وزیر جهاد کشاورزی ؛الگوی کشت مناسب و اصلاح آبیاری زمین های کشاورزی از روش آبیاری غرقابی را در شهرستان میبد مهم دانست. همزمان با اولین روز از هفته دولت و با حضور مهندس محمود حجتی، وزیر کشاورزی و جمعی از مسئولین استان یزد و شهرستان، طرح آبیاری نوین روستای حجت آباد میبد، به‌ عنوان یکی […]

وزیر جهاد کشاورزی ؛الگوی کشت مناسب و اصلاح آبیاری زمین های کشاورزی از روش آبیاری غرقابی را در شهرستان میبد مهم دانست.

همزمان با اولین روز از هفته دولت و با حضور مهندس محمود حجتی، وزیر کشاورزی و جمعی از مسئولین استان یزد و شهرستان، طرح آبیاری نوین روستای حجت آباد میبد، به‌ عنوان یکی از بزرگترین طرح های آبیاری کم فشار استان به بهره‌برداری رسید.

سیستم آبیاری کم فشار روستای حجت آباد و محمد آباد میبد در سطح 235 هکتار که 115 هکتار آن در روستای محمد آباد و 120 هکتار دیگر نیز در روستای حجت آباد می باشد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی گفت : با توجه به خشکسالی‌های اخیر در استان یزد که وضعیت بحرانی برای این استان ایجاد کرده است باید موضوع اصلاح الگوی مصرف آب در حوزه کشاورزی در اولویت قرار گیرد و الگوی کشت مناسب و اصلاح آبیاری زمینهای کشاورزی از روش آبیاری غرقابی را در شهرستان میبد مهم دانست و تصریح نمود : در این منطقه باید کشت گلخانه ای توسعه یابد و محصولات کم آبخواه با ارزش اقتصادی بالا کشت شده و به جای بذر پاشی از کشت نشاء استفاده شود که این امر با همکاری کارشناسان و مروجان کشاورزی صورت می پذیرد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میبد نیز با اشاره به اینکه ، سیستم آبیاری کم فشار روستای حجت آباد و محمد آباد میبد در سطح 235 هکتار است ؛ افزود : 115 هکتار از این سیستم  در روستای محمد آباد است  و 120 هکتار دیگر در روستای حجت آباد  و میزان بهره برداری از آن در طرح محمد آباد 70 نفر و در طرح حجت آباد 260 نفر می باشد.

وی مهمترین مزیت اجرای این طرح را رساندن راندمان انتقال آب تا سر مزرعه به 95 درصد عنوان نمود و گفت : راندمان قبلی 70 درصد بود که با اجرای این طرح 25 درصد افزایش راندمان داشتیم و در دو روستا این عدد به 29 درصد می رسد. این طرح در روستای محمد آباد با هزینه ای بالغ بر 1 میلیارد و 600 میلیون تومان که 1 میلیارد و 300 میلیون تومان آن از کمکهای بلا عوض دولتی بوده و مابقی از خود یاری بوده است. اجرای این طرح در روستای حجت آباد هزینه ای بالغ بر 1 میلیارد و 700 میلیون تومان در برداشته که مبلغ 1 میلیارد و 400 میلیون تومان آن از اعتبارات دولتی و 300 میلیون تومان مابقی از محل خود یاری تا مین شده است.

صدر پور کوثری در مورد زمان و پیمانکار این پروژه بیان کرد: این پروژه در مدت 90 روز با طراحی شرکت طرح و توسعه شهرآرا، اجرای شرکت قطره سان گرمسیر و نظارت شرکت آب و خاک پارس اجرا شده است. این طرح  محصولاتی چون انار، گندم، یونجه و چغندر را پوشش می دهد.

سمیه اسماعیلی کیا – کارشناس ترویج جهاد کشاورزی میبد