواست مردم برای ندادن مجوز کارخانجات دارای سیستم  آلاینده به جایی نرسیده است و از یک طرف از سمت یزد و در جاده ندوشن نیز کارخانه راه اندازی شده و در جنوب شهر نیز کارخانه کندله سازی و شیشه که بسیار آلاینده است ، وجود دارد.

بر اساس پیامهای شهروندان در فضای مجازی نیز یکی از نیازهای واقعی میبد ایجاد کمربند سبز در اطراف میبد و همچنین رفع مشکل کم آبی و آلودگی هوا است.

در پیامهای شهروندان آمده‌است مردم با مشکل کاهش فشار آب در لوله های آب شرب مواجه هستند و مسئولان به جای افزایش شیرهای برداشت آب باید فکری برای تامین آب شرب با کیفیت از طریق لوله ها و شبکه آبرسانی انجام دهند ، جوانان این شهر تحصیل کرده‌ هستند و با این وجود در کارخانه‌ها مشغول به کار هستند و کار کارگری انجام می‌دهند و علاوه بر کار کارگری برای تامین آب شرب نیز باید دبه در دست بگیرند و آب از شیرهای برداشت آب به خانه بیاورند.

حمل دبه های آب موجب شده بیشتر خانم ها وآقایان دچار درد کمر شوند.

فشار آب محله امیرآباد وچند جای دیگر کم است وگاهی اوقات آبگرمکن نیز روشن نمی‌شود و برای شست وشو ونظافت با مشکل روبرو هستیم .

یک هزار و ۵۰۰ شرکت تولیدی و کارخانه در شهرستان میبد فعال است که از این تعداد ۳۵۲ واحد آن در شهرک صنعتی جهان آباد و  ۷۱ واحد در ناحیه شمس آباد دایر شده است.

این شهرستان بیش از هفت هزار نفر جمعیت دارد.