اداره بهزیستی میبد بار دیگر حائز رتبه نخست ارزیابی عملکرد در بین ادارات بهزیستی استان یزد شد و مورد تجلیل قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری بام میبد  مدیرکل بهزیستی استان یزد در نشست شورای اداری این سازمان  اظهار کرد : اداره بهزیستی شهرستان میبد رتبه نخست ارزیابی عملکرد ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ را در بین ادارات بهزیستی استان  کسب کرده است.

رضا ابهت افزود: این اداره در ارزیابی عملکرد ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱ نیز حائز رتبه نخست شده بود. چنین موفقیتی حاصل تلاش و فعالیت مستمر رئیس و معاون و همه کارکنان این اداره  و همراهی  موسسات و مراکز این شهرستان است که جای تقدیر دارد.

رییس اداره بهزیستی میبد نیز با تشکر از پرسنل اداره بهزیستی و دست اندرکاران موسسات و مراکز همسو با بهزیستی در کسب رتبه نخست در بین شهرهای استان یزد ،  گزارشی از فعالیت‌های انجام شده با همکاری مجموع عوامل مرتبط با بهزیستی  در نشست شورای اداری برگزار شده در مرکز تحقیقات ژنتیک  میبد ارائه داد.

شورای اداری بهزیستی استان یزد

سید محسن فلاح گفت: ۳۲ نفر نیرو در سه بخش دولتی اداره بهزیستی ، اورژانس اجتماعی و طرح توسعه آیت الله حائری مشغول به فعالیت هستند و با این تعداد اندک بیشترین فعالیت با بهترین کیفیت کار انجام می‌گردد.

وی در ارتباط با تامین مسکن ۲ معلولیتی از موضوعات مورد بحث در نشست اداری  اظهار کرد: در ۲ مرحله خانواده های ۲ معلولیتی شهرستان شناسایی شدند ، فاز اول ۳۲ مورد که زمین برای آنها گرفته شد و تعداد ۸۸ نفر نیز در فاز دوم شناسایی شدند که نیازمند مسکن هستند و در مجموع ۱۳۸ نفر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند که به  ۳۰ نفر به آنها  زمین تحویل داده شده‌است.

وی در ادامه ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه ودیعه مسکن به ۱۱ نفر که به هر کدام ۸۰ میلیون تومان داده شده ،  کمک بلاعوض به  پنج متقاضی که در نوبت دریافت این تسهیلات هستند که به آنها ارائه شود و ۷۲ میلیون کمک شده برای لوله کشی گاز منازل که به ۱۲ نفر داده شده را به عنوان کمکهای بهزیستی میبد مرتبط به مسکن مددجویان که انجام شده و یا در دستور کار است ، برشمرد.

رییس بهزیستی میبد در مورد اشتغال مددجویان نیز گفت: در سال ۱۴۰۱ هفت جلسه کمیته اشتغال با حضور مسئولان شهرستان برگزار شد ، امسال ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ تومان تسهیلات اشتغال برای بهزیستی میبد در نظر گرفته شد که تا کنون ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان معرفی به بانک داشتیم که ۶ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان جذب شد و تعدادی نیز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: آنچه در ارتباط با ارائه تسهیلات به مددجویان آنچه انتظار داشتیم اتفاق نیفتاد و درمواردی با سخت گیری بانک‌ها مواجه شدیم.

وی اضافه کرد: در مجموع ۱۰۷ نفر اشتغال جدید داشتیم که ۶۴ نفر آنها در حوزه مشاغل خانگی و ۴۳ مورد نیز در کسب و کارهای خرد فعلیت دارند.

فلاح حق بیمه خویش فرمایی پرداخت شده را نیز ۲۸ مورد اعلام کرد که سه ماهه اول پرداخت شده است .

وی همچنین به ۳۰۵ مورد مداخله در بحران توسط اورژانس اجتماعی ، ۳۰۸ مورد پذیرش تیم سیار ورژانس اجتماعی و پنج کارگاه آموزشی برای مراجعین مرکز اورژانس اجتماعی ، راه اندازی پایگاه خدمات اجتماعی در قالب طرح ۲۰۲۰ محله در ایام دهه فجر ، پیگیری و ساماندهی کودکان خیابانی که ۲۲ مورد کودک ساماندهی شدند و برگزاری ۱۰ جلسه شورای کارشناسی در اورژانس با حضور رییس اداره  نیز اشاره کرد.

این مسئول برگزاری سه جلسه شورای مشارکت‌ها با حضور فرماندار را نیز یادآور شد و اظهار کرد: مبلغ جذب مشارکت نقدی اداره بهزیستی در سال ۱۴۰۱ را ۷۳۹ میلیون تومان است که نسبت به سال گذشته رشد منفی داشته‌است ، کمکهایی هم از سوی شهرداری به مددجویان شده و کمکهایی هم از شهرداری درخواست شده‌است.

