خطیب جمعه میبد بیان نمود : آنچه که در سال ۹۷ از مسئولین و دست اندرکاران سیاست خارجی و داخلی انتظار می رود این است که با آگاهی دقیق تر این عمق توطئه را بشناسند.

بام میبد : به نقل از میبد آدینه ؛ امام جمعه میبد در آخرین جمعه سال 96 به مواجه جهان اسلام با چند پدیده در این سال پرداخت و گفت : یکی از این پدیده ها با آبیاری و زمینه سازی مستکبرین برای مقابله با انقلاب اسلامی با بهره گیری از تفکرات نو افراط گرایانه وهابیت و با پول و قدرت و پشتیبانی های عربستان سعودی ، بیشتر در عالم اهل سنت ریشه دواند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه اوج این جریان تند تکفیری و تروریستی در عالم اسلام ، در داعش تجلی کرد ، افزود : اما به فضل الهی این پدیده نامبارک ، زشت و اختلاف انگیز در عالم اسلام دچار ضربه های سنگین شد و به کما رفت و از عرصه سیاست ساقط شد.

خطیب جمعه میبد اظهار داشت : اگرچه به لحاظ فکری این پدیده ها باقی خواهد ماند ؛ اما در سال 96 با اقتدار جمهوری اسلامی ایران و هم پیمانان انقلاب اسلامی ، این جریان تند افراطی وابسته به قدرتهای مرتجع منطقه دچار ضربه سنگین شد .

مدیر حوزه های علمیه کشور رواج تشیع انگلیسی با حمایت بیگانگان و ایجاد پایگاههایی در میان حوزه ها و روحانیت به شکل انحرافی را یکی دیگر از پدیده های سال 96 خواند و گفت : پدیده تشیع انگلیسی که با شعار ولایت با مبادی اصیل اسلام مبارزه می کند و جریانی که قمه زدن را چنان اصل می کند که آن را ابزاری برای مقابله با انقلاب شکوهمند اسلامی قرار می دهد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این گروه ظاهربین که اصل و فرع را تشخیص نمی دهند و ظاهربین اند و گوشه ای از ولایت و اهل بیت را می فهمند که آن هم دقیق نیست و از منطق جامع اهل بیت و جریان تشیع درک درستی ندارند ، افزود : آن درک ظاهری که جز آبروریزی برای شیعه نیست چسبیدند و بینات اسلام را انکار می کنند .

وی پدیده داعش را ریشه در جهالت و غرض ورزی های فکری و سیاسی دانست و گفت : سخنان باطل ، حرف های بی معنا ، اعلم کردن بعضی از مظاهر ارتجاعی در برابر انقلاب اسلامی و اصول بزرگ آن و اصل بسیار مهم مرجعیت و ولایت فقیه جریان های انحرافی است که آنها در پایگاههای خودشان در انگلیس و سایر نقاط بر علیه انقلاب اسلامی به کار می گیرند .

جوانان اهل سنت و تشیع باید در دام تفکرات تند تکفیری قرار نگیرند

امام جمعه میبد تصریح نمود : نسل جوان ما و جوانان اهل سنت باید این راههای غلط انحرافی را تشخیص دهند و در دام تفکرات تند تکفیری و داعشی قرار نگیرند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه همه می دانند که اساس این مشکلات به قدرت های استکباری بر می گردد اظهار داشت : ملت ما و امت اسلام در برابر این تندروی ها و تحرکات شیطانی خواهد ایستاد و همین طور که در سال 96 در عالم اسلام ، داعش ضربه کاری را دریافت کرد ؛ با هوشیاری ، متانت ، زیرکی ، هوشمندی و آگاهی امت اسلام چه شیعه و چه سنی ، راه بر این جریانات باطل و انحرافی بسته تر خواهد شد .

یاوه سرایی شاهزاده نادان سعودی نشان دهنده گیجی و تحیر اوست

خطیب جمعه میبد با اشاره عقده گشایی های بسیار سنگین امریکایی ها و برخی از قدرت های اروپایی و منطقه ای را هم پدیده دیگر سال 96 خواند و افزود: حضور عربستان در کنار امریکا و اسرائیل به دلیل ضربه های سنگینی که در سوریه و عراق خوردند و تفکر آنها به سمت سقوط رفت و در بحرین و یمن هم توانایی لازم را نتوانستند نشان دهند بارزتر شد.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه ، یاوه سرایی های شاهزاده نادان سعودی را نشان دهنده گیجی و تحیر او عنوان کرد و گفت : امروز امریکایی ها و سعودی ها از ضربه های سنگینی که در منطقه خورده اند در حالت بهت و شگفتی و تحیر قرار گرفتند.

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد : آنها در خارج از مرزها در یمن ، بحرین و عراق و سوریه هم به فضل الهی زمینگیر شدند .

وی عقده های جاهلی و کینه های شیطانی شاهزاده نادان سعودی را شناخته شده برای ملت ایران خواند و افزود : ما می دانیم که شما ضربه هایی خوردید و دچار چه بحران های شدیدی هستید که امروز این ژست ها را می گیرید و این روند شکست و فروپاشی درونی شما در سال آینده هم ادامه پیدا خواهد کرد.
امریکایی ها و اروپایی ها در برحام امتحان بدی دادند.

امام جمعه میبد خاطرنشان کرد : در کنار این پدیده ها ، امریکایی ها و اروپایی ها هم در برجام خیلی بد امتحان دادند و تعهدهای نیم بندی و ناقصی را هم که خودشان داده بودند نقض کردند.

از دموکراسی امریکا ترامپ بیرون آمد

آیت الله اعرافی ، ترامپ را برون آمده از دموکراسی امریکایی عنوان کرد و بیان داشت : موجودی که برای هیچ تعهد و پیمان و ارزش انسانی اهمیت قائل نیست .
مسئولان نگاه راهبردی و بلند رهبری را مورد توجه قرار دهند.

