برقراری تعادل بین محیط زیست و اشتغال و تولید

بخشدار مرکزی میبد : باید به نوعی تعادل برقرار کنیم بین دو مطالبه و نیاز مردم و کشور که یکی از آنها محیط زیست و اولویت دولت است و دیگری نیز اشتغال و تولید کار می باشد. بام میبد : محمد شیبانی بخشدار مرکزی میبد در نشست خبری که با حضور خبرنگاران و رسانه های […]

بخشدار مرکزی میبد : باید به نوعی تعادل برقرار کنیم بین دو مطالبه و نیاز مردم و کشور که یکی از آنها محیط زیست و اولویت دولت است و دیگری نیز اشتغال و تولید کار می باشد.

بام میبد : محمد شیبانی بخشدار مرکزی میبد در نشست خبری که با حضور خبرنگاران و رسانه های شهرستان میبد و استان یزد جهت ارائه عملکرد بخشداری میبد در آستانه هقته دولت در محل فرمانداری میبد برگزار شد ، با بیان اینکه دولت تدبیر و امید از ابتدای کار بنا را بر پاسخگویی و شفاف سازی گذاشت ، افزود : ما هم به تبعیت از سیاستهای کلان دولت همین راه را در پیش گرفته و به شفاف سازی پرداخته ایم.

وی گفت : مشی دولت اعتدال است و ما آمادگی آن داریم که هر کس فارغ از نگاه سیاسی بخواهد باری از دوش مردم بردارد و یا سنگی را از جلوی پای مردم بردارد ، دستش را بفشاریم .

شبانی تصریح نمود : تعهد دولت به وعده های انتخاباتی است که مردم با توجه به آنها رای داده اند و ما نیز خود را متعهد می دانیم به تحقق وعده هایی که در انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد و تمام برنامه ریزی و اهداف ما نیز در این راستا است .

بخشدارمرکزی میبد بیان کرد: در ابتدای شروع به کار در بخشداری میبد اولویتهایی را برای خود تعریف نمودیم که اولویت اول تعیین و تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام و تصفیه حساب یا تعیین وضعیت پیمانکارانی بود که در پروژه های مختلف طلب داشته و یا وصولی نداشتند .

وی در ادامه ، پرداختن به بحث انظباط مالی را از اولویتهای دیگر بخشداری میبد ذکر نمود و افزود : این امر از طریق نظارتی که برمصوبات شوراها و نحوه هزینه کرد آنها از لحاظ فنی و مالی داشتیم ، صورت گرفت .

شبانی با اشاره به وضعیت ناخوشایندی که روستاها قبلا داشت گفت : تقویت زیر ساخت های روستاها نیز از مواردی بود که پیگیری شد ، اما هنوز هم آن گونه که باید مطلوب ما باشد ، نیست با توجه به اینکه میبد یکی از ثروتمندترین شهرهای استان است و روستاهایی دارد که به شهرک صنعتی چسبیده و تمام عوارضی که شهرک صنعتی دارد شامل حال آنها می شود ، اما هیچ وقت از نطر زیر ساخت وضعیت مناسبی نداشتند و تلاش شد از این نظر وضع مناسبی داشته باشند.

وی افزود : اصلاح شبکه آبیاری کشاورزی و فضای سبز روستاها هم مورد توجه قرار گرفت که جهاد کشاورزی در این زمینه کمک شایانی نمود و جای تشکر دارد .

بخشدار مرکزی میبد با بیان اینکه میبد سابقه تاریخی طولانی و درخشانی دارد ، افزود : در روستاها هم این بافت تاریخی بسیار به چشم می آید اما متاسفانه وضعیت چندان خوبی ندارد و در حال تخریب است و نیاز به عملیات ویژه ای دارد که در اولویت کاری ما قرار گرفته است .

شبانی گفت : برای ارتقاء معیشت از طریق ایجاد مشاغل خانگی همگون و بافت روستاها پروژه های مختلفی تعریف شده است ، همچنین  از بانوان کار آفرین مشغول در روستاها حمایت شد و در حال حاضر بانوان در روستاها خیلی فعال هستند ، ما حتی  دو نفر دهیار خانم هم داریم که نشان دهنده علاقه  بانوان بخش مرکزی به مشارکتهای اجتماعی است و ما سیاست خود را بر روی حمایت از اشتغال بانوان نهاده ایم .

وی در ادامه به یکسری از اقدامات انجام شده نظیر تشدید نظارت بر ساخت و ساز روستاها و صیانت از اراضی ملی ، تشکیل اولین کمیته اشتغال بخش در استان ، دادن مشاوره های تخصصی به کار آفرینان مشغول در روستاها ، حضور پر رنگ در نمایشگاه های استانی و ملی ، برگزاری دوره های کارآفرینی برای اعضای شورا و دهیاران و کمک به آموزش و پرورش در زمینه تامین نیازمندیهای مدارس و بازسازی و تعمیر آنها اشاره نمود و افزود : 230 هکتار از اراضی به میزان 33 میلیارد ریال تامین بودجه شد و امسال هم در حدود 4 میلیارد تومان برای اراضی رکن آباد و جهان آباد در زمینه شیوه های نوین ابیاری تامین هزینه گردید .

تکمیل و مرمت آب انبار روستای مهر آباد که به عنوان کارگاه صنایع دستی منظور شده است ، نصب یکسری المان ها و ورود در بحث زیباسازی روستاها از دیگر اقداماتی بود که بخشدار مرکزی میبد از آنها یاد کرد و گفت : روستای مزرعه کلانتر در لیست بافت تاریخی روستاها قرار گرفت که این امتیاز خوبی است برای روستاهایی که هدف گردشگری هستند .

وی در ارتباط با اقداماتی که در خصوص آلودگی هوا توسط کارخانجات کاشی انجام شده و توسعه کارخانه ها ، با بیان این که اکثر کارخانجات شهرستان و حتی استان در بخش مرکزی میبد واقع شده است، عنوان نمود : در دولت جدید مجوزی برای احداث کارخانه کاشی جدید داده نشده است و ما باید به نوعی تعادل برقرار کنیم بین دو مطالبه و نیاز مردم و کشور که یکی از آنها محیط زیست و اولویت دولت است و دیگری نیز اشتغال و تولید کار می باشد.

شیبانی در خصوص روستهای هدف گردشگری گفت : روستای مزرعه کلانتر و رکن آباد روستاهای تاریخی و باستانی میبد و هدف گردشگری هستند اما مهمترین روستای تاریخی میبد روستای مزرعه کلانتر است که روستایی زرتشتی نشین می باشد و هر سال مراسم خاص خودشان را در آنجا برگزار می کنند.

وی آسیاب محمد آباد را از بی نظیرترین سازه های عمرانی دنیا دانست که در 45 تا 50 متری عمق زمین واقع شده و در ان دو آسیاب سنگی وجود دارد.