صبح امروز سید محسن فلاح رئیس اداره بهزیستی میبد ، خانم فلاح نائب‌ رئیس كميسيون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی این شهرستان ، آقای بابائیان مسئول حراست شهرداری و مسئولینی دیگر از مرکز توانبخشی سارینا بازدید نمودند.

بام میبد : فلاح رئیس اداره بهزیستی میبد در این بازدید توضیحاتی راجع به تعداد مراکز توانبخشی در شهرستان و همچنین تعداد پرونده های معلولین تحت پوشش بهزیستی که خدماتی را دریافت می نمایند ،  ارائه نمود .

رئیس اداره بهزیستی در ادامه تاکید بر تغییر نگاه ها نسبت به انجام امور مربوط به معلولین در سطح جامعه نمود و افزود : باید این نگاه و دید که انجام این امور  تنها به بهزیستی تعلق دارند و بهزیستی باید به تمام امور مربوط به آنها بپردازد ، تغییر کند.

وی همچنین مشکلاتی که معلولین در سطح شهرستان در ارتباط با مناسب سازی فضاها دارند را برشمرد که در ارتباط مسئولینی که از شهرداری و شورای شهر حضور داشتند در خصوص مناسب سازی فضاهای یاد شده قول مساعد در پیگیری آنها دادند.

خانم آقایی در ارتباط با مرکز آموزشی توانبخشی سارینا بیان کرد : این مرکز در سال 1395 با مجوز بهزیستی و با هدف نگهداری از بچه ها به صورت روزانه تاسیس شد که در عین نگهداری از بچه ها ، آموزش گفتار درمانی ، کاردرمانی و بازی درمانی هم در مرکز صورت می گیرد.

وی که همسر دکتر صادقی پور مدیریت مرکز می باشد و در عین حال اداره این مرکز توانبخشی را به عهده دارد ، برداشتن فشار از دوش خانواده این بچه ها و اطمینان دادن به آنها از این که محلی هم هست که آنها می توانند با آسودگی خیال  ، فرزندان خود را به آنجا بسپارند ، از دیگر اهداف راه اندازی این مرکز ذکر نمود .

آقایی در خصوص سپردن بچه ها به مراکز توانبخشی توصیه نمود که خانواده ها باید سعی نمایند وابستگی خود را به کودکان خود کم کرده و با سپردن فرزند ان خود به این گونه مراکز ، این باور را در خود به وجود آورند که کار با بچه ها و برنامه هایی که در این مراکر صورت می گیرد کاملا هدفمند و تحت کنترل مربیانی که دوره دیده اند، صورت می گیرد .

وی ضمن قدردانی از مسئولین و خیرین در همراهی با این مرکز از بدو تاسیس تا به حال ، از خانواده ها خواست ، بچه های خود را به این مراکز بیاورند و بگذارند آنها در کنار هم باشند ، زیرا با در کنار هم بودن بچه ها و بازی هایی که انجام می دهند و درمانهای خاصی که بر روی آنها صورت می گیرد ، رشد  مغزشان بهتر صورت می گیرد و یادگیری  در  آنها  را نیز  افزایش می دهد .

آقایی در ادامه توضیحاتی را در خصوص مرکز توانبخشی سارینا ارائه نمود.

در این مرکز دو روز در هفته، خدمات مرتبط با گفتار درمانی ، یک روز کاردرمانی و در روزهای دیگر هفته بازی درمانی و موسیقی درمانی ارائه می شود وهمچنین بچه ها به نقاشی ، کارهای فرهنگی ، ورزشی می پردازند .

در زمینه ورزش و بازی ، ورزش هایی با بچه ها کار می شود که در تقویت حس های عمقی ، توجه و تمرکز آنها موثر باشد.

اولین اولویتی که در این مرکز درخصوص کار با بچه ها در نظر گرفته شده است ، خود یاری می باشد که سعی می شود به بچه ها کمک شود کارهایشان  را خودشان انجام دهند .

وسایل و امکاناتی که در این مرکز وجود دارد نظیر استخر توپ ، ترامپولین ، سرسره ، تاپ در راستای بازی درمانی و گفتار درمانی ، بالا بردن تمرکز و توجه بچه ها و تقویت حواس عمقی آنها است .

این مرکز ، کودکان ذهنی دختر و پسر زیر 15 سال را تحت پوشش دارد و حدود 4 نفر پرسنل دارد که از صبح تا ظهر در مرکز مشغول به کار هستند و گفتار درمان هم روزهای شنبه و چهارشنبه به گفتار درمانی با بچه ها می پردازد.

گفتنی است ، آمار پذیرش یارانه ای مرکز سارینا در تابستان 33 نفر بوده است و در حال حضار 15 نفر می باشد و تغذیه بچه ها نیز به عنوان میان وعده و ناهار بر طبق برنامه ای که از اداره بهزیستی تعیین شده صورت می گیرد .

لازم به ذکر است کلیه خدمات در مرکز توانبخشی سارینا رایگان می باشد.