ایجاد فرصت برابر و مشارکت کامل ناشنوایان در امور اجتماعی با زبان اشاره

مشایخ رییس اداره بهزیستی شهرستان میبد : زبان اشاره ، ایجاد فرصت برابر و مشارکت کامل ناشنوایان در امور اجتماعی همانند افراد شنوا می باشد.

بام میبد : به نقل از روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان میبد ؛ سعید مشایخ رییس اداره  بهزیستی  شهرستان میبد  ؛ ضمن  تبریک به مناسبت فرا رسیدن هفته جهانی ناشنوایان «2 تا 8 مهر »با شعار مشارکت کامل با زبان اشاره! گفت:زبان اشاره ، ایجاد فرصت برابر و مشارکت کامل ناشنوایان در امور اجتماعی همانند افراد شنوا می باشد.

وی افزود : در حال حاضر تعداد 175 ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش اداره بهزیستی میبد هستند و از خدماتی شامل گفتار درمانی ، تربیت شنوایی ، استفاده از  سمعک و باتری آن ، کمک هزینه کاشت حلزون ، به مددجویانی که نیاز به کاشت حلزون دارند ، تامین هزینه های گفتار درمانی و…. برخوردارند.

رییس اداره  بهزیستی  شهرستان میبد خاطر نشان کرد : به طور متوسط سالیانه دو مددجو کاشت حلزون می گردند و کمک هزینه آن از طرف بهزیستی پرداخت می گردد. همچنین مرکز تحقیقات ژنتیک میبد خدماتی در راستای پیشگیری از معلولیتها از جمله شنوایی ارائه می دهد و با توجه به اینکه هزینه این آزمایشات زیاد می باشد ، اداره بهزیستی کمک هزینه این آزمایشات را به خانواده پرداخت می کند .

وی  به طور کلی توصیه نمود : جهت پیشگیری از کم شنوایی و ناشنوایی ،  مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مشاوره قبل از بارداری به خصوص اگر فرد ناشنوایی در فامیل وجود دارد ،  صورت گیرد.

مشایخ  در ادامه گفت : در زمینه تحصیل نیز  ،  ناشنوایان مانند دیگر  معلولین ، از خدمات کمک هزینه تحصیلی و دانشجویی برخوردار می باشند.

رییس اداره  بهزیستی میبد در پایان افزود : بیش از 700 نوزاد در شهرستان در 6 ماهه اول سال جاری تحت پوشش طرح غربالگری شنوایی با همکاری بهزیستی میبد و بیمارستان امام جعفرصادق (ع) قرار گرفته اند  و با شناسایی به موقع نوزاد ناشنوا و کم شنوا و مداخلات زود هنگام می توان از بروز دیگر اختلالات در آنها پیشگیری کرد.