همانگونه که انتظار داشتیم تا خبرهای بیشتری در خصوص تکنولوژی Li-Fi (تکنولوژی بی‌سیمی که با استفاده از ارتباطات نور مرئی به انتقال اطلاعات با سرعت بالا مبادرت می‌ورزد) بشنویم، در جدیدترین آزمایشات انجام شده، محققان برای اولین‌بار تکنولوژی «لای‌ فای» را در محیط بیرون از آزمایشگاه، پیاده‌سازی و بررسی کردند.   این در حالی است […]

همانگونه که انتظار داشتیم تا خبرهای بیشتری در خصوص تکنولوژی Li-Fi (تکنولوژی بی‌سیمی که با استفاده از ارتباطات نور مرئی به انتقال اطلاعات با سرعت بالا مبادرت می‌ورزد) بشنویم، در جدیدترین آزمایشات انجام شده، محققان برای اولین‌بار تکنولوژی «لای‌ فای» را در محیط بیرون از آزمایشگاه، پیاده‌سازی و بررسی کردند.
تصویر «لای ‌فای» صد برابر سریع تر از «وای فای» است

 

این در حالی است که در فضای آزمایشگاهی، رسیدن به سرعت 224 گیگابیت بر ثانیه در سال جاری میلادی محقق شده بود تا حدس و گمان‌های مختلفی در خصوص تاثیر این تکنولوژی بر نحوه استفاده ما از اینترنت مطرح شود.

در جدیدترین اقدامات، تکنولوژی لای‌فای در محیط‌های اداری و صنعتی در شهر تالین استونی مورد بررسی قرارگرفت.

گزارشات منتشر شده در خصوص این بررسی‌ها حکایت از رسیدن به سرعت یک گیگابیت بر ثانیه یعنی چیزی در حدود 100 برابر بیشتر از متوسط سرعت تکنولوژی کنونی وای‌فای دارند.

دیپاک سولانکی، مدیرعامل شرکت استونیایی «Velmenni» در این خصوص می‌گوید: ما در حال انجام پروژه‌های آزمایشی در صنایع مختلفی که امکان بهره‌گیری از تکنولوژی VLC (برقراری ارتباط با استفاده از نور مرئی) در آن‌ها وجود دارد هستیم.در حال حاضر ما راه‌حلی هوشمند برای محیط‌های تجاری طراحی کرده‌ایم که انتقال داده‌ها در آن از طریق نور انجام می گیرد. همچنین پروژه‌ای آزمایشی با مشتری خصوصی دیگری را نیز در نظر داریم که در آن در حال راه‌اندازی شبکه لای‌فای به‌منظور دسترسی به اینترنت در فضای اداری هستیم.

بد نیست بدانید که لای‌ فای توسط هارالد هاس از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند در سال 2011 ابداع شد تا او برای اولین بار با استفاده از یک LED از انتقال اطلاعاتی به مراتب بیشتر از آنچه دکل‌های مخابراتی انتقال می‌دهند پرده‌برداری کند. در محیط آزمایشگاهی، رسیدن به سرعت 224 گیگابیت بر ثانیه به منزله دانلود 18 فیلم 1.5 گیگابایتی در هر ثانیه است.

این تکنولوژی از ارتباط نور مرئی (VLC)، به عنوان واسطه‌ای که از نور مرئی بین 400 تا 800 تراهرتز استفاده می‌کند، بهره می‌برد. این تکنولوژی عملکردی مانند شکل پیشرفته کد مورس دارد و همانند خاموش و روشن کردن یک چراغ قوه بر اساس الگویی مشخص است که می‌تواند پیغامی محرمانه را انتقال دهد.

چشمک‌زدن LED و خاموش و روشن شدن آن با سرعت بسیار بالا می‌تواند برای نوشن و انتقال داده‌ها در قالب کدهای باینری مورد استفاده قرارگیرد.

شاید در نگاه اول شما نگرانی از بابت تمامی چشمک‌زدن‌های چراغ‌ها در محیط اداره داشته باشید اما این خاموش و روشن شدن‌ها با سرعت آنچنان بالایی انجام می‌شوند که چشم غیرمسلح قادر به تشخیص آن نیست.

مزایای لای‌ فای در مقایسه با وای‌ فای، علاوه بر سرعت به مراتب بالاتر آنستکه امکان عبور نور از دیوارها وجود ندارد و همین امر موجبات در دسترس بودن شبکه‌ای به‌مراتب امن‌تر را فراهم خواهد آورد. از سوی دیگر احتمالا تداخل کمتری هم میان دستگاه‌های مختلف شاهد خواهیم بود.

اگرچه احتمال جایگزینی کامل وای‌ فای با نمونه جدیدتر یعنی لای‌ فای در دهه آتی کم است اما محققان معتقدند با استفاده از هر دو تکنولوژی در کنار یکدیگر می‌توانیم شاهد شبکه‌هایی امن‌تر و با کارایی بالاتر باشیم.

در حال حاضر منازل، دفاتر اداری و ساختمان‌های صنعتی مملو از دستگاه‌ها و زیرساخت‌هایی هستند که با وای‌ فای سازگاری دارند و از همین رو جایگزینی همه این موارد با تکنولوژی لای‌ فای کار ساده‌ای نخواهد بود.

از همین‌رو پیشنهاد کارشناسان بر آن است تا دستگاه‌های موجود به نحوی آماده‌سازی شوند تا امکان استفاده از تکنولوژی لای‌ فای به ساده‌ترین شکل ممکن وجود داشته باشد.

به گزارش آی تی ایران، این امر، موضوعی است که تیم‌های تحقیقاتی در سراسر جهان در حال تلاشند تا راهکاری برای آن بیابند.

هاس و تیم وی شرکتی به نام «PureLiFi» را راه‌اندازی کرده‌اند که برنامه راه‌اندازی ساده برای دسترسی به اینترنت بی‌سیم در قالب ظرفیت انتقال داده 11.5 مگابایت بر ثانیه را ارائه می‌دهد.

موضوعی که در مقایسه با راه‌اندازی انجام شده برای نسل اول وای‌ فای، قابل توجه است. این در حالی است که شرکت فرانسوی «Oledcomm» نیز در حال نصب تکنولوژی‌های لای‌ فای در بیمارستان‌های محلی این کشور است.

در صورتی که برنامه‌های اینچنینی در کنار آزمایش‌هایی مانند آنچه «Velmenni» در استونی انجام می‌دهد به موفقیت برسند می‌توانیم به رویای هاس یعنی امکان بهره‌گیری تمامی افراد از اینترنت، با استفاده از یک لامپ LED در منزل جامه عمل بپوشانیم.

هاس در این خصوص می‌گوید: تمامی آنچه باید انجام دهیم تعبیه یک ریزتراشه در هر تجهیز و دستگاهی است که نور را از خود ساطع می‌کند تا بدین‌ترتیب دو قابلیت پایه را با هم ترکیب کنیم: ساطع شدن نور و انتقال بی‌سیم اطلاعات. در آینده ما نه‌تنها 14 میلیارد چراغ بلکه 14 میلیارد تجهیز در قالب لای‌ فای در سراسر دنیا خواهیم داشت تا آینده‌ای روشن‌تر، سبزتر و پاک‌تر داشته باشیم.

منبع : جام جم