شهردار میبد در مراسم افتتاحیه حسینیه بازسازی شده سربالا در محله فیروزآباد میبد ، اولویت شهرداری در بافت های فرسوده را بهسازی و بازسازی معابر ، انبار ها ، حمام ها ، مساجد ، تکایا ، حسینیه ها ، کتابخانه ها و مراکز عمومی ذکر نمود.

بام میبد : محمود اسد زاده شهردار میبد در این مراسم ضمن ارائه گزارشی ار مراحل بازسازی این حسینیه بیان کرد : بر اساس برنامه هایی که ستاد باز آفرینی کشور برای باز آفرینی محلات در کل کشور داشته است و نیز با توجه به اینکه شهرستان میبد از زمان تبدیل به شهر شدن ، 17 محله را شامل شده است که همه آنها ساختار محله بودن را دارند ، در سال 1397 محله های علی آباد، میبد بالا و پایین ، فیروزآباد و نیز محله شهیدیه به عنوان محلات هدف بازآفرینی انتخاب شدند و در دستور کار ستاد بازآفرینی شهرستان که تحت مدیریت و ریاست فرماندار می باشد ، قرار گرفتند و عملیات بازسازی در این محلات به کمک مردم و مشارکت سازمانهای ذی ربط عضو ستاد بازآفرینی در حال انجام است.

وی افزود : در سال 97 ، باید حدود 16 پروژه که 10 میلیارد تومان برآورد هزینه شده است ،  با پرداخت 30 درصد آن توسط شهرداری و 30 درصد دیگر آن توسط  ادارات عضو ستاد بازآفرینی چون میراث ، سازمان آب ، سازمان برق ، آموزش و پرورش ، شبکه بهداشت و درمان و سایر ادارات عضو این ستاد تامین هزینه شده و اجرا گردد.

شهردار میبد در ادامه با اشاره به اینکه ،  بازآفرینی شهری ، احیای بافتهای فرسوده می باشد ، بیان کرد:  در مجموع در کل کشور حدود 67 هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد که توسط مجموعه دولت باید بازآفرینی آن ها انجام شود .

وی گفت : از این آمار ،  7هزار و 309 هکتار در استان یزد که در حقیقت 25 درصد کل استان می باشد ، داریم ، در شهرستان میبد نیز 700 هکتار بافت بافت آن فرسوده و تاریخی است و در این مجموعه ، ما  152 طرح در طی پنج سال آینده برای بازآفرینی و احیا داریم .

اسدزاده هزینه پرداخت شده برای بازسازی حسینیه سربالا در محله فیروزآباد میبد توسط شهرداری را 300 میلیون تومان و 100 میلیون تومان توسط اداره میراث عنوان نمود و افزود : البته تا بحال 260 میلیون تومان جهت این حسینیه هزینه شده است و بقیه هزینه مربوط به کف سازی است که بعد از ایام محرم به صورت سنتی انجام می گیرد.

وی همچنین ضمن اشاره به بسته های تشویقی برای بازسازی محلات مختلف شهر گفت : ادارات و سازمانهای عضو ستاد بازآفرینی می توانند 30 درصد از بودجه خود را صرف بازسازی محلات نمایند ، همچنین مبلغ 40 میلیون تومان وام با بازپرداخت 16 ساله به شهروندانی که در بافت فرسوده در محلات مختلف ، اقدام به بازسازی بنای خود کنند ، پرداخت می شود.