رییس اداره بهزیستی میبد از اجرای طرح فقر زدایی محلات با رویکرد اجتماع محور در راستای توانمندسازی محله‌های هدف اجرا خبر داد.

بام میبد : به نقل از روابط عمومی اداره بهزیستی میبد ، سید محسن فلاح رییس اداره بهزیستی میبد از توانمند سازی 3 محله در شهرستان خبر داد و اظهار نمود : بهزیستی کشور طرحی با عنوان “فقر زدایی با رویکرد اجتماع محور” تعریف و در سطح چندین محله در استان با همکاری و مشارکت کلینیک‌های مددکاری اجتماعی به اجرا گذاشته است.

فلاح افزود : این طرح به صورت پایلوت و برای اولین بار از سال 88 در دو محله شاه جهان آباد و محله ده آباد با اختصاص بیش از 400 میلیون ریال اجرا گردید و در آینده نزدیک در سومین محله شهرستان میبد ، محله شهیدیه اجرا خواهد شد

وی تأکید کرد: استفاده از مشارکت جامعه برای حل مسائل و مشکلات، یکی از رویکردهای مقابله با مسائل و آسیب‌های اجتماعی است.

رییس اداره بهزیستی میبد در ادامه گفت: توانمندسازی افراد محلات به منظور کاهش فقر از طریق روش‌‎های مشارکتی و بر اساس تدوین و اجرای برنامه های مداخله‌ای از اهداف اجرای این طرح به شمار می‌آید .

فلاح با اشاره به روند اجرای طرح در محلات عنوان کرد: پس از انتخاب محله‌های هدف طی فرآیند طراحی شده، افرادمعتمد و خانواده‌های داوطلب ساکن آن محله‌ها از طریق مشارکت فعال و دریافت آموزش‌های لازم و با کمک کلینیک‌های مجری طرح، به طراحی و اجرای مداخلاتی در جهت کنترل فقر در محله خود اقدام می‌کنند.

رئیس یهزیستی میبد عنوان کرد: با اجرای این طرح 2محله شاه جهان اباد وده اباد توانمندسازی شده‌اند.که امسال شاهد اجرای این طرح در محلهدشهیدیه خواهیم بود.

وی به اهداف اجرای طرح فقر زدایی محلات بیان کرد: هدف از اجرای طرح توانمندسازی محلی، شناخت و ارزیابی مسائل و نیازهای محیط پیرامون در محله و توانایی برنامه ریزی و انجام اقدامات لازم و پاسخگویی به مسائل و نیازها به صورت پایدار است.

این مسئول همچنین بیان کرد: آموزش افراد محلی و نمایندگان محلات و غیردولتی مرتبط با طرح، ارتقاء و نهایی کردن مدل آموزشی در خصوص توانمند سازی محلی به عنوان مرکز توسعه از دیگر اهداف مهم این طرح است.

لازم به ذکر است از سال 87 این طرح در دو محله شاه جهان آباد و ده آباد با تخصیص اعتبار بیش از 400 میلیون ریال به مرحله اجرا درآمد که ساخت سالن ورزشی ، راه اندازی خیابان خاتمی ، درپوش جوی های آب ، راه اندازی ایستگاه خط واحد ، راه اندازی مهد کودک و… در محله شاه جهان آباد و ساخت صندلی ویژه سالمندان در محله ، راه اندازی مرکز توسعه محلی ، ساخت چندین پارک در محله با همکای شهرداری ، تسطیح بلوار مطهری ، دورسازی گلزار در محله ده آباد از مهمترین اقدامات این طرح به شمار می آید.

گفتنی است . این طرح با کمک اداره بهزیستی . کلینیک مددکاری مهر پویا ، مردم محلات و مسئولین محترم شهرستان نتیجه بخش و امکان پذیر میباشد.