فرماندار میبد با اشاره به برگزاری همایش پایگاههای سلامت اجتماعی در این شهر گفت: نگاه ملموسانه و با ظرافت به فرزندان و خانواده ها در دوره هایی خاص از رندگی آنها در پیشگیری از ناهنجاریها ، بسیار موثر است.

بام میبد : حسین فلاح عصر در نشستی با رییس بهزیستی میبد که جهت ارائه توضیحاتی مرتبط با برگزاری همایش پایگاههای سلامت اجتماعی برگزار شد افزود: موضوعات اجتماعی در جامعه حوزه های گسترده ای دارد که متاسفانه ما آز انها غافل شده ایم ، علی رغم اینکه شاید در کشورهای توسعه یافته جهان سوم رتبه اول داشته باشیم.

فرماندار میبد تصریح نمود: اگر چندین ارگان هم با هم در این حوزه فعالیت کنند ، باز هم جای کار بسیاری هست و باید توجه داشت ، با پرهیز از تداخل امور در انجام این فعالیتها ، می توان به نتیجه بهتری دست یافت.

وی اظهار داشت : علت بیشتر پرخاشگری ها در جامعه که عامل ارتکاب جرائم نیز می باشد به پایین بودن آستانه تحمل افراد ، چشم و هم چشمی های رایج و از خود بیگانگی مربوط می شود که لازم است با آموزش چهره به چهره به افراد در جامعه که پذیرش آن را نیز دارند از این آسیب ها جلوگیری کرد .

فرماندار میبد خاطر نشان کرد : با همکاری و همراهی ادارات و ارگانها می توان نگاه نرم افزاری به امور داشت و از بسیاری از ناهنجاریها در جامعه به صورت فرآیندی مستمر جلوگیری کرد ، فرآیندی که نمی توان زمان خاصی برای آن تعیین نمود و ممکن است چند سال طول بکشد تا به نتیجه مطلوب برسد.

رئیس اداره بهزیستی نیز با ارائه توضیحاتی در باره همایش پایگاههای سلامت اجتماعی گفت : این همایش که از 26 لغایت 28 آبان ماه در دانشگاه آزاد میبد برگزار می شود، اولین همایش استانی موسسات و پایگاه های همسو با بهزیستی است که در آن 110 نفر از کارشناسان حوزه پیشگیری، موسسات همسو و پایگاههای سلامت اجتماعی استان یزد و شهرستانها حضور دارند و در حوزه مسائل آموزشی اجتماع محور ، نیاز سنجی، مشاوره ، کارهای تیمی ویژه پایگاههای سلامت اجتماعی آموزش می بینند.

سید محسن فلاح افزود : با رویکردی که سازمان بهزیستی داشته است ، موسسات مردم نهاد در محلات توسط خود مردم شکل گرفته اند و در راستای خدمت به مردم فعالیت می کنند.

وی تصریح نمود : شهرستان میبد بیشترین موسسات همسو با بهزیستی را در استان دارد که تمام آنها پایگاه سلامت اجتماعی هم دارند که طی آن با نیازسنجی آسیبها که در محلات صورت می گیرد ، فعالیتهای مشاوره ای و نیز آموزشهایی در زمینه پیشگیری از اعتیاد ، خانواده ، مهارت زندگی ، دانشنامه ازدواج به همراه یکسری فعالیتهای عمومی توسط آنها انجام می شود.

به گفته کارشناس مسئول پیشگیری از آسیب های اجتماعی سازمان بهزیستی استان یزد در این نشست انتخاب شهرستان میبد برای برگزاری همایش پایگاههای سلامت اجتماعی به صورت گسترده تر نسبت به سایر شهرستانهای استان ، به دلیل قابل توجه بودن آمار موسسات همسو با بهزیستی در این شهرستان بوده است.

فاطمه محمدی گفت : با وجود هیئت های مذهبی و افراد خیر در این شهرستان به نسبت زیاد ، حساسیت مردم به نسبت به محلات همچنان حفظ شده و این چیزی است که ما از طریق پایگاه های سلامت اجتماعی در استان پیگیری می کنیم.

وی افزود : این اقدام بسیج همه مردم شهرستان درمحلات را می طلبد و ارگان ها نیز می توانند با آمدن به وسط این میدان در جریان کار موسسات قرار گرفته و در پیشبرد فعالیتهای خود نیز از پتانسیل این موسسات استفاده کنند.

استان یزد 52 پایگاه سلامت اجتماعی دارد که 9 مورد آن در شهرستان میبد فعال هستند.

ایرنا – یزد