وی سه هزار نفر مراجعه کننده برای جلسات توانبخشی ، ۲ هزار و ۷۰۰ مورد جلسات برگزار شده تخصصی فیزیوتراپی ، گفتار درمانی ، شنوایی سنجی و بینایی سنجی ، ۱۸ مورد کمیسیون پزشکی و تعداد ۴۸۳ پرونده بررسی و ۲۵۹ معلول پشت نوبت که در بهمن و اسفند به آمار مددجویان شهرستان اضافه شدند را نیز برشمرد که مرتبط به آمار سال ۱۴۰۱ است.

رییس اداره بهزیستی در ادامه با اشاره  به وجود ۶ مرکز روزانه ، سه طرح ویزیت در منزل ، چهار موسسه خیریه و ۲ مرکز شبانه روزی ذهنی روانی در حوزه توانبخشی ، موفقیتهای مددجویان بهزیستی از جمله کسب رتبه برتر توسط تئاتر جامعه نابینایان و کسب رتبه بوچیا را نیز بیان کرد.

وی فعلیت‌های انجام شده در حوزه پیشگیری را در بیشتر موارد بالای ۱۰۰ درصد شامل ۲۲۰ درصد آموزش پیش از ازدواج ، ۴۰۰ درصد آموزش خانواده ، ۱۳۰ درصد آموزش جامعه جوانی ، ۱۸۵ درصد آموزش سالمندی ، آموزش زنان سرپرست خانوار ۱۰۰ درصد ، ۱۴۵ درصد مشاوره مراکز غیر دولتی ، مشارکت اجتماعی ۱۰۰ درصد ، غربالگری بینایی ۹۸ درصد ، شنوایی ۲۷۰ درصد و مشاوره ژنتیک ۲۴۰ درصد بیان کرد که تحقق یافته است.

فلاح از کاهش ۳۰ درصدی رشد طلاق شهرستان نیز خبر داد که اتفاق بزرگی برای شهرستان محسوب می‌شود.

وی در ادامه در معرفی مرکز ژنتیک میبد اظهار کرد: سال ۷۳ تصمیم به راه اندازی این مرکز گرفته شد و بعد از چند سال با گرفتن زمین از منابع طبیعی در سال ۸۲ شروع به ساخت آن شد و چند سال نیز به دلیل عدم تامین  اعتبار به حال خود رها شد و در سال ۸۸ با اعتبارات ریاست جمهوری تجهیز و در سال ۹۱ توسط  وزیر رفاه مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

فلاح با بیان اینکه به مدت ۱۱ سال است که از شروع کار مرکز تحقیقات ژنتیک می‌گذرد ، افزود: هم‌اکنون این مرکز دارای ۲ بخش آزمایشگاهی و پژوهشی و تحقیقاتی است و مرکز مشاوره روانشناختی نیز سال گذشته در آن راه اندازی گردیده و در مجموع ۲۱ نفر کادر اداری آن از طریق مرکز خیریه تحقیقات ژنتیک فیروزآبادی تامین شده است.

وی اضافه کرد:۲ نیروی بهزیستی هم در این مرکز مستقر هستند  یک نفر در مرکز روانشناختی و یک نفر هم به عنوان نماینده بهزیستی در این مرکز ازمایشگاهی تحقیقاتی فعالیت دارند.

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه اظهار کرد: سال گذشته سه هزار و  ۴۷۹ مورد برای انجام آزمایش به این مرکز که دارای بخشهای پذیرش ، مشاوره ژنتیک ، آزمایشگاه سیتو ژنتیک ، آزمایشگاه ژنتیک مولکولی ، اتاق سکانس یا آنالیز و بخش پژوهشی است و بخش جنوب شرق کشور را به عهده دارد ،  مراجعه داشتند.

وی با بیان اینکه همه باید کمک کنند که  ارائه خدمات برای مددجویان زیر پوشش بهزیستی رایگان باشد ، ادامه داد: مرکز دارای تیم سیار ارائه خدمات به افراد در شهرهای دیگر استان است و موارد مشکوک را به مرکز ارجاع می‌دهد و خوشبختانه امسال نزدیک سه میلیارد تومان یارانه بخش ژنتیک به خانواده های زیر پوشش داده شد که خدمت خوبی است.

فلاح همچنین  نرخ آزمایشهای انجام شده در مرکز را از ۲۵۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان که برای یک آزمایش کامل است را هم بیان کرد.

گفتنی است شورای اداری اداره کل بهزیستی استان  با حضور مدیرکل ومعاونین و روسای بهزیستی شهرستانهای استان برگزار می‌شود و آخرین شورای اداری سال ۱۴۰۱  با میزبانی اداره بهزیستی درسالن همایش های شهید فیاض بخش مرکزتحقیقات  ژنتیک میبد برگزار گردید.