آیت الله اعرافی امام جمعه میبد در نشستی با حضور مسئولین بهزیستی و مراکز توانبخشی این شهرستان بر حفظ کرامت و جایگاه انسانی معلولین در قالب یک هدف راهبری درجامعه تاکید نمود.

این نشست در محفلی صمیمانه در بیت حضرت آیت الله اعرافی امام جمعه میبد به مناسبت هفته گرامیداشت معلولین و با حضور دکتر عفتی مدیر کل سازمان بهزیستی استان یزد و فلاح فرماندار میبد برگزار شد.

در این مراسم دکتر جلیل عفتی مدیر کل سازمان بهزیستی استان طی سخنانی بیان کرد : ما در استان یزد حدود 50 هزار معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی داریم که حدود 26 هزار نفر خدمات را به طور مستمر دریافت می کنند  و 24 هزار نفر نیز به صورت غیر مستمر و موردی از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند می شوند و باید گفت که  این آمار حدود 5 درصد جمعیت استان است .

وی افزود : خوشبختانه در استان یزد به مناسبت بستر سازی که صورت گرفته و موضوع پیشگیری همیشه قابل توجه بوده ، در رابطه با معلولیت و مسائل ژنیتیک اقداماتی انجام شده وهمه ازدواج ها تحت کنترل و غربالگری هستند .

مدیرکل سازمان بهزیستی با اشاره اینکه در استان یزد به گونه ای عمل شده است که کلیه کودکانی که متولد می شوند تحت پوشش غربالگری های شنوایی قرار می گیرند ، بیان کرد : در این خصوص به گونه ای عمل شد که ما ورودی فرد ناشنوا به مدارس استثنایی نداریم .

وی افزود : در سال گذشته 20 الی 23 مورد کودک ناشنوا داشتیم که تحت پوشش اقدامات درمانی و کاشت حلزون قرار گرفتند.

دکتر عفتی ادامه داد : در سایر حوزه ها هم نظیر این اقدامات صورت گرفته و افرادی در مسیر درمان و پیشگیری قرار گرفتند.

وی با اشاره به توانمند سازی افراد معلول ، اظهار نمود : ما به سمتی پیش می رویم که افراد معلول از توان خود به نحو احسن استفاده کنند و ظرفیتهای خود را بشناسند و در این مسیر می توانیم اقدامات توانبخشی را به صورت موثر انجام دهیم و خوشبختانه در سطح استان حدود 170 مرکز توانبخشی شبانه روزی ، روزانه ، ویزیت در منزل ، مراکز روزانه آموزشی توانبخشی داریم که با حضور خیرین و با رویکرد مراکز غیر دولتی به ارائه خدمات توانبخشی می پردازند.

این مسئول عنوان نمود : استان یزد تنها استانی است که 16 ساعت آموزش اجباری ازدواج را برای همه مزدوجین از زمان ثبت ازدواج تا زمان دریافت سند ازدواج به مرحله اجرا در آورده است .

حضرت آیت الله اعرافی امام جمعه شهرستان میبد نیز در این مراسم با اشاره به اینکه معلول در جامعه باید جایگاه اجتماعی خود را داشته باشد ، افزود : هیچ چیزی در نگاه اسلام بالاتر از این نیست که معلول تا آنجا که ممکن است تمایزی با دیگران نداشته باشد .

وی افزود : کرامت معلولین و جایگاه انسانی آنها و دسترسی آنها به خدمات بدون تفاوت با دیگران باید در قالب یک هدف راهبردی مورد توجه قرار گیرد که همه باید برای آن تلاش کنیم .

امام جمعه میبد به ایجاد مناسب سازی فضا ها که شهرستان میبد در این زمینه پیشتاز بوده ، برای معلولین تاکید نمود که لازم است اداره بهزیستی آن را پیگیری نماید.

وی با اشاره به آموزش افراد معلول گفت : ما مدرسه استثنایی داریم ولی باید تلاش کنیم که بچه ها در نظام عادی آموزش و پرورش حضور داشته باشند .

آیت الله اعرافی عنوان نمود از مسائل مهمی که خوشبختانه در استان هم کار شده موضوع کنترل ، مهار و پیشگیری از معلولیت است که باید سعی نمود با شاخص گذاری در این زمینه به شاخص های بالاتر و خوبی برسیم .

وی ضمن حمایت از آموزشهای پیش از ازدواج و اجرای طرح دانشنامه ازدواج ، عنوان نمود : بسیار مهم است که پیش از ازدواج تدابیر لازمی را در جهت جلوگیری از تولد نوزادان معلول بیندیشیم .

امام جمعه میبد همچنین در جهت ارتقا فرهنگی جامعه معلولین با انجام فعالیهای خوب و جذاب و همچنین اشتغال و درمان این قشر از جامعه با قدمی که خیرین در این زمینه بر میدارند ، توصیه هایی نمود.