خطیب جمعه میبد عنوان نمود : آنچه که در سال 97 از مسئولین و دست اندرکاران سیاست خارجی و داخلی انتظار می رود این است که با آگاهی دقیتر این عمق توطئه را بشناسند.

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد : ملت ما انتظار دارد مسئولان و دست اندرکاران ، همگی نگاه راهبردی و بلند رهبری و شناخت دشمن و توطئه ها را مورد توجه و دقت قرار داده و فریب امریکایی ها و اروپایی ها را نخورند.

وی راه آینده را جدایی کامل از قدرت های استکباری و اتکا بر منابع داخلی و توکل بر خدا بیان کرد و گفت : اگر این راه را انتخاب کردیم حتما دشمنان در برابر شما و ملت ایران تسلیم و عقب رانده خواهند شد.

از موازنات منطقه باید برای پیشبرد خود استفاده کنیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنار این پدیده های نامبارک ، شکست دشمنان در تجزیه کردستان عراق ، تغییر سیاست های ترکیه و بحران ارتباط امریکا با روسیه را تغییر موازنه به نفع ملت ایران دانست و گفت : باید تلاش کنیم از مجموعه این موازنات برای پیشبرد خودمان در سال آینده استفاده کنیم.
در دهه آینده بحران شدید آب خواهیم داشت.

مدیر حوزه های علمیه کشور در بخش دیگر از بیانات خود به مسائل استان و شهرستان پرداخت و افزود: مهمترین مساله استان و شهرهای استان ، مساله آب است که برای پیشبرد آن باید همه مسئولان اهتمام بورزند.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه در یک دهه آینده بحران شدید آب در کل استان خواهیم داشت به چند طرح دنبال شده در این راستا اشاره کردند و گفتند : چند طرح مهمی که دنبال می شود باید دولت و مسئولان کشوری توجه کنند .

وی  محیط زیست ، صنعت و اشتغال ، جریان علم و ماندگاری نخبگان در درون استان و مسائل فرهنگی را از دیگر مسائل مهم استان و شهرستانها برشمرد و افزود: سابقه درخشان ایمانی و فرهنگی و چهره نورانی استان که متکی به تاریخ عمیق و برآمده از این ارزشهای بزرگ الهی است در معرض خدشه هایی است که باید توجه شود.

از فرصت های سال نو باید در اخلاق فردی و اجتماعی استفاده کرد

امام جمعه میبد در محور دیگر سخنان خود با تبریک سال نو به استفاده از فرصت های سال نو تاکید کرد و گفت : در سال جدید باید اخلاق فردی و اجتماعی را تقویت ، روابط خوب خانوادگی و اجتماعی را بازسازی ، کینه ها را از قلب ها بیرون ، ارتباطات مان را با خویشان و اقوام و همسایگان تقویت و بر صلح و تعامل خوب انسانی و اخلاقی اهتمام بورزیم .

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود : باید مهمان نوازی مان را برای گردشگران و همه کسانی که برای سیاحت به استان و شهر ما می آیند بیشتر کنیم.
حجاب امروز توسط کسانی زیر سوال می رود که تصورش را هم نمی کردیم.

خطیب جمعه میبد با قدردانی از دست اندرکاران ستاد خدمات سفر در فراهم کردن آسایش و رفاه برای مسافرین ، بر رعایت ارزشهای الهی و حجاب هم تاکید کردند و اظهار داشت : حجاب که انتخاب زنان عزیزما و برآمده از متون اسلام و در ذات فرهنگ اسلام است ؛ امروز توسط کسانی که تصور نمی رود زیر سوال می رود و باید بدانیم اگر در حجاب و سایر اصول اساسی اسلام عقب بنشینیم قدم به قدم این فرهنگ مهاجم غربی ما را به عقب می راند و بنیاد خانواده و ارزشهای ما را از بین می برد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جامعه جوان نیاز به ورزش ، اشتغال و ازدواج به موقع ، نشاط و هنر با شکل مشروع دارد ، گفت : رفتن به سمت برخی از مظاهری که خطوط اصلی اسلام را می شکند برای هیچ کس قابل قبول نیست و باید نشاط ، جشن و شادمانی در قالب ارزشها و فرهنگ متعالی اسلام باشد.

فصل بهار فصل نشاط و روح بخش برای انسان

ایشان فصل بهار و اعتدال ربیع و نوزایی طبیعت را فصل شادابی و نشاط و روح بخش برای انسان دانست و گفت : باید از این فصل برای تقویت بنیادهای تقوا و خودسازی و اصلاح نفس استفاده کرد.

امام جمعه میبد افزود : باید تحول طبیعت را سوژه ای برای تحولی در ذات و نهاد خود قرار دهیم و با گردش سال و نو شدن طبیعت همه بتوانیم دل و جان مان را در پرتو معارف الهی و ارزشهای متعالی اسلامی نو و تازه کنیم .

مدیر حوزه های علمیه کشور ، میلاد امام باقر سلام الله علیه را تبریک و شهادت امام هادی سلام الله علیه که در روز اول فروردین است تسلیت گفت و به نمازگزاران توصیه کرد ؛ در روز اول فروردین ضمن اینکه دید و بازدید و امثال اینها مانعی ندارد اما به شکل مناسب حرمت و احترام روز شهادت امام هادی هم رعایت شود.

خطیب جمعه میبد با تبریک فرارسیدن سال نو و ماه رجب ماه عبادت و بندگی به نمازگزاران گفت: فرصت های عبادی و خودسازی در ماههای رجب شعبان و رمضان بسیار بی بدیل و کم نظیر است.