یزد یکی از نقاط کلیدی ایران است / ایران می تواند در انرژی تجدید پذیر بسیار موفق باشد

نماینده آلمانی شرکت کرونوس سولار آلمان : صنعت انرژی تجدید پذیر و از جمله خورشیدی در ایران می تواند به شدت موفق شود و شرکت کرونوس می خواهد قسمنی از این موفقیت را  در ایران تجربه نماید .

بام میبد : نماینده آلمانی شرکت کرونوس سولار در مراسم افتتاح نیروگاه خورشیدی شهرستان میبد گفت : شرکت کرونوس سولار  در سال 2009 تاسیس شده و نه تنها در آلمان ، بلکه بیشتر در حوزه بین اللملی در کشورهایی چون هلند ، فرانسه ، انگلستان و..فعالیت انرژی تجدید پذیر داشته است.

وی در ارتباط با سرمایه گذاری در ایران اظهار داشت : همواره ایران یکی از دغدغه های ما بود و وقتی در اروپا سخن از ایران می شود ، اولین چیزی به ذهن می آید منابع سرشار خدادادی نفت و گاز آن است و در کنار آنها آفتاب خوبی که  هم دارد .

فرانک بن افزود : حمایت دولت ایران از سرمایه گذاری خارجی و اشتیاقی که به جذب سرمایه گذار خارجی دارد ، قوت قلبی برای ما بود که بیاییم و در ایران سرمایه گذاری کنیم و ما اعتقاد داریم که صنعت انرژی تجدید پذیر و از جمله خورشیدی در ایران می تواند به شدت موفق شود و شرکت کرونوس می خواهد قسمنی از این موفقیت را  در ایران تجربه نماید .

نماینده آلمانی شرکت کرونوس سولار در ادامه گفت : دلیل حضور ما در میبد اتفاقی نبود ، بر طبق مطالعاتی که صورت گرفت ، یزد به عنوان یکی از نقاط کلیدی مرکز ایران است و زیر ساختهای لازم را از نظر صنعتی را دارد و  این  یکی از دلایل انتخاب ما بود ، همچنین علاوه بر تقاضای مصرف برق خانگی ، تقاضای مصرف صنعتی هم دارد و پیش بینی می شود در راستای پروژه هایی که در استان است از جمله فولاد ، تقاضای مصرف برق افزایش پیدا کند .

وی افزود : حدود 2200 کیلو وات ساعت در متر مربع خورشید در این منطقه تشعشع دارد و این مورد  از نظر سرمایه گذاری بسیار عالی است و بازدهی سرمایه گذاری در تولید و فروش برق را بالا می برد و بالاترین تجربه است در کشورهایی که کرونوس تا به حال در آنها کار کرده است ، زیرساختهایی هم که در یزد وجود داشت بسیار مهم بود.

فرانک بن حمایتهایی که از طرف فرمانداری و استانداری یزد شد ، را مهمترین قوت قلب ذکر نمود برای شروع چنین کاری و اظهار امیدواری نمود که این حمایتها برای توسعه بیشتر نیروگاه ادامه داشته باشد.

وی فاز اول این پروژه را 10 مگابایت در 15 هکتار عنوان نمود و گفت : فاز دوم پروژه نیز متصل به فاز اول است و از هم جدا نخواهد بود و در این 10 مگایایتی که فرار است راه اندازی شود تا پایان امسال برق 7500 نفر را تامین خواهد کرد .

نماینده آلمانی شرکت کرونوس سولار در ادامه بیان کرد : فاز اول تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید و فاز دوم هم به صورت موازی با فاز اول تا آخر امسال قراداد آن را امضا خواهیم کرد، مسئله زمین آن حل شده و کمیسیون هایی هم برگزار شده است و قرار است یک سری کمیسیون ها در تهران نیز برگزار شود ، چون زمین آن 135 هکتار است ، قرار است از طریق وزارت کشاورزی ادامه پیدا کند.

وی اظهار داشت : اگر موفق شویم قرارداد 90 مگابایت را تا آخر امسال امضا کنیم ، تا اوایل سال آینده با پایان 10 مگابایت ، 90 مگابایت را هم شروع خواهیم کر د.

فرانک بن در ادامه افزود : از نکته های مهم این است که مجوز مجور 4میلیارد دلار از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای فنی و اقتصادی برای سرمایه گذاری خارجی در انرژی تجدید پذیر صادر شده است که بیشترین سهم را سولار و بادی دارد ولی عین سرمایه به دلیل مشکلات بانکی که با کشورهای مختف وجود دارد ، هنوز جذب نشده است.

وی گفت : این پروژه از نادر پروژه هایی است که حداقل در فاز اول مشکل مالی نداریم و از نظر اشتغال نیز باعث رونق اشتغال در منطقه خواهد شد ، به عنوان یک مثال ساده همین مراسم چندین نفر در ارتباط با چادر ، هتل ، غذا ، رفت و آمد و … درگیر کرده است و پیش بینی می کنیم که در اجرای این پروژه در 100 مگابایت برای 500 نفر اشتغال مستقیم و برای 3000 نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد کند .

نماینده آلمانی شرکت کرونوس سولار همچنین عنوان نمود : بر اساس اطلاعاتی که ما داریم ، این پروژه یکی از بزرگترین پروژه هایی است که در ایران تعریف شده است و تمام تلاشمان این است که بتوانیم میبد را در این زمینه به جایگاه اول برسانیم که به عنوان اولین نیروگاه بزرگ به بهره برداری برسد .