لزوم توجه به جدی بودن بحران آب / مدیریت منابع آب و بهینه مصرف کردن آن

رییس اداره آب و فاضلاب میبد با اشاره به خشکسالی که نه تنها در استان یزد بلکه در سراسر کشورداشته ایم و به دنبال آن مشکل کم آبی ، بحران آب را مسئله ای جدی خواند که باید با مدیریت منابع آب و بهینه مصرف کردن آن مورد توجه قرار گیرد.

بام میبد : احمد بناء رییس اداره آب و فاضلاب میبد در گفتگو با خبرنگار بام میبد ، در خصوص مشکلات کم آبی ، افزود : در حال حاضر مقدار ورودی و خروجی آب به سد کوهرنگ در مقایسه با هم بسیار متفاوت است ، مقدار آب ورودی به این سد بسیار کمتر از مقدار آب خروجی از آن است و به همین دلیل ارتفاع آب این سد روز به روز در حال کاهش است .

وی در ادامه اظهار داشت : سد خط سازه ای دارد که اگر میزان آب به  آن خط برسد ، آب برداشتن از  آن به مشکل برمی خورد ، زیرا خروج آب از سد در این حال به سازه سد آسیب می رساند.

مدیر آبفای میبد با عنوان اینکه مقدر میانگین مصرفی آب شهرستان میبد با استفاده از آب انتقالی 170 لیتر در ثانیه بوده است ، بیان کرد: مجموع آب در چاه های موجود نیز حدود 260 لیتر در ثانیه است که با فرا رسیدن فصل گرما و بالا رفتن پیک مصرف ، در سالهای گذشته استفاده از آب چاه ها یکی یکی به شبکه آبرسانی اضافه می شده است .

وی افزود : پیک مصرف آب در سال گذشته 385 لیتر آب در ثانیه بوده است و امیدواریم ، امسال با توجه به فروش و افزایش انشعابات آبی که در سطح شهرستان صورت گرفته است ، مردم با مدیریت مصرف آب بتوانند صرفه جویی لازم را در مصرف آب داشته باشند تا پیک مصرفی آب امسال نسبت به پیک مصرفی سال گذشته نیز کاهش پیدا کند تا به مشکل حادی برخورد نکنیم .

بناء عنوان نمود : با تدابیری که اندیشیده شده ، به دنبال کاهش آب انتقالی که در حال حاضر از 170 لیتر به بین 120 تا 130 لیتر مصرف آب رسیده است و با توجه به وضعیت موجود و امیدواری به پر شدن آب سد با بارندگی هایی که صورت گرفته و نداشتن دغدغه ای در این خصوص ، اگر مشکلی در امر آب انتقالی پیش آید و آن آب به طور کل قطع شود ، با نامه نگاری آطلاع رسانی  به مشترکین پر مصرف در ارتباط با کاهش مصرف آب صورت گرفته که بیش از اندازه مصرفی خود ، مصرف آب نداشته باشند.

وی در ادامه گفت : از ادارات و ارگانها نیز خواسته شده است تا فضای سبزی که دارند را با لو له کشی قطره ای آبیاری کنند و مببع آبی برای مصرف 24 ساعته خود به صورت ذخیره داشته باشند.

رییس اداره آب و فاضلاب میبد همچنین به موافقت هایی که بین شرکت آب منطقه ای و آب و فاضلاب صورت گرفته و در جلسه بحران مطرح شده است در خصوص حفر چاه های جدید اشاره نمود، که مجوز های جدید برای حفر جند حلقه چاه جدید داده شده است که با آب دهی خود و با کیفیت خوبی که خواهند داشت ، امر آبرسانی در شهرستان به خوبی صورت گیرد.

وی افزود: به طور قطع کیفیت آب کاهش پیدا خواهد ، زیرا تفاوت بین ” ای سی” آب انتقالی و آب چاه هایی که در سطح شهرستان است ، بسیار متفاوت است .

بناء همچنین بیان داشت : در حال حاضر درخواست قراردادهای استیجاری با مالکین چند چاه کشاورزی که شناسایی شده و فعلا شش حلقه چاه است که آزمایشهای لازم در مورد آلوده نبودن آب آنها صورت گرفته ،  با آ مطرح شده که در صورت برخورد به مشکل کم آبی ، از آب این چاه ها جهت شبکه آبرسانی استفاده شود.

مدیر آبفای میبد در ادامه مردم را به گذاشتن سایه بان هایی بر روی کولرها که 20 درصد مصرف آب  هر خانه ای را در تابستان با توجه به گرمای هوا به خود اختصاص می دهند و تا حدود زیادی در افزایش مصرف آب تاثیر دارند ونیز تعویض به موقع پوشالهای کولر ، استفاده نکردن از شیر آلات فرسوده و استفاده از شیر آلات کاهنده مصرف مانند شیر آلات اهرمی و چشمی توصیه نمود.

وی تصریح نمود : در مدارس که دانش آموزان با استفاده از آب خوری ها و گرفتن وضو آب را ناخود آگاه با ریزشی که دارد به هدر می دهند ، می توان با استفاده از لوله هایی و یا تجهیزاتی دیگر آب را به فضای سبز مدرسه هدایت نمود تا با آبیاری درختان به این روش از هدر رفتن آب جلوگیری شود.