وزیر جهاد کشاورزی : مردم استان یزد با توجه به اقلیم و محدودیت های منابع آب در روش های بهینه بهره برداری از آب نظیر قنوات پیشرو هستند و قدر آب را به خوبی می دانند. بام میبد : به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ؛ مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی […]

وزیر جهاد کشاورزی : مردم استان یزد با توجه به اقلیم و محدودیت های منابع آب در روش های بهینه بهره برداری از آب نظیر قنوات پیشرو هستند و قدر آب را به خوبی می دانند.

بام میبد : به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ؛ مهندس حجتی وزیر جهاد کشاورزی در سفر به استان یزد به مناسبت هفته دولت ؛ بیان کرد : مردم استان یزد با توجه به اقلیم و محدودیت های منابع آب در روش های بهینه بهره برداری از آب نظیر قنوات پیشرو هستند و قدر آب را به خوبی می دانند

وی افزود : در چهار سال گذشته ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده و امسال هم ۶۰ هزار هکتار آبیاری نوین انجام گرفته  و بیش از۱۴۰ هزار هکتار در دست انجام است.

وزیر جهاد کشاورزی  خاطر نشان کرد: توسعه کشت های گلخانه ای ، نشاکاری به جای بذرکاری ، گسترش کشاورزی حفاظتی ، بکارگیری بذرها و نهال های مقاوم و زودرس از دیگر برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای بهره برداری بهینه از منابع آب است.

وی با اشاره به اینکه ، تسهیلات توسعه گلخانه ها با سود ۱۴ تا ۱۵ درصد بدون محدودیت پرداخت می شود ، افزود : دولت برای توسعه روش های نوین آبیاری ۸۵ درصد هزینه ها را یارانه می دهد و بدون محدودیت تسهیلات پرداخت می کند.

حجتی اظهار نمود : استان یزد با متوسط ۶۰ تا ۷۰ میلی متر بارندگی که یک چهارم میانگین بارش کشور است ، در کشت خیار گلخانه ای ، پرورش بلدرچین و پرورش تیلاپیا با هماهنگی محیط زیست اولین تولیدکننده و در تولید پسته و انار دارای رتبه چهارم پنجم کشوری است.

وی تصریح کرد: استان یزد ظرفیت های فراوانی برای افزایش تولید و ثروت ملی دارد که توسعه گلخانه ها ، گیاهان دارویی ، تولید قارچ ، صنعت دامپروری و شیلات از جمله این ظرفیت هاست.

وزیر جهاد کشاورزی  در ادامه گفت  : پرورش آرتمیا در آب های شور استان یزد که سپس آن مورد نیاز پرورش میگو و ماهیان خاویاری است وهم اکنون وارد می شود از دیگر ظرفیت های بالقوه استان است.