نقض معاهده بین المللی برجام با تعهدشکنی و خروج آمریکا از این توافق بین المللی و همراهی نکردن همسایگان و تعداد قابل توجهی از کشورهای دنیا با رویه آمریکا، فضای شفاف تری را برای همکاری های آتی اقتصادی با دیگر کشورها ایجاد کرد.

بام میبد : به نقل از خبرگزاری ایرنا ، عبدالرضا رحمانی فضلی روز پنجشنبه در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان یزد با تشریح شرایط کشور گفت: مخالفان جمهوری اسلامی در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب انواع تحریمها و هجمه ها را علیه ایران بکار برده اند، اما برهم زدن یک معاهده بین المللی ماهیت استکباری آنان را به شکلی عیان مقابل روی جهانیان قرار داد .

وی افزود: سردمداران آمریکا در سه سطح تضعیف ایران را دنبال می کنند که در مرحله اول سطح نظامی است که با توجه به آگاهی از قدرت و توان نظامی کشور، قدرت ورود به این مرحله از برخورد را ندارند.

وزیر کشور اضافه کرد: با این حال دشمن تلاش زیادی در راستای تقویت گروهک‌های تروریستی علیه ایران انجام می‌ دهد ولی ما به صورت کامل آمادگی دفاع همه جانبه را داریم و آنها را در مرزها نابود می کنیم.

رحمانی فضلی دومین سطح مقابله دشمن علیه ملت ایران را در بحث اقتصادی عنوان کرد و گفت: قابل قبول نیست ، پس از گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی همچنان ایران با عنصر نفت تهدید و با این آن دچار تلاطم و نوسان شود با این حال در 50 تا 60 درصد مسائل مستقل شده ایم.

وی با بیان اینکه دشمنان قدرت و مدیریت اقتصادی مردم ایران را به خوبی می شناسد ، تصریح کرد: مردم ایران به خوبی می‌ دانند که مهمترین موضوع در کشور امنیت است و هیچ زمانی نمی‌توان به دشمنان امید بست، این دانستن مردم به دلیل مشاهده ناامنی‌ها و ویرانی‌هایی است که در عراق و سوریه و یمن و از سوی دشمنان به وجود آمد.

جانشین ستاد فرماندهی راهبری اقتصاد مقاومتی کشور سومین سطح را که باید به آن توجه جدی داشت ، ایجاد تنش ها و ناامنی داخلی عنوان کرد و گفت: این موضوع را دشمن با نظام قوی تبلیغاتی و رسانه ای علیه نظام ضعیف تبلیغاتی ما دنبال می کند به گونه ای که بلافاصله کوچکترین مشکل ایران را بزرگنمایی می کند.

رحمانی فضلی با اشاره به برخی مشکلات بزرگ همچون آتش سوزی 2 هفته ای در یونان و کشته شدن تعداد زیادی در کانادا با وجود داشتن انواع تجهیزات در این کشورها هم اظهار داشت: با این حال ، دشمنان مشکلات کشورهای خود را نشان نمی‌دهند ولی در ایران با تبلیغات از طریق فضای مجازی سعی می‌کنند مشکلات را بسیار بیشتر از آنچه هست نشان دهند.

وی سخت‌ترین مساله امروز کشور را احتمال وجود احساس ناامنی در جامعه دانست و گفت: در جریان زلزله کرمانشاه ، رکوردار مدیریت بحران در جهان شدیم و صدا و سیما باید با انعکاس این تلاش ها ، آن را با اتفاق هایی در کشورهای غربی رخ می دهد، مقایسه کند.

وزیر کشور با اشاره به دشمنی های علنی آمریکایی‌ها بعد از زیر پا گذاشتن تعهدات و قول‌های خود افزود: با چنین افرادی به هیچ عنوان امکان مذاکره وجود ندارد و ایرانی ها به آمریکایی‌ها هیچ اعتمادی ندارند و به عنوان یک شهروند معتقدم باید به نقطه اول در اجرای تعهدات برگردد و با پاسخگویی به تخلفش، رسما عذرخواهی کند.

وی با اشاره به همسایگی ایران با 15 کشور منطقه اظهار داشت: باید از ریلی که استکبار ایجاد کرده و در شرایطی که تنها رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی که تمام پول‌های خود را به پای آمریکا ریختند و به گاو شیرده ملقب شدند از آمریکا تبعیت بی‌چون و چرا دارند استفاده کرده و با صبر ، واقع بینی و تغییر نگاه ها تلاش کنیم.

رحمانی فضلی تأکید کرد : در این شرایط هر فردی از دولتی‌ها که برای حفظ جایگاه و پست خودش کوتاهی انجام دهد تاریخ، مردم و خداوند وی را نمی‌بخشند و باید با مشارکت مردم و استفاده از نبوغ و خلاقیت گذشتگان برای رفع مشکلات گام برداریم.

وی با بیان اینکه هسته های اقتصاد مقاومتی در خانواده ها ، محلات و کارخانه هاست ، افزود: به رئیس م جمهوری پیشنهاد دادیم تا کارگروهی 24 ساعته در وزارت کشور با همکاری سایر وزارتخانه ها تشکیل شود.

وزیر کشور ادامه داد: مسئولان باید به فرموده رهبر معظم انقلاب ، به صورت جهادی عمل کرده تا عقب افتادگی امکانات و تجهیزات کشور را جبران کنیم.

عضو هیات دولت دوازدهم بیان کرد: حمایت از مردم و برداشتن مشکلات و سختی‌ها از جلوی پای آنها ضروری است و ایجاد ناامیدی ، یاس و بی اعتمادی در این شرایط پذیرفتنی نیست.

رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به برخی تکنولوژی های گذشتگان افزود: یکی از این موارد قنات است که نیاز به محاسبات بسیار دقیق و پیش‌بینی‌های بسیار ظریف و علمی دارد که بیانگر تعاون و همکاری بالا میان علم ، صنعت و هنر است.

وی با تاکید بر اینکه تنها انسان است که قدرت تغییر و مدیریت آن را دارد تأکید کرد: اگر اعتقاد به توانمندی‌هایمان توحیدی باشد، هیچ چیزی برای ما غیرقابل حل شدن و بن بست نیست و می توانیم تغییرات را مدیریت کنیم.

وزیر کشور به نگاه های متفاوت درباره شرایط فعلی ایران اشاره کرد و افزود: یکی از این نگاه‌ها نگاه ناامیدی، یاس و نتوانستن است و نگاه دیگر قدرت تغییر در انسان هاست به همین دلیل معتقدیم با وجود فراز و فرودهای کشور در 40 سال اخیر و در نتیجه مقاومت ها ، الان دنیا در مقابل توانایی ها قدرت ایران ایستاده است.

رحمانی فضلی ادامه داد: ملت ایران از نسل آنانی است که روزگاری پرچمدار فرهنگ ، هنر ، کار و تلاش و پیشرفت بودند و بیش از هزار سال قبل تکنولوژی پیچیده قنات را در کویر ایران اجرا کردند.

به گفته وی ، دشمنان به خاطر همین توانایی ها و نگاه ملت ایران ، انواع تحریم، جنگ هشت ساله، ناآرامی های داخلی، حرکت کور منافقانن، توطئه‌های مختلف و هر کاری که توانستند علیه ملت ایران انجام دادند ولی به نتیجه نرسیدند.

وزیر کشور در سفر یک روزه به یزد در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی شرکت کرد و در نشست شورای تامین استان نیز شرکت می کند.
دیدار با آیت الله محمدرضا ناصری یزدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه یزد از دیگر برنامه های سفر رحمانی فضلی به یزد بود.