گرامیداشت هفته سالمندان و هفته ناشنوابان در میبد

رییس اداره بهزیستی میبد پیرامون گرامیداشت هفته سالمندان و نیز هفته ناشنوابان توضیحاتی را ارائه نمود:

بام میبد : به نقل از روابط عمومی اداره بهزیستی ؛ سید محسن فلاح رییس اداره بهزیستی شهرستان میبد ، در خصوص  آغاز هفته ناشنوایان (2تا8مهرماه) و نیز به مناسبت آغاز هفته سالمندی (3تا9مهرماه) اظهار داشت: باتوجه به رویکرد جهانی و افزایش سن امید به زندگی درجهان و همچنین در کشورمان ، روزبه روز شاهد بالا رفتن  آمار سالمندی هستیم که ضرورت دارد که برنامه ریزان جامعه به سمتی حرکت کنند که نیازها و ملزومات سالمندان را هم در بحث تکریم سالمندان بر اساس آموزه های دینی و در سایر مسائل زندگی فراهم نمایند.

فلاح شعار جهانی سالمندان را “گرامیداشت پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان: ذکر کرد و افزود :  از مهمترین موضوعات در مقوله سالمندی ،  سالم سالمند شدن ، برخورداری سالمندان از بضاعت مالی ، استفاده از تجربیات آنها ، ایجاد امنیت لازم برای سالمندان در محیط زندگی و دسترسی لازم به تمام خدمات شهری ، مراقبتهای خانگی و تکریم سالمندان می باشد.

فلاح با اشاره به عناوین روزهای این هفته ،برخی از برنامه های هفته تکریم سالمندان در شهرستان را برگزاری همایش سالمندان در سالن فرمانداری، مراسم عزاداری حسینی ویژه سالمندان زن در مرکز حبیب ابن مظاهر در ماه محرم ، اجرای مسابقات گوناگون در بین سالمندان ، اجرای برنامه ورزشی و تفریحی با حضور سالمندان، دیدارمسئولین و بازدید از منزل چندین سالمند و  تقدیراز آنها عنوان کرد.

سیدمحسن فلاح بابیان اینکه هم اکنون 900 نفر سالمند تحت پوشش اداره بهزیستی می باشند ، طرح ویزیت در منزل را مهمترین خدمت جهت این عزیزان برشمرد.

وی از دیگر خدمات، به طرح مراقبین منزل اشاره کرد و گفت:در این طرح عمدتا خدمات توانبخشی و آموزشی به سالمندان ارائه می شود.

رییس اداره بهزیستی شهرستان میبد  با اشاره به این که یکی از این مراکز “مرکز حبیب ابن مظاهر” می باشد که در شهرستان در زمینه های آموزشی ،فرهنگی، ورزشی و… به 85 نفر از سالمندان خدمات ارائه می دهد، بیان کرد : مهمترین رویکرد بهزیستی در این حوزه را سوق دادن سالمندان به سمت مراکز روزانه سالمندی به جای مراکز نگهداری شبانه روزی می باشد.

به گفته رئیس بهزیستی میبد توزیع لوازم کمک توانبخشی و ارائه خدمات توانبخشی نیز به صورت عمومی برای سالمندان مراجعه کننده به بهزیستی از دیگر خدمات ارائه شده به این عزیزان می باشد.

وی افزود: درحال حاضر مهمترین مشکلات سالمندان بحث مناسب سازی اماکن و خیابانها میباشد که امیدواریم با همکاری مسئولین شهرستان این مورد در شهرستان رفع گردد.

فلاح در بخش دیگری از سخنانش نیز دوم تا هشتم مهرماه مصادف با هفته ناشنوایان برشمرد و شعار این هفته را “زبان من بشناس! تا در کنار هم بهتر زندگی کنیم” عنوان کرد.

وی ادامه داد:درحال حاضر بیش از 200ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی میبد قرار دارند و از خدماتی شامل گفتار درمانی، تربیت شنوایی، سمعک و باتری آن، کمک هزینه کاشت حلزون به مددجویانی که نیاز به کاشت حلزون دارند، تامین هزینه های گفتار درمانی و غیره برخوردارند.

رییس اداره بهزیستی شهرستان میبد خاطر نشان کرد:به طور متوسط سالیانه برای دو مددجو کاشت حلزون انجام شده که کمک هزینه آن از طرف بهزیستی پرداخت می شود.

همچنین مرکز تحقیقات ژنتیک میبد خدماتی در راستای پیشگیری از معلولیتها ازجمله شنوایی ارائه می دهد و با توجه به اینکه هزینه این آزمایشات زیاد می باشد، اداره بهزیستی کمک هزینه این آزمایشات را به خانواده ها پرداخت می کند.

فلاح در ادامه به خانواده ها توصیه داشت:جهت پیشگیری از کم شنوایی و ناشنوایی مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مشاوره قبل از بارداری به خصوص اگر فرد ناشنوایی در فامیل وجود دارد، صورت گیرد.

وی در مورد تحصیل ناشنوایان اظهار داشت: ناشنوایان مانند دیگر معلولین، از خدمات کمک هزینه تحصیلی و دانشجویی برخوردار می باشند و از خدماتی دیگر مانند شغل و غیره بهره مند هستند.

رییس اداره بهزیستی میبد همچنین افزود: بیش از1500 نوزاد در شهرستان در سال 96 تحت پوشش طرح غربالگری شنوایی با همکاری بهزیستی میبد و بیمارستان امام جعفر صادق (ع) قرار گرفته اند که با شناسایی به موقع نوزاد ناشنوا و کم شنوا و مداخلات زود هنگام می‌توان از بروز دیگر اختلالات در آنها پیشگیری کرد.