معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری میبد در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر میبد به لزوم تشکیل اتاق فکر و تهیه طرح آسیب های اجتماعی و مواد مخدر اشاره نمود .

بام میبد : در این نشست که با حضور مسئولین ادارات این شهرستان در فرمانداری میبد برگزار شد ، فرزین خادمی معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری میبد ، پرداختن به این موارد را با توجه به اعیاد در پیش رو و نیز نزدیک شدن ماه محرم اعلام کرد .

وی گفت : تشکیل اتاق فکر و تهیه طرح آسیب های اجتماعی و مواد مخدر با تصویب در نشست شورای فرهنگی به مرحله اجرا در خواهد آمد.

در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر ، مسئولین ادارات شهرستان نیز به بیان فعالیتهای انجام شده توسط ادارات مربوطه خود پرداختند و پیشنهاداتی را هم مطرح کردند.

فلاح رئیس اداره بهزیستی میبد اظهار نمود : در پنج شش ماهه اول امسال 137 نفر جهت طلاق از طریق دادگستری یا خودشان به اورژانس اجتماعی مراجعه داشته اند که از این تعداد حدود 56 نفر به علت عدم نداشتن مهارت زندگی و حدود 48 نفر نیز به سبب اعتیاد برای طلاق مراجعه داشته اند.

وی با اشاره به اینکه این آمار تکان دهنده ای است ، بیان کرد : عامل اعتیاد ، عاملی هست که باید مورد ریشه یابی قرار گیرد و متاسفانه در این خصوص همه دید یکسانی ندارند .

رئیس اداره بهزیستی میبد با توصیه به پیشگیری از روی آوردن افراد به اعتیاد ، بیان کرد : چگونه پیشکیری کردن و چگونه آگاهی دادن به افراد و آموزش دادن به آنها امر مهمی است .

ابراهیمی رئیس اداره تبلیغات اسلامی میبد نیز بیان کرد : احساس مسئولیت افراد در قبال وظیفه ای که دارند اهمیت زیادی دارد.

وی افزود : موضوع اعتیاد مربوط به یک خانواده نیست ، اعتیاد خانواده ها و اجنماع را تحت تاثیر خود می گذارد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی میبد ، فعالیت اداره بهزیستی را در حوزه مبارزه با اعتیاد ، گذاشتن جلسات در سال گذشته و امسال با هیئت های مذهبی و کانون مداحان و با دعوت از متخصصین بیان کرد که در آن جلسه های آموزشی ، کارشناسان در باره انواع مواد و اثرات شوم و بد آن که ممکن است شیرازه یک خانواده را از هم بپاشد ، در جمع هیئت های مذهبی صحبت کردند.

علائی رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی میبد در این نشست ، شناسایی کارگران و صدور کارتهای سبز برای کارگرهای سالم و کارتهای زرد و قرمز برای کارگران دارای اعتیاد و به دنبال آن معرفی کارگران دارای معضل اعتیاد به مراکز ترک اعتیاد ، آموزش و تشکیل کارگاه های پیشگیری از اعتیاد و مهارتهای زندگی ، همایش پیشگیری از اعتیاد با همکاری نیروی انتظامی و بهزیستی ، توزیع کتاب و بروشور ، ارسال پیامک برای کارگران در این خصوص و  درج نکات آموزشی در خصوص اثرات بد مواد در فیش های حقوقی را  از فعالیتهای اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی میبد در زمینه پیشگیری از اعتیاد برشمرد.

وی با اشاره به اینکه ، همه این فعالیتها به توجه به کارگری بودن شهرستان میبد انجام شده ، افزود : برداشتن قدم مثبت در این حوزه ، دغدغه و توجه داشتن مسئولین را می طلبد .

زارع رئیس اداره ورزش و جوانان میبد نیز گزارشی از برگزاری همایش های مختلف ورزشی در جهت ایجاد نشاط و در راستای جلوگیری از روی آوردن افراد در جامعه به اعتیاد و معضلات ارائه داد.

نماینده اداره آموزش و پرورش هم در این نشست به فعالیتهای انجام شده توسط این اداره نظیر آموزش مهارتهای زندگی به خانواده ها و دانش آموزان که عمدتا مهارت نه گفتن ندارند و برگزاری جشنواره های فرهنگی و سلامت اشاره نمود.

از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست ، پیشنهاد برای انجام طرح های تحقیقاتی در خصوص مبتلا شدن نوجوان در سطح شهرستان به اعتیاد ، نیاز سنجی افراد ، تشکیل اتاق فکر در این زمینه با حضور کارشناسان ، برنامه ریزی بر اساس نیازها و ارزیابی آنها ، پیدا کردن راهکارهای حل مشکلات و معضلات ، اختصاص ندادن بررسی مسائل مربوط به اعتیاد و پیگیری از آن تنها به مناسبتهای خاص نظیر هفته مبارزه با مواد مخدر ، ارتقاء آموزشها که متاسفانه در حال حاضر در سطح ابتدایی هست ، ارزیابی آمارها و بررسی نتیجه بخش بودن فعالیتهای انجام شده ، به صورت کارشناسی وارد شدن متولیان مبارزه با مواد مخدر ، پرداختن سایتها و نشریات شهرستان به این موضوع  و… بود.

گفتنی است ، انجام فعالیتهای فرهنگی از جمله ساخت فیلمهای مستند کوتاه و زمینه سازی برای اجرای تئاتر خیابانی از اقدامات توصیه شده در این جلسه بود که مقرر گردید به آنها اقدام گردد.