چند وقتی است، وضعیت اقتصادی تحت تاثیر فضای رسانه‌ای و برخی اخبار ناامید کننده قرار گرفت و عمده مسأله متوجه نوع اطلاع رسانی واقعی و یا کذب توأم با خیال بافی و توهم از سوی برخی افراد است.

بعد از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در 18 اردیبهشت 97 خروج این کشور از توافق هسته ایران و 1+5را اعلام کرد با وجود برخی دستپاچگی ها در میان برخی مدیران ، فضای اقتصادی به دلیل ارایه برخی اخبار نادرست در فضای مجازی و ایجاد التهاب در جامعه، دچار آشفتگی هایی شد.

برخی معتقدند، تمام تقصیر بازار آشفته طلا و ارز در ایران ، مربوط به خروج ترامپ از برجام نیست؛بلکه برخی سیاست گذاری‌ غلط داخلی و اطلاع رسانی های غیرواقعی توأم با خیال بافی و توهم، کار را به این جا رسانده و پس‌لرزه‌های این اقدام آمریکا را بیشتر کرده است.

در این فضا و شرایط خاص که کشور بیش از هر زمان دیگری به آرامش نیاز دارد عده ای صحبت می کنند که گویی گرد مردگی در همه واحدهای تولیدی کشور افشانده شده و دیگر تولید و کاری در کشور وجود ندارد و همه بیکار شده اند.

از سوی دیگر عده ای هم همیشه مشغول پیدا کردن مسائل منفی و ناامید کننده هستند که ذهن جامعه و مدیران را از مسائل اصلی کشور به سمت مسائلی که آنها می خواهند، منحرف کند.

در واقع برای آنها هیچ نقطه مثبتی وجود ندارد و همه اطراف را تیره و تار می بینند و انگار قرار است زلزله 9 ریشتری سراسر ایران را فراگیرد و از دست مردم و مسئولان کاری برنیاید .

به این افراد باید گفت که منفی بافی و ایجاد یاس حدی دارد و مهمترین خطر امروز کشور هم مایوس شدن مردم است بنابر این نباید به اخبار فضای مجازی که گه گاهی مواقع با عنوان ‘شنیده یا گفته شده است’ و یا برخی نقل قولهای دروغین از مسئولان اعتماد کرد البته به شرطی که دولتمردان هم به موقع اطلاع رسانی مطلوب داشته باشند.

گاهی در فضای مجازی نسبت‌هایی را به برخی از مسئولان و مدیران بدون در نظر گرفتن منبع معتبر می‌دهند و این اخبار نادرست به‌ سرعت نه تنها در فضای استانی بلکه در فضای بین المللی گسترش می‌یابد و دستاویزی می شود برای عده ای که همیشه دنبال سیاه نمایی هستند.

استان یزد از این قاعده مستثنی نیست، نگارنده این مطلب که در بسیاری مواقع به عنوان خبرنگار حوزه اقتصادی در جلسات حاضر می شود از نزدیک شاهد پیگیری های جدی مسئولان هستم.

بعد از چند روز می بینم اخباری نادرست و سراسر کذب از همان جلسه منتشر می شود که فقط موجب افزایش التهاب در جامعه می شود.

قطعا نیت از انتشار این گونه اخبار ، خدشه وارد کردن به فضای همدلی و صمیمیت موجود میان دولت و بخش خصوصی ، ایجاد تشویش اذهان عمومی در جامعه و آسیب رساندن به نظام است و یک اقدام ضد اخلاقی نیز محسوب می شود.

وقتی دشمن با به صدا درآوردن شیپور جنگ تمام عیار اقتصادی و تبلیغات گسترده به دنبال وارد کردن ضربات گسترده به ایران اسلامی است هر گونه اخبار نادرستی – از روی آگاهی و یا به عمد – می تواند به نوعی آب به آسیاب دشمن ریختن باشد و راه را برای سوء استفاده دشمنان فراهم کند.

در چنین شرایطی دفاع از تمامیت ، استقلال و تولید داخلی و اقتصاد وظیفه همه مردم بویژه قشر رسانه ای و نخبگان ایرانی است.

امیدواریم همه ما در استان نیز مورد توجه داشته باشیم البته باید با تذکر و انتقاد سازنده و دقیق ، توأم با ارائه راهکار مناسب ، راه درست مدیریت کردن را به یکدیگر آموزش دهیم و فرهنگ سازی کنیم.

ضمن آنکه کسی که دلسوز نظام و انقلاب است به خصوص در مقطع فعلی نباید به جامعه القای یاس و ناامیدی کند بلکه باید کمک کند تا مردم با حداکثر آرامش و کمترین آسیب روانی از این مرحله عبور کنند.

و در نهایت اینکه اخبار باید از مبادی رسمی دنبال شود و مسئولان قبل از اجرای هر طرحی، پیوست فرهنگی ، اجتماعی و رسانه ای تعریف و تدوین کنند و با اجرای این پیوست به سراغ طرح بروند تا جو روانی جامعه آماده شده باشد نه اینکه بعد از اتمام طرح و ایجاد انواع آسیب ، تازه به فکر اطلاع رسانی باشند.

منبع : ایرنا یزد – محمودرضا رحمانی